بیماری فشار خون یا فشار خون بالا یکی از شایع ترین بیماری های پزشکی است که در دوران بارداری هم وجود داره. به همین علت، فشار خون زنان به طور منظم و روتین تا قبل از زایمان بررسی میشه. اگه فشار خون به طور مرتب بالاتر از حد طبیعی باشه،ممکنه نیاز به درمان باشه. فشار خون در دوران بارداری میتونه عوارض جدی برای مادر و نوزاد ایجاد کنه در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در این باره بدونید.

فشار خون چیست؟

به فشاری که خون با اون شدت در رگ ها جریان داره فشار خون میگن که به صورت دو عدد ثبت میشه. فشار بالاتر یا فشار خون سیستولیک هنگام ضربان قلب (زمانی که قلب منقبض میشه) اندازه گیری میشه. فشار خون سیستولیک معمولا حدود 120 میلی متر جیوه است. فشار پایین یا فشار خون دیاستولیک در فاصله بین دو ضربان قلب (زمانی که بعد از پمپاژ ماهیچه قلب خودشو شل میکنه) اندازه گیری میشه. فشار خون دیاستولیک معمولا حدود 80 میلی متر جیوه است. به این ترتیب، یه فشار خون طبیعی، “120 روی 80” هست که به صورت  120/80 نوشته میشه. فشار خون بالا زمانی اتفاق میفته که عدد فشار خون به طور مرتب 140/90 یا بالاتر از اون باشه. فشار خون شدید 170/110 یا بالاتره.

اعداد فشار خون

اعداد فشار خون

انواع فشار خون بالا در طول بارداری

فشار خون زیاد حاملگی: اگر فشار خون زن قبل از بارداری و در چند ماه اول حاملگی طبیعی باشه، اما پس از حدود هفته 20 بارداری بدون علائم و نشانه های دیگه، فشار بیشتر از 140/90 میلیمتر جیوه بشه، این وضعیت اون به عنوان فشار خون بالای بارداری شناخته میشه.

پرفشاری خون مزمن: فشارخون بالایی که قبل از بارداری و در حین بارداری وجود داره، به عنوان فشار خون بالا و مزمن شناخته میشه.

پره اکلامپسی: پره اکلامپسی یک بیماری بالقوه جدی است که وقتی اتفاق میفته که فشار خون مادر بالا میره و علائم و نشانه های دیگه ای وجود داره مثل سطح غیرطبیعی پروتئین در ادرار و نتایج غیرطبیعی آزمایش خون.

سطح غیر طبیعی پروتئین در پره اکلامپسی

سطح غیر طبیعی پروتئین در پره اکلامپسی

پره اکلامپسی که بر پرفشاری خون مزمن اضافه میشه: این مورد خطر بالاتری نسبت به فقط پرفشاری خون مزمن برای مادر و نوزاد داره و تشخیص اون به نظارت و بررسی منظم نیازمنده.

درمان فشارخون در حین بارداری

زنان مبتلا به فشارخون بارداری و فشار خون مزمن در حاملگی ممکنه با دارو برای کاهش فشار خون درمان بشن. اگرچه این شرایط به مهمی و خطرناکی پیش اکلامپسی نیست، اگر  فشار خون مادر زیر 140/90 میلیمتر جیوه بمونه، برای مادر و نوزاد ایمن تر و مطمئن تره.

درمان پیش اکلامپسی

اگر فشار خون بسیار بالا باشه (بیش از 170/110)، ابتدا ممکنه دارو از طریق ورید یا تزریق عضلانی به جای مصرف خوراکی تجویز بشه. این کار خیلی سریعتر جواب میده. همزمان میتوان از مایعات داخل وریدی استفاده کرد البته در حالی که مادر و کودک از نزدیک تحت نظارت و مراقبت باشن. پس از کاهش موفقیت آمیز فشار خون، درمان غالبا با قرص ها ادامه پیدا میکنه.

تنها راه درمان پیش اکلامپسی زایمان و بیرون آوردن نوزاد و جفت هست. اگه بارداری کمتر از 36 هفته باشه، تصمیم به زایمان نوزاد به شدت پیشکلامپسی و خطر زایمان زودرس بستگی داره.

درمان سریع پره اکلامپسی با تزریق عضلانی یا داخل وریدی

درمان سریع پره اکلامپسی با تزریق عضلانی یا داخل وریدی

اکلامپسی

اکلامپسی یک بیماری جدیده که موجب تشنج مادران میشه و ممکنه منجر به سکته مغزی، نارسایی کلیه یا نارسایی کبدی بشه. اکلامپسی یکی از فوریت های پزشکیه که اگه پیش اکلامپسی درمان نشه یا به درمان شدید پاسخ نده، ممکنه رخ بده.

درمان اکلامپسی

اگه مادر تشنج کنه، معمولا بلافاصله اون رو با داروهای ضد تشنج مانند سولفات منیزیم، که به صورت داخل وریدی و یا عضلانی تزریق میشه، درمان میکنن. در بعضی موارد، سولفات منیزیم ممکنه قبل از هر گونه تشنج استفاده بشه تا از وقوعش جلوگیری بشه.

اکلامپسی و امکان تشنج مادر

اکلامپسی و امکان تشنج مادر

سندرم HELLP در بارداری

در حال حاضر چیزی که یه نوع شدید از پره اکلامپسی به نظر میرسه، با اصطلاح سندرم HELLP  توصیف میکنن. که شامل موارد زیره:

  • همولیز (تجزیه سلول های قرمز خون در گردش خون)
  • افزایش آنزیم های کبدی (موثر بر آسیب زودرس کبد)
  • پلاکت های پائین (پلاکت ها برای لخته شدن خون و توقف خونریزی لازمه)

پزشکان در حال حاضر معتقدند که سندرم HELLP یک وضعیت جداگانه از پیشکلامپسی نیست. تنها درمان اثبات شده برای این نوع شدید پره اکلامپسی، زایمان فوری نوزاده.

تنها راه درمان سندرم HELLP زایمان فوری است

تنها راه درمان سندرم HELLP زایمان فوری است

آیا در بارداری های بعدی خطر پره اکلامپسی وجود دارد؟

خطر بروز پره اکلامپسی در بارداری دوم (اگر مادر از همسرش جدا نشده باشه و در واقع هر دو بارداری مادر از یک پدر باشه) کاهش پیدا میکنه. به عنوان یک قاعده کلی، احتمال خیلی کمی وجود داره که پیشکلامپسی ملایم تر، دوباره به وجود بیاد.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر