یوگا یک ورزش پرفایدست که معمولا با شنیدن اسمش آرامش و حرکات کششی به همراه تمرکز و تنفس در ذهن تداعی میشه. انجام حرکات یوگا فواید بسیاری برای سلامتی جسم و روان داره با این حال انجام حرکات روزانه و منظم یوگا میتونه منافع بهداشتی بیشتری رو برای بدن داشته باشه. بنابراین اختصاص روزانه فقط 15 دقیقه برای انجام حرکات یوگا وقت برنامه های دیگه رو برهم نمیزنه. در ادامه با 8 فایده انجام حرکات روزانه یوگا برای سلامتی بدن آشنا میشیم.

1.یوگا باعث افزایش انعطاف پذیری و قدرت عضلات میشود

معمولا به علت کم تحرکی در طی زندگی ماشینی افراد از سطح پایین انعطاف پذیری و همچنین ضعف قدرت عضلانی رنج میبرند. انجام حرکات روزانه ی یوگا همزمان روی بازو، شانه و پا کار میکنه و به زبان عامیانه تر خشکی عضلات بدن و عدم انعطاف عضلات دست و پا را تا حدود زیادی بهبود میده و موجب تسکین دردهای عضلانی میشوند.

تقویت عضلات با یوگا

تقویت عضلات با یوگا

2.رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن

یکی دیگه از فواید انجام حرکات روزانه ی یوگا رسیدن به تناسب اندام با فشار به عضلات بدن و تمرکز ذهنی و تنفس عمیق خواهد. آرامش اعصاب یکی از پیامدهاییه که تأثیر زیادی را روی الگوی تغذیه ای فرد میگذاره. با انجام یوگا این تمدد اعصاب و در نتیجه اهمیت دادن به نوع و نحوه غذا خوردن در زندگی شخصی فرد تأثیر زیادی روی تناسب اندام خواهد داشت. اگر حرکات یوگا بطور منظم و بشکل صحیح انجام بشه موجب سوخت و ساز بیشتر چربی ها و همچنین تعادل هورمونی میشه.

یوگا و تناسب اندام

یوگا و تناسب اندام

3.یوگا و افزایش انرژی بدن

انجام حرکات یوگا در زمانی هرچند کوتاه در طی روز انرژی بسیاری رو برای گذراندن تمام روز و انجام فعالیت های مختلف فراهم میکنه و فرد رو برای تمام روز سرحال و پرانرژی نگه میداره. با حرکات یوگا انرژی های منفی از طریق چاکراها دفع شده و موجب تقویت چاکراها برای انتشار انرژی های مثبت در بدن خواهد شد.

بالا رفتن سطح تعادل با یوگا

بالا رفتن سطح تعادل با یوگا

4.کاهش استرس با انجام تمرینات روزانه

یوگا یکی از بهترین راه های از بین بردن استرس و اضطرابه. انجام روزانه حرکات یوگا با تقویت تمرکز و تنفس فرد میزان ضربان قلب را کنترل کرده و یکی از بهترین راه های مدیتیشن و تمدد اعصاب برای کاهش استرس جسم و ذهن خواهد بود.

یوگا و ایجاد حس آرامش

یوگا و ایجاد حس آرامش

5.تنفس بهتر

تنفس عمیق و آرام بخش مهمترین بخش از تمرین یوگا است. تکنیک های تنفسی یوگا بر تلاش برای کاهش سرعت تنفس و تنفس کامل از  معده تا بالای ریه ها تمرکز می کنند. این روش ها شما را آرام تر و متعادل تر می کند و به شما کمک می کند تا روز را با اعتماد به نفس و آرامش سپری کنین. آنها همچنین دارای مزایای جانبی بزرگی هستند از جمله افزایش ظرفیت ریه و حجم بیشتر (مقدار کل هوا که ریه ها می توانند در هر زمان نگهدارند).

تنفس آرام و عمیق با یوگا

تنفس آرام و عمیق با یوگا

6.با انجام حرکات روزانه یوگا شادتر و شاداب تر خواهید شد

اضافه کردن چند حرکت یوگا به روال زندگی روزانه شما را به یک فرد با احساسات و عواطف قوی تر و شادتر تبدیل میکنه. مطالعات اخیر نشون میدن که تمرین یوگا و مراقبه منظم باعث افزایش سطح سروتونین (هورمون شادی) می شود. بنابراین میزان اضطراب و افسردگی بسیار کاهش پیدا میکنه.

تجربه ای خوشایند با تمرینات روزانه یوگا

تجربه ای خوشایند با تمرینات روزانه یوگا

7.افزایش تمرکز و تقویت ذهن

با تکرار روزانه حرکات یوگا، احساس آرامش بیشتر و اضطراب و استرس کمتری خواهیم داشت. سطح بالاتری از انرژی و شور و شوق و اعتماد به نفس بیشتر را تجربه خواهیم کرد. بنابراین میزان تمرکز ذهن بیشتر خواهد شد. یوگا و مدیتیشن مستلزم تمرکز بر تنفس شماست که ذهن را آرام کرده و موجب آرامش ذهنی خواهد شد. با کاهش استرس ذهنی و تنش فیزیکی میتوانیم ساده تر یاد بگیریم و افکار سازمان یافته تری داشته باشیم.

مدیتیشن با یوگا

مدیتیشن با یوگا

8. افزایش طول عمر

انجام حرکات روزانه ی یوگا کمک میکنه تا سطح آمادگی جسمانی بالا بره، ضربان قلب تنظیم بشه، سطح استرس کاهش پیدا کنه و در نتیجه احساس شادی و نشاط بیشتری داشته باشیم. تمام این عوامل دست به دست هم میدن تا سالهای بیشتری به زندگی شما اضافه کنن. همچنین ارتباط بین یوگا و کاهش ناراحتی های قلبی رابطه مستقیمی با طول عمر خواهد داشت.

طول عمر بیشتر با یوگا

طول عمر بیشتر با یوگا

2.3/5 - (3 امتیاز)