وقتی مادر برای زایمان طبیعی به بیمارستان منتقل میشه و در حال تلاش و زور زدن برای تولد نوزادشه، اگر نوزاد در حین تولد گیر کنه، دکتر زنان و زایمان مادر رو به بخش سزارین میفرسته. اگر کیسه آب زائو پاره شده و دهانه رحم به اندازه کافی باز شده و مادر تمام نیروی خودش رو صرف فشار دادن نوزاد به بیرون کرده اما هنوز موفق نشده نوزاد رو به دنیا بیاره احتمالا نوزاد نتونسته راه خودش رو برای بیرون اومدن پیدا کنه. ما در این مطلب به بررسی علل اینکه چرا نوزاد هنگام زایمان طبیعی گیر میکنه و سخت به دنیا میاد، می پردازیم.

قرارگیری نامناسب نوزاد در رحم

نوزاد شما در طول مرحله ی آخر بارداری (سه ماهه ی آخر)، به طور خودکار در موقعیت مطلوب برای تولد قرار میگیره. در این موقعیت سر نوزاد به سمت دهانه رحم قرار میگیره که به راحتی میتونه از اون عبور کنه و به دنیا بیاد. با این اوصاف اگه سر نوزاد کوچولوی شما در جهت مخالف باشه، جای نگرانی داره. در این وضعیت ممکنه شما برای زایمان به سزارین نیاز داشته باشین.

موقعیت های نامناسب جنین حین زایمان

موقعیت های نامناسب جنین حین زایمان

قرار گیری مناسب مادر حین زایمان طبیعی

موقعیتی که برای خودتون در طول زایمان انتخاب میکنین به همون اندازه مهمه که موقعیت جنین در این لحظه ها مهمه و باعث میشه زایمان طبیعی راحت تری داشته باشین. اگه موقعیت شما مناسب باشه، به سطح رحم رسیدن و بیرون اومدن برای جنین راحت تره، بنابراین شما یه زایمان بدون دردسر رو تجربه میکنین. موقعیت های مناسب برای مادر عبارتند از: عمود ایستادن، چمباته نشستن، در حالتی که کف دست ها و زانوها روی زمین قرار بگیره. از طرف دیگه موقعیت های نامطلوب برای زایمان که میتونه منجر به گیر کردن نوزاد بشه، عبارتند از: دراز کشیدن روی کمر یا نشستن روی لگن.

یک موقعیت مناسب برای مادر حین زایمان

یک موقعیت مناسب برای مادر حین زایمان

زایمان با روش اپیدورال از دلایل گیر کردن جنین

اپیدورال یه نوع بیهوشیه که هنگام زایمان به مادران داده میشه تا درد زایمان رو حس نکنن. اگرچه اپیدورال باعث تسکین درد میشه اما میتونه عوارض جانبی متعددی داشته باشه مثل: ریسک بالای افزایش پارگی ناحیه پرینیم (ناحیه بین مقعد و واژن)، تغییر در موقعیت طبیعی نوزاد، زایمان به کمک ابزار خاص ( مثل مکش و … که میتونه منجر به آسیب زدن به نوزاد بشه). اگه هنگام زایمان، اپیدورال دریافت کرده باشین، ممکنه نتونین در موقعیت مناسب زایمان قرار بگیرین در نتیجه باعث میشه بر موقعیت جنین تاثیر بذاره و جنین موقع بیرون اومدن گیر کنه.

زایمان اپیدورال

زایمان اپیدورال

دیستوشی شانه و بزرگ بودن نوزاد از علل گیر کردن نوزاد در زایمان طبیعی

دلیل گیر کردن نوزاد در حین زایمان طبیعی ممکنه بزرگ بودن نوزاد (در علم پزشکی به عنوان ماکروزومی شناخته میشه) باشه بزرگترین مشکلی که هنگام زایمان طبیعی یک نوزاد بزرگ میتونه پیش بیاد اینه که شانه های نوزاد در لگن مادر گیر کنه که به این مشکل دیستوشی شانه میگن. در چنین شرایطی زایمان سزارین ضروریه گرچه این وضعیت به ندرت اتفاق میفته.

دیستوشی شانه و بزرگ بودن نوزاد از علل گیر کردن نوزاد

دیستوشی شانه و بزرگ بودن نوزاد از علل گیر کردن نوزاد

گیر کردن نوزاد در زایمان طبیعی به دلیل مشکلات لگنی مادر

معمولا در بیشتر زنان خصوصیات لگنی مثل اندازه و شکل برای زایمان طبیعی مناسبه اما برخی زنان در این خصوص مشکلاتی دارن. البته اگر شما مشکلات لگن داشته باشین به این معنی نیست که امکان زایمان طبیعی ندارین بلکه پروسه زایمان طبیعی خیلی کند پیش میره. با این حال اگه لگن شما به قدری کوچکه که نوزاد حین زایمان گیر کنه، ممکنه شما از یه بیماری بسیار نادر رنج ببرین که در نتیجه تنها گزینه انتخابی شما زایمان سزارین میباشد.

زایمان به کمک ابزار مثل مکش

زایمان به کمک ابزار مثل مکش

اگر با نزدیک شدن زمان زایمان تصمیم گرفتین که زایمان طبیعی داشته باشین اصن نگران این نباشین که نوزادتون حین تولد گیر کنه، فعالیت های متعددی هست که به شما در کم کردن درد زایمان کمک میکنه و نوزادتون رو در وضعیت مناسب قرار میده مثل تغییر وضعیت بدنتون، رفتن به کلاس های یوگای بارداری و … .

2.5/5 - (4 امتیاز)