معمولا زنان باردار از اینکه قراره به زودی مادر یه کوچولوی نازنین بشن در پوست خودشون نمی گنجن و خیلی ذوق زده به نظر میرسن. اما یه چیز این وسط وجود داره که حتی یه مادر با تجربه رو هم با ترس و دلهره روبرو میکنه و اون هم چیزی نیست جز درد زایمان. در واقع باید بدونید که درد زایمان غیر قابل اجتناب هست و هر روز هم هزاران زن در تمام دنیا اون رو تجربه میکنن تا بتونن بچه دار بشن. شاید هیچ راهی برای رهایی از درد زایمان وجود نداشته باشه اما کارهای زیادی هست که میتونن به کمتر شدن این درد کمک کنن. در این مطلب قصد داریم در مورد چیزهایی که درد زایمان رو کمتر یا بیشتر میکنن، صحبت کنیم.

1.به پشت دراز کشیدن

اگر چه که بهترین وضعیت برای حین تولد، دراز کشیدن به پشته، اما این وضعیت باعث میشه که تمام وزن کودک روی ستون فقرات شما قرار بگیره. به همین خاطر این وضعیت میتونه بیشترین درد رو در هنگام زایمان ایجاد کنه. هم چنین این وضعیت دراز کشیدن میتونه مانع از خون رسانی در بدن شما بشه. با پزشک خودتون مشورت کنین و در صورت امکان به وضعیت دیگه ای بخوابین یا بشینید تا حداقل مقداری از درد شما کم بشه.

بهتره تا جایی که میتونید از خوابیدن به پشت خودداری کنین

بهتره تا جایی که میتونید از خوابیدن به پشت خودداری کنین

2.ترسید از درد زایمان

مادران بدون تجربه معمولا از زایمان و دردی که همراه با اون هست، می‌ترسن. مادرانی هم که از قبل تجربه زایمان دارن، باز هم به خاطر تجربه سخت قبلی از اون می‌ترسن. در هر صورت، ترس و دلهره، درد را بدتر از اونی که هست، می‌کنه. این موضوع باعث میشه که بدن منقبض بشه و از نفس کشیدن درست جلوگیری کنه. برای خلاص شدن از شر ترس، شما باید تعداد زیادی کتاب بخونین و فرآیند زایمان رو درک کنین. همچنین می تونین برای دریافت حمایت و اطلاعات بیشتر، عضو گروه‌های زایمان و بارداری هم بشین. چنین گروه هایی به صورت آنلاین هم وجود دارن. شرکت در این جلسات به شما کمک خواهد کرد تا به زایمان و داشتن یک کودک سالم تمرکز کنین به جای دردی که همراه با اون هست. همیشه به یاد داشته باشین که همه این مشکلات از بین خواهد رفت و در پایان، شما یه کوچولوی ناز رو در آغوش خودتون خواهید داشت.

به جای ترس از زایمان به چیزای مثبت مثل بچه دار شدن فکر کنین

به جای ترس از زایمان به چیزای مثبت مثل بچه دار شدن فکر کنین

3.نداشتن حامی در هنگام زایمان

درسته که پزشک متخصص زایمان شما، در صورتی که مشکل داشته باشین فورا در کنار شما حاضر میشه، اما در کل زمان زیادی رو پیش شما صرف نمیکنه و به کار خودش رسیدگی میکنه. به همین خاطر مهمه که یه حامی بسیار خوب در شکل کارکنان مهربان بیمارستان و یا خانواده خودتون در اتاق زایمان در کنار شما باشه. بودن فردی آشنا در کنارتون کمک میکنه که به این اطمینان برسین که همه چیز خوبه. با پزشک خودتون و یا بیمارستان خودتون صحبت کنین تا با پرسنلی که در زایمان کنار شما خواهند بود ملاقات کنید. این کار به شما کمک می‌کند ترس و دلهره خودتون رو از بین ببرید.

باید یه حامی یا همراه مناسب در کنار خودتون داشته باشین

باید یه حامی یا همراه مناسب در کنار خودتون داشته باشین

4.دوری از محیط های پر استرس در هنگام زایمان

شما باید از تمام عوامل استرس زا در هنگام زایمان و در اتاق زایمان دوری کنین، این یه موضوع مهم و تاثیرگذاره. مطمئن بشین که بیمارستانی که انتخاب می کنین مناسبه و در زمینه زایمان اسم و رسم خوبی داره. با مسئولان بیمارستان صحبت کنین تا مطمئن بشین که در یه محل شلوغ و پر سروصدا و بدون حریم خصوصی و همراه با رفت و آمد غریبه ها در هنگام زایمان نوزاد قرار نمی گیرین. اگر امکان این باشه می تونین چند روز یا هفته قبل از زایمان، محل زایمان خودتون رو بررسی کنین تا مطمئن بشین که هنگام زایمان در اونجا احساس راحتی خواهید کرد.

اتاق یا مکان زایمان شما باید آروم باشه تا شما احساس راحتی کنین

اتاق یا مکان زایمان شما باید آروم باشه تا شما احساس راحتی کنین

5.استفاده از روش های تحریک زایمان مصنوعی

گاهی اوقات پزشک شما به خاطر ضرورتی که احساس میکنه؛ دارو یا داروهایی رو برای تسریع زایمان تجویز میکنه. اما اگه زایمان شما به طور طبیعی و خوب پیش بره، بهتره که از استعمال روش‌های مصنوعی خودداری کنین. استفاده از اکسی‌توسین مصنوعی میتونه باعث تسریع فرآیند طولانی و دشوار زایمان بشه، اما میتونه همراه با درد شدید هم باشه. چیزهای دیگه ای هم برای القای زایمان وجود دارن، اما متاسفانه این کارها هم ممکنه به دردهای بیشتری منجر بشن. بهتره که اجازه بدیم این کار مسیر خودش رو به صورت طبیعی طی کنه مگر در مواقع ضروری.

6.غذا خوردن بیش از حد

غذا خوردن طبیعتا برای هر فردی به خصوص شما که باردار هستین، بسیار مهم و ضروریه. شما می تونین از این حقیقت به سود خودتون در طول زایمان استفاده کنین. در مراحل آغازین، شما میتونین غذاهایی با هضم ساده و سبک بخورین که مایعاتی مانند چای رو هم شامل میشه. از غذاهای چرب و دیر هضم دوری کنین، چون که ممکنه موجب حالت تهوع و استفراغ در مراحل بعدی زایمان بشن. دقت کنید که در طول فرآیند تولد بدن خود را سیراب نگه دارین. مایعات شفاف و تمیز همراه با تکه های یخ، یه انتخاب بسیار خوب هستن.

بهتره در مراحل اولیه زایمان فقط غذاهای سبک و مایعات بخورین

بهتره در مراحل اولیه زایمان فقط غذاهای سبک و مایعات بخورین

7.ساکن بودن در هنگام درد زایمان

دراز کشیدن روی تخت و انتظار برای تولد نوزاد، هیچ وقت نمیتونه کار مفیدی برای شما محسوب بشه و درد زایمان شما رو کم کنه. خیلی مهمه که تا جایی که می تونین فعال باقی بمونین. پیاده روی همراه با کمک و یا به آرومی تکون خوردن روی یه توپ ورزشی، برخی از کارهایی هستن که می تونین انجام بدین تا کارها رو به سرعت انجام بدین. اگر می تونید کمی هم چمباتمه بزنید.

5/5 - (3 امتیاز)