علل بدخوابی نوزادان و روش های بهبود خواب کودک

شاید شما هم به عنوان یک پدر و مادر جدید ساعت های خوابتون بهم ریخته باشه و به جای لذت بردن از ورود این عضو کوچک توی خونتون گاهی اونقدر خسته میشین که آرزوی یه ساعت خواب بی دردسر رو...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:

شاید شما هم به عنوان یک پدر و مادر جدید ساعت های خوابتون بهم ریخته باشه و به جای لذت بردن از ورود این عضو کوچک توی خونتون گاهی اونقدر خسته میشین که آرزوی یه ساعت خواب بی دردسر رو دارین .حتما هم تا حالا به این جمله برخوردید که بذار بچه گریه کنه تا خسته بشه و بخوابه. و این از پرضررترین کارها برای نوزادتون محسوب میشه. به  طور معمول نوزادان باید بین16 تا 17 ساعت خواب در طول شبانه روز داشته باشن اما اکثرا بیشتر از 4ساعت به صورت مستمر نمیخوابن .در این مطلب سعی میکنم کمی از الگوی خواب کودکان رو براتون توضیح بدم تا سردرگم و نگران نشید.

بیدار شدن نوزاد از خواب شبانه

چرخه ی خواب کودک به مراتب کوتاه تر از بزرگسالانه و کیفیت خوابشون هم کمتره. در طول شب هم چندین بار به دلایل مختلفی بیدار میشن که دلیل اصلی اون گرسنگیه و بعد از خوردن شیر به خواب میرن.بیشتر اوقات بیدار شدن نوزاد به دلیل عدم توانایی در خوابیدنه. به این صورت که جا به جا شده و وقتی میخواد دوباره بخوابه موفق نمیشه و در اینجور مواقع والدین باید کمک کرده و با نوازش٬ لالایی خوندن و یا به پهلو قرار دادن بچه او را بخوابونن.

از حدود نه تا ده ماهگی خواب کودک تنظیم میشه و ساعت های خوابیدنش طولانی تر. شما باید عادات خواب خوب را به نوزادتان آموزش بدید.

خواندن کتاب قبل از خواب برای نوزاد

خواندن کتاب قبل از خواب برای نوزاد

چگونه عادات خوابیدن را به کودک آموزش دهیم؟

اگر کودکتون خواب خوبی نداشته باشه در طول روز کسل و خسته و بهانه گیر میشه و شما رو هم بینهایت خسته میکنه. پس بهتره که روش هایی رو در رابطه با خواب بهتر کودکتون به کار بگیرید که بتونید کودک سرحالتری داشته باشید.

تفاوت بین روز و شب رو به کودک خود بیاموزید

بعضی از نوزادان هستند که در طول شب بیدارند و روزها میخوابند. شاید این روند چند روز اول مشکلی رو ایجاد نکنه اما به مرور مادر رو خسته و انجام کارهای روزانه رو سخت میکنه. از دو الی سه هفتگی تفاوت بین روز و شب رو به نوزاد آموزش بدین. روز را به تعامل و بازی با او بگذرونین و سعی در کم کردن صداها از قبیل صدای تلویزیون و تلفن یا جاروبرقی نداشته باشین. نور اتاقش رو کم نکنید و بگذارید که اتاقی روشن داشته باشد. با رسیدن شب و وقت خواب نور را کم و بازی با بچه را متوقف کنید. سکوت رو برقرار کرده و با خواندن لالایی کودک را بخوابانید.

بازی با کودک در طول روز

بازی با کودک در طول روز

نشانه های خستگی نوزاد را بیابید

با کمی دقت و صبر میتونین علائم خستگی و خواب آلودگی نوزاد رو تشخیص بدین. همونطور که در مطلب چرا کودکمان گریه میکند؟ براتون توضیح دادیم یکی از دلایل گریه ی کودک خستگی و خوابه و از دیگر نشانه ها میتونیم مالیدن گوش و چشم ها، همچنین سر و صدای بیش از اندازه و خمیازه کشیدن رو ذکر کنیم. پس با دیدن این ریتم ها نوزاد رو برای چرت روزانه یا خواب شبانه آماده کنید.

خواب آلودگی نوزادان

خواب آلودگی نوزادان

الگوی ثابتی رو برای خواب کودک در پیش بگیرید

بهتره که نوزاد رو پیش از ساعت مقرر خوابش در رختخواب نبرید و کلافه و خستش نکنید. میتونین یک یا چند کار رو انتخاب کنید و اونها رو قبل از خواب برای کودکتون تکرار کنید تا بفهمه که وقت خوابشه. مثلا قرار دادنش در تخت، خوندن لالایی یا گذاشتن آهنگ ملایم، کتاب خوندن و در نهایت هم شب بخیر گفتن و بوسیدن کودک میتونه از جمله این کارها باشه.

برخی کودکان هم با نوازش و ماساژ خیلی راحت میخوابن و تمام این کارها زمانی نتیجه میده که شما نشانه های آروم کردن نوزاد رو شناخته باشین و همون کار رو برای او انجام بدین.

نوازش نوزاد قبل از خواب

نوازش نوزاد قبل از خواب

بسیاری از متخصصان بر این عقیده اند که از دو الی سه ماهگی میتوان تنها خوابیدن را به کودک آموزش داد و حتی سنین پایین تر رو هم برای این کار ذکر میکنند. این کار مقدمه ای میشه برای جدا کردن اتاق خواب کودک و قطع کردن شیر شبانه و این یعنی حداقل هشت ساعت خواب مداوم و بی وقفه. در مطالب بعدی به طور مفصل این مباحث رو هم براتون توضیح میدم.

تنها خوابیدن کودک

تنها خوابیدن کودک