7 فعالیت در کلاس برای بهبود تمرکز کودکان

امروزه دقت و تمرکز کودکان به دلیل سرگرم شدن در فضای اینترنت یا استفاده از تکنولوژی های جدید مانند تبلت یا گوشی های هوشمند به شکل عجیبی کاهش یافته است. این مشکل تکنولوژی ها نیست، بلکه خود کودکان باید استفاده...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
7 فعالیت در کلاس برای بهبود تمرکز کودکان

امروزه دقت و تمرکز کودکان به دلیل سرگرم شدن در فضای اینترنت یا استفاده از تکنولوژی های جدید مانند تبلت یا گوشی های هوشمند به شکل عجیبی کاهش یافته است. این مشکل تکنولوژی ها نیست، بلکه خود کودکان باید استفاده از این دستگاه ها را یاد بگیرند. درس اول آن است که باید آموزش ها و فعالیت های کلاسی به نحوی باشد که جذابیت داشته و برای کودک کشش به وجود بیاورد، اگر این موضوع اتفاق نیفتد چیزی جز چرت زدن و حواس پرتی برای دانش آموزان نخواهد داشت. این بازی ها و فعالیت ها که به طور کامل ذهن کودکان را جذب می کند برای هدف مشابهی که معلمان برای درس برنامه ریزی میکنند به کار نمی رود. بسیاری از آموزش ها را می توان از طریق همین تکنولوژی های جدیدی که برای کودکان جذاب است دنبال کرد، موضوعی که در نظام آموزشی کسی به آن توجه نمی کند.

1.فعالیت های ساختنی

یکی از فعالیت های رایج و محبوب برای کودکان ساختن است. این موضوع را می توانید در کلاس درس و به کمک دانش آموزان منحصر به فرد خود شروع کنید. انجام این کار به آنها کمک می کند تا توجه و تمرکز کودکان را بهبود یابد و آنها تمام توجه خود را به هدف و چیزی که قصد ساخت آن را دارند بدهند. به عنوان مثال، کارت های بازی را پخش کنید و از بچه ها بپرسید که کدام تیم می تواند با کارتها یک خانه بلند تر نسبت به بقیه ی تیم ها بسازد به طوری که سقوط نکند. کودکان کوچکتر می توانند از بلوک ها بازی با اشکال و رنگهای متفاوت به صورت استفاده کنند. شما می توانید برای آنها یک پروژه گروهی جهت ساخت یک مدل آسمان خراش با استفاده از فوم، چسب، رنگ و نشانگر ها تعریف کنید.

فعالیت های ساختنی

فعالیت های ساختنی

2.بازی های  تقویت حافظه

بازی های مبتنی بر حافظه از محبوب ترین فعالیت های افزایش تمرکز برای دانش آموزان است. از کارت هایی که روی آنها اشکال 3 بعدی است استفاده نمایید و سعی کنید از کارت هایی تصویری که تمام سبک های یادگیری را در بر می گیرد استفاده کنید. اگر نمی توانید بازی با اشکال 3 بعدی را تهیه کنید، کارتهایی با تصاویر متحرک هم در این زمینه بسیار عالی کار می کنند.

بازی های تقویت حافظه

بازی های تقویت حافظه

3. بازی پازل

پازل های بزرگ برای پیشرفت ذهن کودکان مناسب است. به طورکلی پازل ها یک فرصت کلیدی برای یک کودک جهت توسعه مهارت های حرکتی، بهبود هماهنگی دست و چشم، فکر کردن به شیوه منطقی برای حل کردن مسئله، بهبود حافظه و تمرکز و توجه است. پازل های زیادی برای کودکان وجود دارد. شما باید یک مورد مناسب را جهت هدف گروه خود انتخاب کنید. چند مدل از پازل ها را که در زیر به آنها اشاره می کنیم می توانید در کلاس درس از آنها استفاده کنید و با دلایل اینکه پازلها برای دانش آموزان خوب است آشنا شوید:

  • مکعب مار: مکعب مار مانند یک مکعب روبیک در فرم کامل است. هدف این است که او را مانند یک الگوی مار درنظر بگیرید و سعی کنید مجددا آن را به هم متصل کنید. این بازی علاوه بر کمک به افزایش تمرکز در آموزش زبان نیز می تواند مفید واقع شود.
  • مکعب روبیک: مکعب روبیک مانند پازل مکعب مار فعالیتی برای تمرکز کودکان است که سالیان سال از آن استفاده می شود. می توانید این نوع پازل را در ابعاد مختلف تهیه کنید، می توانید تعداد مربع ها را به اندازه مناسبی افزایش یا کاهش دهید و آنها را برای یادگیری و حل کردن در کلاس آسانتر کنید. اینها جزء اقلام نسبتا ارزانی هستند و می توانید به کمک آن توانایی کودکان را بالا ببرید.
بازی پازل

بازی پازل

4.انجام فعالیت هایی با زمان بندی مشخص

بازی های زمان بندی شده و کارهای گروهی تنها فعالیت متنوع برای کودکان محسوب نمی شود، بلکه برای بسیاری از دانش آموزان جذاب می باشد زیرا آنها می خواهد که پیروز شوند و رکورد بزنند. به هر دانش آموز یک تخته وایتبرد به همراه ماژیک دهید سپس یک کلمه در اختیار او بگذارید، یک دقیقه به آنها فرصت دهید تا هر کلمه ای که میتوان از حروف اصلی کلمه ی داده شده نوشت را پیدا کنند. اگر کلاس درس در یک مکان خاصی برگزار می شود می توانید تمام اقلام مورد نیاز را در یک سبد کوچک با یک ساعت شنی اسباب بازی برای کودکان به صورت جداگانه یا گروهی قرار دهید.

5.انجام فعالیت های مرتب

ارتباط مثبت بین توانایی ترتیب دهی به کارها و سطح تمرکز در دانش آموزان وجود دارد و با تکمیل کردن آن فعالیت ها، توجه و تمرکز کودکان بهبود خواهد یافت. معلمان می توانند برنامه های کلاسی خود را به شکل داستانی دنباله دار تبدیل نمایید. بچه های کوچکتر میتوانند کار های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه ی خود را با تصاویر و جذاب مرتب نمایند.

6.فعالیت آشپزی

انجام فعالیت های بزرگ در کلاس به کودکان کمک می کند تا زمان بیشتری تمرکز کنند، آشپزی های جذاب و کیک پختن و تزیین آن یکی از همین گزینه هاست. مناسب با سن و توانایی فرزندان گروه هایی را انتخاب کنید و سعی در پختن غذاهای ساده کنید. بچه های کوچکتر می توانند کوکی هایی را برای جشن تولد و تعطیلات خاص تزئین کنند. سعی کنید مواد مختلف را برای اندازه گیری و میکس کردن به دانش آموزان بدهید. آنها با این روش می توانند تمام کلاس را بدون آنکه خسته شوند دنبال نمایند.

فعالیت آشپزی

فعالیت آشپزی

7.فعالیت های زمان استراحت

بچه ها نیاز به استراحت مکرر دارند تا نیروی تازه بگیرند. این وقفه کمک می کند تا سطح تمرکز و توجه خود را بهبود ببخشند. بچه های کوچکتر با کمی استراحت در کلاس هنگامی که احساس خواب آلودگی می کنند شادابی خود را بدست می آورند، در حالی که بچه های بزرگتر نیاز به زمانی برای خوردن میان وعده و خوراکی دارند تا شادابتر به کلاس های درس ادامه دهند. برای زمان استراحت آنها کمی فکر کنید، گزینه هایی را برای دانش آموزان در زمان استراحت آماده نمایید تا حق انتخاب های جذابی داشته باشند.

فعالیت های زمان استراحت

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *