بی خوابی و کم خوابی یک علامت است که فرد به طور مستمر به خواب نمی رود و به عبارتی دیگر مشکل در به خواب رفتن در هنگام شب دارد و در طول شب بارها از خواب بیدار می شود. بی خوابی یکی از اختلالات خواب است که در روانشانسی مورد مطالعه قرار می گیرد. از مهم ترین علت های آن هم می توان به اضطراب و تنش درونی اشاره کرد. جالب است بدانید کم خوابی در زنان بیشتر از مردان است. استفاده از دارو ها و قرص های شیمیایی می تواند به طور موقت مشکل بی خوابی را حل کند اما بهترین درمان برای این اختلال تحریک سیستم عصبی است که در ادامه به آن می پردازیم.

برای دیدن مطلب درمان مشکلات بی خوابی در شش قدم به این لینک مراجعه کنید.

بی خوابی

بی خوابی

علت بی خوابی در افراد چیست؟

بی خوابی علل متفاوتی می تواند داشته باشد ممکن است در طول روز دچار استرس های گوناگون شده باشید یا اتفاقی قرار است پیش بیاید که موجب ایجاد اضطراب در شما می شود. ممکن است فردی به علت داشتن مشکلات عاطفی دچار آشفتگی و بی خوابی در شب بشود. حتی وجود افسردگی در فرد می تواند مانع خواب راحت وی در شب بشود. البته این نکته نباید فراموش شود که سلامت جسمی بر روی کیفیت خواب شبانه اثر می گذارد.

با شناخت علت بی خوابی در خودتان می توانید بهترین درمان را انتخاب کنید.

علت بی خوابی

علت بی خوابی

بی خوابی چه عوارضی دارد؟

-قدرت یاد گیری در افرادی که مشکلات خواب ندارند بیشتر از سایرین است. چناچنه کودکان و نوجوانان خواب کافی در شب داشته باشند بازده درسی آن ها افزایش می یابد.

یکی از علت های ایجاد سر درد کم خوابی یا بی خوابی های شبانه است. چنانچه دارای سر درد های میگرنی هستید بهتر است بدانید که بی خوابی باعث افزایش شدت آن می شود.

بی خوابی باعث می شود افراد دچار اختلالات هورمونی شوند که در نتیجه آن اشتهایشان زیاد شده و پرخور می شوند. بنابراین افرادی که دچار اختلالات خواب هستند نسبت به دیگر افراد بیشتر مستعد چاقی می باشند.

سیستم ایمنی بدن وظیفه اش محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری زای بیرونی است. بی خوابی به شدت بر روی سیستم ایمنی اثر می گذارد و منجر به ضعیف شدن آن می شود.

احتمال ایجاد مشکلات قلبی عروقی در افرادی که بی خوابی دارند بیشتر است. این افراد استعداد بیشتری در ابتلا به بیماری دیابت دارند.

عوارض بی خوابی

عوارض بی خوابی

با گیاهان آرامش بخش بی خوابی خود را جبران کنید:

به اندازه های مساوی گیاهان اسطوخودوس و فرنجمشک و سنبل الطیب را با هم مخلوط کنید و کاملا بکوبید سپس یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش بریزید تا مدت نیم ساعت دم بکشد سپس آن را صاف کنید و روزی دو بار در وعده های صبح و شب میل کنید.

ترکیب گیاهان بادرنجبویه, رازیانه, بابونه, نعناع و علف چای بسیار در رفع بی خوابی موثر است. این گیاهان را کاملا بکوبید سپس یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش بریزید و مدت نیم ساعت دم بکشد. سپس آن را صاف کنید و روزی دو بار در هنگام صبح و شب میل کنید.

گیاهان آرامش بخش

گیاهان آرامش بخش

منبع : کتاب طب سنتی

۱

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر