جراحی سزارین مثل همه ی جراحی های دیگه بسیار جدی و شدت جراحت در اون شدید هست. خیلی از مادران بعلت اینکه طی زایمان سزارین بیهوش هستند و دردی تحمل نمیکنن به سراغ این روش میرن اما این تفکر اشتباه برای اونها منجر به آسیب های جدی میشه. در ادامه با بررسی اثرات سوء زایمان سزارین راجع به ضررها و عوارض این نوع زایمان بیشتر توضیح میدم.

درد شدید در هفته های ابتدایی بعد از زایمان سزارین

یکی از اصلی ترین عوارض زایمان سزارین درد در محل بخیه ها و زیرشکم هست که احتمالا در هفته های ابتدایی بعد از عمل برای مادر دردسر سازه. در صورتی که درد زایمان طبیعی گذرا و کوتاه مدته در سزارین بعلت شکاف نسبتا بزرگ در ناحیه شکم مادر بسختی قادر به انجام کارهای روزانه و نگهداری از نوزاد هست و روزهای ابتدایی رو باید به کمک داروهای مسکن و دیگران سپری کنه. معمولا از هر ده زن یک نفر تا ماه ها بعد از زایمان سزارین دچار درد و ناراحتی های شکمیست.

درد در ناحیه شکم و زیر شکم بعد از زایمان سزارین

درد در ناحیه شکم و زیر شکم بعد از زایمان سزارین

خونریزی حین عمل جراحی سزارین

حجم خونی که در حین زایمان سزارین از مادر دفع میشه فوق العاده بیشتر از زایمان طبیعی هست تا جایی که در بعضی موارد افت میزان خون سلامت مادر رو بخطر میندازه و مادر حین عمل جراحی به تزریق خون احتیاج پیدا میکنه.

دفع زیاد خون از مادر حین زایمان سزارین

دفع زیاد خون از مادر حین زایمان سزارین

زایمان سزارین و خطر عفونت برای مادر

از بین هز دوازده زن یک نفر دچار عفونت های بعد از زایمان سزارین میشه. این نوع عفونتها از بدترین عوارض زایمان سزارین محسوب میشه که شامل سه نوع عفونت به شرح زیر است:

  • عفونت در قسمت بخیه ها که همراه با قرمزی و ترشحات، خارش و سوزش هست که گاهی اوقات منجر به باز شدن بخیه ها میشه که در کسانی که دارای اضافه وزن و دیابت باشند بیشتر شدیدتر است.
  • عفونت رحم که با خونریزی شدید، نامنظم و ترشحات بدبو یا تب بعد از زایمان همراه است.
  • عفونت مجاری ادراری بعلت اتصال سوند برای تخلیه مثانه که با علائمی مثل درد در ناحیه شکم و کشاله ران، تب، قرمزی، تورم و عفونت در محل اتصال همراه است.
عفونت و درد بعد از زایمان سزارین

عفونت و درد بعد از زایمان سزارین

خطر لخته شدن خون با زایمان سزارین

هر عمل جراحی عاملی برای افزایش خطر لخته شدن خون در بدن هست. که بیشتر در پاها و ریه اتفاق میافته. طبق نتایج پزشکی یکی از مهمترین عوامل خطر برای مادر حین و بعد از عمل سزارین لخته شدن خونه که به آمبولی معروفه. اگر بعد از زایمان دچار سرفه، تنگی نفس و درد و تورم در ساق و ماهیچه های پا شدید حتما با پزشک مشورت کنید. معمولا زنان باردار پس از زایمان برای پیشگیری از این خطر باید راه بروند.

جراحی سزارین و لخته شدن خون در پا

جراحی سزارین و لخته شدن خون در پا

سزارین و احتمال چسبندگی در اندام های داخلی شکم

عمل سزارین اگر به درستی انجام و مراقبت نشه احتمال داره باعث چسبندگی در رحم، روده و دیواره ی شکم بشه. چسبندگی ممکنه دردناک باشه چون حرکات اندام هارو دچار مشکل میکنه و مشکلاتی برای انسداد روده و باروری مجدد ایجاد میکنه.

عوارض بیهوشی طی زایمان سزارین

برای انجام زایمان سزارین هم از روش بیهوشی عمومی و هم از طریق بیحسی موضعی یا اپیدورال نخاعی استفاده میشه. اما هرنوع بیهوشی بخصوص روش عمومی آن برای بدن خطرساز هست. استفاده از روش اپیدورال میتونه سردردهای غیرقابل تحملی برای مادر به همراه داشته باشه همچنین احتمال عدم برگشت مادر در بیهوشی عمومی وجود داره.

سردرد ناشی از داروهای بیهوشی و بیحسی زایمان

سردرد ناشی از داروهای بیهوشی و بیحسی زایمان

با توجه به دلایل علمی ذکر شده در بالا جز در مواردی که مادر منع پزشکی برای زایمان طبیعی دارند باید از انجام سزارین خودداری کرد.