فرآیند رشد جنین از زمان صورت گرفتن لقاح تا زمان به دنیا آمدن بچه رو در بر میگیره. داشتن فرزند سالم آرزوی هر مادریه به همین خاطر هر کاری که برای سلامتی نوزاد مهم باشه رو انجام میده. در اینجا چند تا عامل مهم که در رشد جنین تاثیر دارن رو برای شما بیان می کنیم و بهتره که اونن ها رو به خاطر بسپارین.

تغذیه مادر

جنین غذای مورد نیاز برای رشدش رو از خون مادر دریافت میکنه. جنین برای رشدش به چند تا ماده مغذی نیاز داره که البته در هر مرحله از رشدش میتونه متفاوت باشه. اسید فولیک برای رشد لوله عصبی مورد نیازه، کلسیم برای رشد استخوان ها، پروتئین برای رشد ماهیچه ها و ترمیم بدن مناسب هستن. بنابراین ضروریه که مادر یه رژیم غذایی متعادل و خوب داشته باشه تا بتونه مواد مغذی موردنیاز برای رشد نوزادش رو فراهم کنه.

تاثیر سیگار کشیدن بر روی جنین

بعد از صورت گرفتن لقاح، تغییرات هورمونی در بدن مادر شکل می گیره که سیگار کشیدن یا خوردن بعضی غذاها رو براش سخت میکنه. سیگار کشیدن قطعا روی رشد جنین تاثیر میذاره. سیگار کشیدن میتونه یکی از دلایل عدم وزن گیری نوزاد باشه. علاوه بر خطر کاهش وزن، میتونه باعث تولد زودرس هم بشه. سیگار کشیدن باعث میشه اکسیژن مورد نیاز جنین فراهم نشه و خطر سقط جنین افزایش پیدا کنه. همچنین جنین رو مستعد مشکلاتی مثل اختلال تنفسی میکنه. در زمان بارداری در صورت سیگاری بودن بهترین کار اینه که سیگار رو ترک کنیم.

تاثیر منفی سیگار کشیدن روی جنین

تاثیر منفی سیگار کشیدن روی جنین

نوشیدنی های الکلی

نوشیدن این مواد میتونه باعث سقط جنین بشه. باعث میشه که بچه دچار اختلالات روانی و رفتاری، ناتوانی در یادگیری و … بشه. اطلاعات مشخصی از اینکه نوشیدن چقدر از این مایعات خطرناکه وجود نداره بنابراین بهتره که بهترین حالت رو در نظر بگیریم و اصلا استفاده نکنیم. نوشیدن خیلی زیاد الکل در دوره باردای باعث به وجود آمدن سندروم الکل در جنین میشه.

تاثیر منفی الکل روی سلامتی نوزاد

تاثیر منفی الکل روی سلامتی نوزاد

کدام بیماری مادر روی جنین تاثیر میذاره؟

بیماری های مشخصی باعث شکل گیری نقص هایی در جنین میشه. به عنوان مثال میتونیم توکسوپلاسما، آبله مرغون، سرخک آلمانی و … رو نام ببریم. ایمن سازی هایی برای مقابله با این بیماری ها وجود داره. آبله مرغون معمولا باعث شکل گیری اندام ناقص میشه و سرخک آلمانی هم میتونه باعث به وجود آمدن اختلالاتی مثل عقب ماندگی ذهنی و یا کوری بشه.

داروها و مواد مخدر

مواد شیمیایی میتونن وارد خون جنین بشن و روی رشدجنین تاثیر بذارن. از هر نوع مواد مخدری دوری کنین چرا که میتونن باعث شکل گیری اعتیاد در کودک بشن. قبل از استفاده از داروها و قرص ها بهتره که با پزشکتون مشورت کنین. بعضی از داروها مثل آسپرین، ایبوپروفن و داروهای ضد میگرن برای جنین مضرن.

داروها فقط با نظر پزشک مصرف بشن

داروها فقط با نظر پزشک مصرف بشن

سن مادر در بارداری روی فرزند تاثیر داره؟

سن مادر قطعا رو رشد جنین تاثیر داره. برای مادران زیر 20 سال احتمال سقط جنین و یا مرده به دنیا اومدن بچه وجود داره. در صورت زیاد بودن سن مادر هم احتمال بروز اختلالاتی وجود داره. برای مادران بالای 35 سال احتمال  سقط جنین یا مردن جنین وجود داره. خود مادران در سن بالای 35 سال ممکنه به فشار خون یا دیابت مبتلا بشن. با بالا رفتن سن مادران احتمال سزارین هم افزایش پیدا میکنه.

سن بارداری مادر

سن بارداری مادر

مراقبت های قبل از زایمان

این مراقبت ها که با کمک پزشک صورت می گیره خیلی مهمه. پزشک رشد کودک رو تحت نظر میگیره و در صورت لزوم مکمل ها و ویتامین هایی رو تجویز میکنه. شما ممکنه که دچار عوارض جانبی بشین که در این صورت تنها یه متخصص میتونه تعیین کنه چه چیزی طبیعی و چه چیزی غیر طبیعیه.

مراقبت های زمان بارداری

مراقبت های زمان بارداری

5/5 - (1 امتیاز)