7 علت بی حسی دست و پا

گاهی قرار دادن طولانی مدت دست و پا در یک وضعیت ثابت، منجر به احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی می شود. علت این اتفاق می تواند گاهی ساده و با کمی تکان دادن دست و پا از بین...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
بی حسی دست به دلیل آسیب مجرای مچ دست

گاهی قرار دادن طولانی مدت دست و پا در یک وضعیت ثابت، منجر به احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی می شود. علت این اتفاق می تواند گاهی ساده و با کمی تکان دادن دست و پا از بین رود. اما در برخی موارد می تواند نشان دهنده بیماری های خطرناکی باشد. بنابراین چنان چه این اتفاق به صورت مکرر و در مدت زمان طولانی تری اتفاق افتاد، به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

گاهی برای یافتن علت بی حسی مکرر دست و پا، نیاز به انجام آزمایش خون، سی تی اسکن، ام آر آی یا آزمایش الکترومیوگرافی می باشد که بتواند فعالیت های ماهیچه ای را اندازه گیری کند. در این مطلب 7 علل شایع بی حسی دست و پا آورده شده است.

دلایل بی حسی دست و پا

دلایل بی حسی دست و پا

1. بی حسی دست و پا به دلیل کمبود ویتامین

اگر احساس بی حسی را در هر دو دست (نه فقط یک دست) تجربه کرده اید، احتمالا کمبود ویتامین B12 علت آن می باشد. حتی ممکن است در کنار این حالت، احساس خستگی و بیحالی داشته باشید. با انجام یک آزمایش خون می توانید از میزان این ویتامین در بدن خود آگاه شوید و در صورت نیاز از مکمل آن استفاده نمایید. همچنین مصرف سبزیجات و حبوبات نیز باعث افزایش ویتامین B12 در بدن میشود.

بی حسی دست و پا به دلیل کمبود ویتامین

بی حسی دست و پا به دلیل کمبود ویتامین

2. بیماری دیابت دلیل شایع بی حسی دست و پا

دیابت یکی از عوامل بسیار شایع در بی حسی دست و پا می باشد. اگر دچار دیابت هستید، قند موجود در خون می تواند سیستم اعصاب شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث احساس سوزن سوزن شدن دست و پا (نوروپاتی محیطی) گردد. همچنین اگر احساس تشنگی، گشنگی یا تکرر ادرار دارید، حتما به پزشک مراجعه کرده و یک آزمایش قند خون بدهید تا وضعیت گلوکز شما در 3 ماه گذشته بررسی گردد. با تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی خود می توانید به کاهش میزان قند خون کمک کنید.

بی حسی دست و پا به دلیل بیماری دیابت

بی حسی دست و پا به دلیل بیماری دیابت

3. کم کاری تیروئید عامل بی حسی دست و پا

کم کاری تیروئید می تواند عوارضی چون بی حسی دست و پا، خستگی، حساسیت به سرما، افزایش وزن نامشخص، ریزش مو و مشکلات پوستی را ایجاد نماید. برای تشخیص آن لازم است که هرچند وقت یکبار آزمایش داده و از وجود یا عدم وجود آن باخبر شوید.

بی حسی دست و پا به دلیل کم کاری تیروئید

بی حسی دست و پا به دلیل کم کاری تیروئید

4. بی حسی دست و پا به دلیل وجود بیماری ام اس

اگر دچار بی حس شدن دست و پا به همراه علائم دیگری چون ضعف، دوبینی، ناراحتی کنترل روده و مشکلات مثانه شده اید، ممکن است نشان دهنده بیماری ام اس باشد. انجام یک ام آر آی، می تواند شما را از وجود یا عدم وجود این بیماری آگاه کند. این بیماری جزء بیماری های سخت به شمار رفته که بایستی سریعا شناسایی و تحت درمان قرار گیرد. بنابراین از این علائم ساده نگذرید.

بی حسی دست و پا به دلیل وجود بیماری ام اس

بی حسی دست و پا به دلیل وجود بیماری ام اس

5. دندان درد یکی از علل بی حسی عضلات

دندان درد شدید می تواند باعث از بین رفتن عصب ها شده و تاثیرات بی حسی، روی دست و پا و انگشتان، بگذارد. همچنین افرادی که بیماری های ژنتیکی را به ارث می برند، لایه های عصبی آن ها ضعیف شده و می تواند باعث ایجاد این مشکل گردد.

بی حسی دست و پا به دلیل دندان درد

بی حسی دست و پا به دلیل دندان درد

6. بی حسی دست به دلیل آسیب مجرای مچ دستی

تایپ کردن زیاد، یا وارد کردن ارتعاشات طولانی به دلیل کارکردن با ابزارهای برقی و لرزشی، مانند دریل می تواند موجب ضعیف شدن اعصاب دست ها و بی حس شدن آنها شود. برای اطمینان می توانید یک سونوگرافی از دست خود انجام داده تا از وجود سندرم مجرای دست (سندرم تونل کارپ) آگاه شوید. اگر این بیماری وجود داشته باشد باید فعالیت های روزانه مربوط به دست را سبک تر کرده و از حرکات فیزیوتراپی استفاده کنید. همچنین داروهای ضدالتهابی در درمان این حالت موثر است.

بی حسی دست به دلیل آسیب مجرای مچ دست

بی حسی دست به دلیل آسیب مجرای مچ دست

7. بی حسی دست و پا به دلیل آسیب عصبی گردن یا کمر

آسیب های عصبی از قبیل آسیب های ستون فقرات گردنی، ستون فقرات کمری و آرتروز، می تواند سبب بی حسی دست ها و پاها شود. گاهی زخم های عمیق یا شکستگی های استخوانی هم باعث ایجاد صدمه های عصبی می شوند. برای درمان این وضعیت می توانید از فیزیوتراپی و یا داروهایی مانند گاباپنتین استفاده نمایید.

بی حسی دست و پا به دلیل آسیب عصبی گردن یا کمر

بی حسی دست و پا به دلیل آسیب عصبی گردن یا کمر