عموما در دوران بارداری فعالیت خانوم ها بسیار کاهش پیدا میکنه. چه در چند ماهه اول بارداری که انواع فعالیت ها مثل نشستن و بلند شدن و حتی پیاده روی زیاد هم میتونه مشکل ساز باشه. و چه در ماه های آخر که وزن کمی بالا میره و شکم بزرگ مانع فعالیت هست. در هر صورت برای اکثر خانوم ها دوره ای هست که ملاحظات بیشتری دارن و چه خودشون و چه اطرافیان نسبت به انواع فعالیت ها محتاط تر هستند. خیلی مهمه که خانوم در این شرایط اونقدر فعالیت هاش کم نشه که دچار کسلی و کرختی بشه و بهتره با فعالیت  های هرچند آروم و با احتیاط، بدنش رو فعال نگه داره. چرا که برای سلامت عمومی بدن این مساله بسیار مهمه و همچنین میتونه مقداری از کالری دریافتیش رو بسوزونه و اضافه وزن بیش از حد هم نداشته باشه و در نهایت هم زایمان بهتری داشته باشه. در این مطلب در مورد فعالیت های دوران بارداری صحبت میکنیم که باعث فعال ماندن بدن و عدم کرخت شدن و کسلی میشه.

عموما در دوران بارداری گرفتگی عضلات، خستگی و بی حوصلگی امری طبیعی هست. ولی بارداری به هیچ وجه به این معنی نیست که شما تسلیم بشید و از تمام فعالیت هاتون دست بکشید و روز ها رو بدون فعالیت خاصی و با بی حوصلگی تمام سپری کنید.

تنفس در هوای آزاد در دوران بارداری

بهترین روش برای رفع بی حوصلگی های اول صبح اینه که پنجره رو باز کنید و یا روی بالکن بایستید و نفس های عمیق بکشید. به نعمت هایی که خداوند بهتون داده و بهتر از همه به کودکی که در درونتون در حال رشد هست فکر کنید و بعد روزتون رو شروع کنید. نفس های عمیق در هوای آزاد باعث رفع خستگی و بی حوصلگی هاتون میشه و کمک میکنه در طول روز بهتر و با حوصله بیشتری به کارهاتون برسید.

حرکات آرام کششی در دوران بارداری

برای اینکه بدنتون رو فعال نگه دارید اصلا لازم نیست که فعالیت های سنگین انجام بدید. کافیه سرپا بایستید و یا به صورت نشسته به آرومی حرکات کششی انجام بدید و عضلاتتون رو بکشید. نکته بسیار مهم اینه که اگه اطلاعات کافی در مورد فعالیت های درست دوران بارداری ندارید، حرکات کششی روی شکم انجام ندید و یا پاهاتون رو خیلی درگیر نکنید.

فعالیت های  مجاز در بارداری

فعالیت های مجاز در بارداری

انجام کار های منزل در دوران بارداری

درسته که حالا نیاز هست شما بسیار محتاطانه عمل کنید و کارهایی که ممکنه بهتون آسیب بزنه انجام ندید. مثلا نباید بیش از حد سرپا بمونید، چرا که خانوم های باردار بسیار مستعد واریس هستند، همچنین برای زایمان آیندتون هم مناسب نیست. و یا اینکه به هیچ وجه نباید اشیاء سنگین مثل قابلمه پر از خورش رو بلند کنید. همه این کار ها میتونه برای شما مضر و خطر ساز باشه. ولی به طور کلی کار های معمولی خونه مثل غذا پختن، سبزی پاک مردن، ظرف شستن (مقدار کم) و گردگیری خونه رو انجام بدید. همین کار های معمولی روزانه میتونه شما رو فعال نگه داره و از کسلی و بی حوصلگی تون هم جلوگیری میکنه.

پیاده روی های کوتاه کوتاه و آرام در دوران بارداری

در مورد پیاده روی در مطلب فواید پیاده روی در بارداری صحبت کردیم. ولی مساله مهم اینه که در سه ماهه اول و دوم این دوران، بهتره که به قصد پیاده روی از خانه خارج نشید. یعنی پیاده روی مثل خانوم های عادی و برای یکی دو ساعت در این ماه های بارداری ممنوع هست و میتونه براتون خطر آفرین باشه. ولی برای قدم زدن تا سر خیابان و مثلا تهیه مواد غذایی از سوپر مارکت، هیچ اشکالی نداره که پیاده برید و برگردید، ولی پیاده روی های طولانی نه. همچنین بهتره در فواصل پیاده روی هر از گاهی بنشینید و استراحت کنید و مجددا شروع کنید. در ماه آخر بارداری هر چه بتونید پیاده روی بیشتری داشته باشید برای زایمان طبیعی شما مفید تر هست و زایمان راحت تری خواهید داشت. البته ماه آخر.

کارهای عمومی در دوران بارداری

کارهای عمومی در دوران بارداری

بسیاری راه های دیگه برای فعال موندن و کرخت نشدن بدنتون در بارداری وجود داره که میتونید با مشورت پزشکتون انجام بدید. برای همین کار های ساده ای که در این مطلب هم گفتیم، بهتره که قبل از انجام دادنش با پزشکتون مشورت کنید و اینکه به توصیه های اطرافیان رو برای دوران بارداریتون اعتماد زیادی نگنید، چرا که بارداری هر شخصی با دیگری متفاوت هست و این پزشک شماست که میتونه راه درست رو نشونتون بده.

2/5 - (1 امتیاز)