علت سردرد میگرنی و دردهای مشابه میگرن

سردرد های میگرنی از مجموعه دردهای شهر نشینی به شمار میاد که ما انسانها بخاطر سبک اشتباه و اجباری زندگیمون و دوری از آرامش طبیعت گرفتارش شدیم. گرچه هنوز علت اصلی میگرن شناخته نشده ولی به یک پدیده عروقی نسبتش میدن،...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
میگرن

سردرد های میگرنی از مجموعه دردهای شهر نشینی به شمار میاد که ما انسانها بخاطر سبک اشتباه و اجباری زندگیمون و دوری از آرامش طبیعت گرفتارش شدیم. در ادامه در مورد میگرن و دردهای مشابه میگرن که گاها ما رو به اشتباه میندازه و فکر میکنیم به میگرن مبتلا شدیم توضیح میدم.

سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی

علت سردردهای میگرنی

گرچه هنوز علت اصلی میگرن شناخته نشده ولی به یک پدیده عروقی نسبتش میدن، معمولاً احساسهایی نظیر تهوع، کاهش بینائی در قسمتی از میدان بینائی (اورای بینائی یا عامل خبر دهنده) یا سایر اقسام توهمات حسی مقدمه سردرد میگرنی بحساب میاد. به همین خاطر بیماران مبتلا به میگرن از روی این علائم متوجه میشن که باید آماده پذیرایی این مهمان دردناک باشند.

نظریه ای درباره میگرن

هیجانها و فشارهای روحی طولانی مدت از طریق رفلکس باعث انقباض بعضی از سرخ رگهای سر از جمله اونهایی که به مغز خون میبرند، میشه. این انقباضات باعث کم شدن خونرسانی به قسمتی از مغز شده که این کم خونی رو میشه به علائم قبل میگرن ربط داد. به مرور این کم خونی کم کم شدیدتر میشه و باعث تغییراتی در دیواره رگها میشه، این تغییرات موجب شل شدن دیواره عروقی خون شده، این عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتی) خودشون رو از دست میدن فشار موجود در این رگها موجب گشادی آنها شده ضرباتی شدید به صورت کلنگ زدن یا ضربه زدن برای بیمار به وجود میاره و به نظر میرسه بزرگ شدن بیش از حد جدار عروق باعث ایجاد میگرن میشه. همین اثرات ثانویه خونرسانی ضعیف به مغز هم به خودی خود عامل دیگه ای برای تشدید سردرد هست.

میگرن

میگرن

درمان میگرن

برای میگرن درمان قطعی وجود نداره ولی میشه با تشخیص به موقع از حاد شدنش جلوگیری کنیم. اگه سندرم میگرن در مراحل اولیه به وسیله ترکیبات تارترات ارگوتامین مهار بشه، سردرد شدید به وجود نمیاد، این ترکیبات می توانند از کم خونی اولیه عروق یا همون ضعف در خونرسانی جلوگیری میکند و مانع به وجود اومدن سردرد میشه.

درد سینوسی

مخاط بینی و سینوسهای صورت و پیشانی خیلی حساس به درد هستند با اینکه این سردرد منشا مهم و حساسی ندارن اما اگه سینوس عفونی بشه، باعث سردرد شدید میشه و منشا این سردردها بیشتر از پشت کره چشم و ریشه بینی احساس میشن، اگه سینوسهای پیشانی عفونی بشن سردرد در قسمت جلو سر و بالای پیشانی بروز میکنه، اما سردرد مربوط به سینوسهای صورت یعنی سینوسهای فکی روی محل خود سینوس یعنی زیر چشمها احساس میشن.

دردهای سینوسی

دردهای سینوسی

سردرد در اثر اختلال دید چشمها

هرگاه اشکالی در تمرکز دید به وجود میاد، برای واضح و روشن دیدن عضلات مژگانی چشم بیش از اندازه منقبض میشن، با وجود اینکه این عضلات خیلی کوچکند، انقباض اونها میتونه سردرد ایجاد کنه این سردردها در پشت کاسه چشمها حس میشن علاوه براین  بخاطر دید واضح نداشتن و انقباض عضلات صورت و عضلات خارجی چشم برای بهتر دیدن، سردرد به وجود میاد البته موارد دیگه ای هم هست که در چشک بوجود بیاد و باعث همین نوع سردرد بشه مثل نابرابریه دید چشمها، عدم تعادل بین عضلات خارجی چشم، خیره شدن به نور شدید، زیاد شدن نور به طور ناگهانی مثل جوشکاری و غیره، همه میتونه عامل سردرد باشه.

سر درد بخاطر اختلاف دید چشمی

سر درد بخاطر اختلاف دید چشمی

منبع: کتاب شفا دکتر صفدر صانعی

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

کسب درآمد در خانه از اینترنت

کوپن تخفیف 20 درصدی 2nafare