علت لکه سفید روی ناخن و درمان آن

لکه های سفید روی ناخن علت های مختلفی دارد که مربوط به سلامتی شماست. لکه های سفید روی ناخن در اندازه های کوچک و بزرگ هستند و در ناخن های پا بیشتر دیده می شود. نقاط سفید روی ناخن ها...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:

لکه سفید روی ناخن علت های مختلفی دارد که مربوط به سلامتی شماست. لکه های سفید روی ناخن در اندازه های کوچک و بزرگ هستند و در ناخن های پا بیشتر دیده می شود. نقاط سفید روی ناخن ها وجود برخی بیماریها را نشان می دهد، اما در هر صورت باید دلیل بوجود آمدن این سفیدی روی ناخن ها را دنبال کنید تا متوجه شوید که علت آنها چیست. در ادامه با علل و علائم و درمانهای خانگی لکه های سفید روی ناخن آشنا می شوید.

علل لکه های سفید روی ناخن:

1.آسیب ناخن

آسیب قسمتی از ناخن می تواند موجب ایجاد لکه سفید روی ناخن شود. این لکه ها بلافاصله بعد از آسیب دیده نمی شوند، بنابراین ممکن است که شما فراموش کرده باشید که ناخن هایتان آسیب دیده اند و ناگهان متوجه این سفید شدگی شوید. این وضعیت تهدید کننده نیست و خود به خود حل خواهد شد.

2.واکنش آلرژیک

ممکن است به لاک یا دیگر محصولات آرایشی مرتبط با ناخن حساسیت داشته باشید و باعث ایجاد نقاط سفید روی ناخن های خود شوید.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک

3.کمبود روی(زینک)

“روی” یک فلز است که در بسیاری از غذاها مانند صدف، مرغ و قارچ وجود دارد. بدن برای عملکرد بهتر به “روی” نیاز فراوانی دارد. با مراجعه به یک آزمایشگاه خون می توانید از کمبود روی در بدن خود آگاه شوید و با توجه به نوع رژیم غذایی خود ممکن است به مکمل ها نیاز داشته باشید.

کمبود روی(زینک)

کمبود روی(زینک)

4.کمبود پروتئین

یکی از علتهای خطوط سفید رنگ بر روی ناخن کمبود پروتئین است. این خطوط سفید، بر خلاف لکه های سفید روی ناخن گسترش پیدا نمی کنند، زیرا آنها در بستر ناخن به وجود می آیند نه در روی آن. برای حل این مشکل میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید. برای اینکه که مشخص کنید سفیدی روی ناخن بدلیل کمبود پروتئین است، روی ناخن را فشار دهید. اگر خطوط ناپدید شوند، شما کمبود پروتئین دارید.

کمبود پروتئین

کمبود پروتئین

5.کمبود کلسیم

همانند کمبود روی، کمبود کلسیم نیز یکی از علتهای وجود نقاط سفید بر روی ناخن است. به جای خرید محصولاتی که توسط آنها کلسیم را به ناخن های خود تزریق کنید، آن را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.

کمبود کلسیم

کمبود کلسیم

6.عفونت قارچی ناخن

قارچ اونیکومیکوز بر روی ناخن های انگشت پا قرار دارند که لکه های سفید بر روی سطح ناخن ظاهر می شود و به بستر ناخن گسترش می یابد. در ابتدا ناخن پوسته پوسته و سپس ضخیم می شود و در نهایت ترک می خورد، این موضوع مشکلاتی را به خصوص هنگام پوشیدن کفش به وجود می آورد. برای تشخیص مناسب حتما به پزشک مراجعه کنید تا قسمتی از آن را مورد آزمایش قرار دهد.

اونیکومیکوز، عفونت قارچی ناخن

7.بیماریهای حاد

برخی از بیماریهای وخیم می تواند یکی از علل ایجاد نقاط سفید روی ناخن باشد. این بیماریها شامل بیماری کبد، کلیوی، کم خونی و کویلونیشیا (ناخن قاشقی) می باشد. می توانید برای درمان و علت لکه های سفید با یک پزشک مشورت کنید تا چنانچه علائم و نشانه هایی حاد تر و جدی تر رویت شد از آنها جلوگیری به عمل آید.

علائم لکه سفید روی ناخن

علائم لکه سفید روی ناخن

درمان های خانگی لکه های سفید روی ناخن

  • اجازه ندهید که لکه های سفید رشد کنند.
  • ناخن ها را مرطوب نگه دارید.
  • یک رژیم غذایی سالم مملو از روی، پروتئین، کلسیم، ویتامین C و آهن در نظر بگیرید.
  • ناخن های خود را تمیز و مرتب کنید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد.
  • ناخن ها را از آسیب ها حفظ نمایید.
  • لکه های سفید را با لوازم مراقبت ناخن پوشش دهید تا آنها بتوانند رشد کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر تغییرات شدیدی در ناخن رخ داد، به پزشک مراجعه کنید، مخصوصا اگر علائم دیگری نیز داشته باشید.

درمان های خانگی لکه های سفید روی ناخن

درمان های خانگی لکه های سفید روی ناخن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر لکه های سفید بر روی ناخن توسعه پیدا کردند، باید با یک پزشک مشورت کنید. اگر با علائم دیگری از جمله ترک خوردن ناخن و ضخیم شدن و غیره روبرو شدید حتما توصیه های پزشکی را دنبال کنید.