فشار خون بالا عموما به حالتی گفته می شود که در آن میزان فشار خون از عدد 90/140 بالاتر می رود. عدد اول ( 140) را در اصطلاح فشار خون سیستولی می گویند که در نتیجه انقباض قلب است و عدد دوم (90) به فشار خون دیاستولی معروف است که در نتیجه استراحت قلب بین دو ضربان است و فشار خون پایین تر از این مقدار بی خطر محسوب می شود. ولی بهتر است که میزان عددی فشار خون خود را به 80/120 برسانید چرا که بالا رفتن فشار خون خطر حمله قلبی و سکته مغزی را بیشتر می کند.

فشار خون

فشار خون

فشار خون نرمال

فشار خون طبیعی حداکثر 12 و حداقل 7 می باشد و اگر چنانچه میزان فشار از حداکثر بالا تر رفت باید فرد تحت نظر دکتر قرار بگیرد . افزایش فشار دارای علایمی است که در ادامه به آن می پردازیم.

علایم افزایش فشار چیست؟

  • فردی که فشار خونش بالا رفته است بی حال است و وضعیت عمومی بدنش ضعیف  است.
  • افزایش فشار خون منجر به افزایش ضربان قلب می شود در نتیجه فرد دارای تپش قلب است.
  • این افراد عموما احساس خستگی می کنند.

چنانچه علایم بالا در خود یا اطرافیانتان وجود دارد حتما به پزشک مراجعه کنید.

علایم افزایش فشار خون

علایم افزایش فشار خون

درمان خانگی برای کاهش فشار خون

کرفس

کرفس دارای ترکیب شیمیایی ( فتالید ) است. این ماده روی رگ های بدن اثر می گذارد و باعث گشاد شدن آن ها می شود در نتیجه فشار خون را کاهش می دهد.

درمان خانگی

درمان خانگی

پیاز

پیاز حاوی ماده ای به نام ( آدنوزین ) است. علاوه بر آن دارای آنتی اکسیدان نیز هست. این ترکیبات باعث شده است که پیاز همانند آسپرین عمل کند. این ماده غذایی بسیار در پایین آوردن فشار خون موثر بوده و علاوه بر آن بر کاهش کلسترول هم تاثیر می گذارد.

درمان خانگی با پیاز

درمان خانگی با پیاز

سیر

سیر تاثیر مستقیم بر کاهش فشار خون دارد به طوری که آزمایشات نشان داده است که مصرف مقداری سیر فشار خون را چندین درجه کاهش می دهد.

سیر

سیر

شنبلیله

تخم شنبلیله را بگیرید و آسیاب کنید. گرد حاصل موجب کاهش کلسترول و به دنبال آن موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

شنبلیله

شنبلیله

تره فرنگی

تره فرنگی، ترب و پیازچه دارای موادی نظیر فیبر های غذایی، انواع ویتامین از گروه B و C، گوگرد و سلولز هستند که علاوه بر خواص ضدعفونی کننده توانایی کاهش فشار خون را نیز دارند. همچنین بدن را از چربی خون هم پاکسازی می کنند.

تره فرنگی

تره فرنگی

گوجه فرنگی و کاهش فشارخون

گوجه فرنگی دارای ویتامین های A و B و C است. برای اینکه تاثیر گوجه فرنگی اعمال شود لازم است که از همه قسمت های گوجه فرنگی استفاده شود. ( پوست و تخم و گوشت آن )

از بهترین قسمت گوجه فرنگی به آب آن می شود اشاره کرد که بسیار برای پایین آوردن فشار خون موثر است. البته توجه داشته باشید که از افزودن نمک خود داری کنید.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

چای سبز و کاهش فشار خون

چای سبز سرشار از مواد معدنی نظیر پتاسیم، فسفر، منیزیم و کلسیم است. وجود این مواد در چای سبز نقش شگفتی در کاهش فشار خون دارد. علاوه بر تعدیل فشار بر سلامت اعصاب و عروق نیز اثر می گذارد.

چای سبز

چای سبز

منبع: طب سنتی

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر