رژیم غذایی نقش تعیین کننده ای در سلامت پوست داره و این یه موضوع ثابت شدست. غذاهایی که دلیل ایجاد التهاب پوست و آکنه هستن، باعث بالا رفتن قند و اختلالات هورمونی و عفونت میشن. لیست زیر غذاهایی هستن که باعث ایجاد آکنه در پوستتون میشن.

غلات و شکر های تصفیه شده مثل نان، آرد سفید و پاستا باعث ایجاد آکنه میشن

این مواد غذایی یه خطر در آشپزخونه محسوب میشن. مصرف اونها حتی به مقدار کم مشکل ساز هستن. این مواد غذایی بلافاصله در بدنتون تجزیه میشن و قند بدن رو افزایش میدن که باعث آکنه میشن. خوراکی های ساده روزمره مانند نان سفید، برنج سفید و غلات فرآوری شده باعث جوش زدن پوست میشه. شکرها بسیار ملتهب کننده هستن و به طور خاص شکر سفید، بسیار گلیسمی و افزایش دهنده سطح انسولین بدنه. نوشیدنی های گازدار قند مایع دارن که به سرعت جذب جریان خون میشن و باعث تخریب پوست میشن.

غلات

غلات

محصولات لبنی مانند بستنی، پنیر و شکلات شیری

مصرف شیر گاو یا فرآورده های اون مانند پنیر، خامه، شکلات شیری و بستنی قند خون رو بالا میبرن. این به خاطر هورمون های موجود در شیر گاوه که باعث چربی بیش از حد پوست میشن. این فرآورده های شیر هورمون های رشد دارن که باعث تولید بیش از حد سلول های پوستی میشن و منافذ پوست رو مسدود میکنن و باعث ایجاد آکنه میشن. محصولات شیری انسولین بدن رو افزایش میدن و چربی پوست ایجاد میکنن. حتی آمینو اسید شیر گاو بر روی پوست اثر میذاره و باعث آکنه میشه.

محصولات لبنی

محصولات لبنی

فست فود ها باعث اختلال در هورمون ها و آکنه میشن

فست فودها به نظر عالی میرسن سریع آماده میشن و طعم لذیذ و بوی دلپذیری دارن، ولی انسولین بدن رو افزایش میدن و باعث به وجود اومدن سریع آکنه در بدن میشن. همبرگرها، پیتزاها، چیپس یا هات داگ اسید چرب ترانس، کربو هیدرات های تصفیه شده و چربی های اشباع دارن که هورمون ها رو مختل میکنن و باعث التهاب میشن و در نهایت منجر به آکنه میشن.

فست فود ها

فست فود ها

غذاهای غنی از چربی امگا ۶ باعث مشکلات پوستی میشن

تغییر الگو پخت و پز و غذا خوردن باعث افزایش مصرف چربی های امگا ۶ شده که اثر بدی روی پوست داره و باعث التهاب و آکنه میشه. بسیاری از روغن های گیاهی فرآوری شده که اغلب برای پخت و پز استفاده میکنیم مثل روغن ذرت، روغن نباتی و روغن آفتابگردان، یه تهدید برای پوسته. باید از اونها پرهیز کنین یا به صورت متعادل مصرف کنین. حتی برخی از آجیل و دانه ها مانند گردو، کنجد و دانه کدو تنبل که غنی از چربی امگا ۶ هستن میتونن باعث مشکلات پوستی بشن اگر به مقدار زیاد مصرف بشن.

چربی های امگا ۶

چربی های امگا ۶

ایجاد جوش و آکنه در پوست با مصرف پودر پروتئین

پودر پروتئینی که قبل یا بعد از ورزش شدید استفاده میکنین، آمینو اسید داره و باعث ایجاد آکنه میشه. اسیدها بیش از حد سلول های پوستی جدید میسازن و منافذ پوست رو میبندن و باعث به وجود اومدن آکنه میشه. پودر پروتئین بیشتر از چربی شیر درست میشه و آمینو اسید زیادی داره و پپتید تولید میکنه که در نهایت باعث افزایش انسولین میشه. همه این عوامل باعث تولید چربی پوست و ایجاد آکنه میشه.

پودر پروتئین

پودر پروتئین

گوشت غیر آلی باعث رشد باکتری در بدن میشه

موقعی که گوشت میخرین باید بدونین از کجا و چطوری به دست اومده. مطمئن بشین که گوشتی که میخرین از علف طبیعی تغذیه شده باشه، در غیر این صورت باعث ایجاد مشکل پوستی براتون میشه. حیواناتی که از آنتی بیوتیک تغذیه شده باشن یا هورمون رشد داشته باشن منبع گوشت سالمی نیستن. اونها باعث ایجاد اختلال در هورمون ها و رشد باکتری در بدن میشن که علت ایجاد آکنه هستن.

کافئین و الکل

قهوه یه روش عالی برای شروع یه روز کاریه ولی میتونه روی پوستتون اثر بدی بذاره و باعث ایجاد آکنه بشه. مصرف قهوه سطح کورتیزول بدن رو افزایش میده که میتونه باعث استرس و افزایش سطح انسولین بشه. استرس یکی از عوامل ایجاد آکنه در بدنه و افزایش انسولین باعث تولید بیش از حد چربی پوست میشه. از سوی دیگر، الکل باعث اختلال در هورمون تستسترون یا سطح استروژن در بدن میشه و منجر به بروز آکنه میشه.

قهوه

قهوه

غذای کنسرو شده

کنسروها یه وعده غذایی خوشمزه و آسان هستن ولی به خاطر پوستتون باید از مصرف اونها پرهیز کنین، چون اونها مواد شیمیایی زیادی دارن که به پوست آسیب میرسونن، همچنین افزودنی های مصنوعی و طعم دهنده هایی هستن که باعث آلرژی پوستی میشن. جدا از این ها، چربی های اشباع شده هم دارن که باعث تولید چربی بیش از حد پوست میشن.

غذاهای کنسرو شده

غذاهای کنسرو شده

مواد غذایی سرخ شده

بارها گفته شده که برای جلوگیری از ایجاد آکنه از غذاهای سرخ شده پرهیز کنین. هر چیزی که بیش از حد چرب باشه مثل شیرینی یا مرغ سرخ شده، چون روغن برای طبخ اون استفاده شده میتونه مشکل ساز باشه. اگر از روغن گیاهی فرآوری شده استفاده شده باشه این دلیل اصلی مشکله، چون میتونه باعث عدم تعادل پوست و به وجود اومدن آکنه بشه.

غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ شده

نوشیدنی های انرژی زا

بیشتر این نوشیدنی ها قند زیادی دارن ولی مواد مغذی ندارن و یکی از دلایل ایجاد آکنه هستن. برخی از نوشیدنی های انرژی زا ویتامین B خاصی دارن که میتونن پوست رو تحریک کنن و باعث آلودگی و آکنه بشن، پس بهتره که از مصرف اونها اجتناب کنین.

نوشابه های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا

به این مطلب امتیاز بده