10عادت خوب برای علاقه مند کردن نوجوان به مطالعه

بعنوان پدر و مادر در برابر آینده فرزندتون مسئولید! حتما این دغدغه شما هست که فرزند نوجوانتون برای مطالعه زمان نمیذاره و حتی برای مطالعه کتابهای درسی هم باهاش مشکل دارید. شاید فکر کنید که برای عادت دادنش به مطالعه...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
عادت به مطالعه

بعنوان پدر و مادر در برابر آینده فرزندتون مسئولید! حتما این دغدغه شما هست که فرزند نوجوانتون برای مطالعه زمان نمیذاره و حتی برای مطالعه کتابهای درسی هم باهاش مشکل دارید. شاید فکر کنید که برای عادت دادنش به مطالعه دیر شده… اما هنوز هم راههایی وجود داره، شما با ایجاد عادتهای خوب در نوجوان میتونید مطالعه رو براش راحت و جذاب کنید. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

1.برنامه ریزی روزانه

برای هر روز برنامه ریزی داشته باشید به این صورت که شب قبل تمام کارها و قرارهایی که فرزندتون باید براش وقت بذاره رو بنویسید و بعد تو برنامه فرداش بذارید اینطوری زمان هدر رفته کمتری خواهد داشت و بیشتر میتونه به برنامه هاش برسه. دقت کنید که در طول روز باید مدام به زمان و برنامه هاش نگاه کنه تا از مسیر برنامه خارج نشه.

روزانه برنامه ریزی داشته باشید

روزانه برنامه ریزی داشته باشید

2.مقایسه ممنوع

فرزندتون رو با هیچ کس مقایسه نکنید و تنها زمینه رشد استعدادش رو فراهم کنید. معمولا با ورود به مدرسه معلمان برنامه آموزشی مناسب به دانش آموزان میدن و در این صورت انتظاری که باید از فرزندتون داشته باشید مشخصه!

3.مکان مطالعه

درس خوندن تو مکانهایی مثل پارک یا طبیعت شاید خیلی دلچسب باشه اما نمیتونه بازده ی زیادی داشته باشه و یا برای همیشه مناسبه مطالعه باشه! پس بهتره که یه مکان خاصی رو در خونه در نظر بگیرید که روشن و آرام باشه، در این لینک میتونید انواع دکوراسیون مناسب محل مطالعه در منزل رو ببینید.

مکانی مناسب مطالعه در منزل

مکانی مناسب مطالعه در منزل

4.تقویم دیواری

هیچ چیز بدتر از شب امتحان نیست اونم وقتی که اصلا براش آماده نباشی! برای پیشگیری از استرس شب امتحان برنامه ریزی تو یه تقویم دیواری بهترین راهه توی این تقویم میزان مطالعه ای که هر روز باید داشته باشید رو یاداشت کنید و همچنین امتحانات رو یاداشت کنید. اگه فرزندتون برای برنامه ریزی درسی نیاز به کمک داره میتونید به این لینک برید و در این باره بخونید و یا اگه نیاز به راهکارهایی برای مطالعه ی بهتر داره این لینک میتونه کمکش کنه.

5.تفکر مثبت

داشتن ذهنیت مثبت میتونه اتفاقات خوبی رقم بزنه. فرزندتون رو تشویق کنید تا موقعی که مطالعه میکنه یا به اتحان میره آرامش داشته باشه و به خودش خوشبین باشه تصورات منفی و باعث میشه فرزندتون آرامشش رو از دست بده و حتی اگه به اندازه کافی مطالعه داشته باز هم نتونه به نتیجه ی دلخواهش برسه.

تفکرات مثبت

تفکرات مثبت

6.مطالعه گروهی

کار گروهی و تلاش برای یادگیری یک مطلب میتونه تاثیر زیادی در ثبت شدنش توی ذهن داشته باشه و همچین اگه همه ی  اعضاش تمایل به یادگیری داشته باشن باعث میشه نسبت به زمانی که تنهایی مطالعه میکنن کمتر حواسشون پرت بشه و سرعت یادگیری بالا بره.

7.پرورش توانایی گوش دادن

گاهی اوقات سرکلاس فقط صدای معلم رو می شنوین ولی چیزی از حرفاش تو یادتون نمی مونه، چیزی که شما بهش احتیاج دارین گوش دادن فعال هست که در این لینک میتونین بخونید که چطور چیزایی که میشنویم رو یادمون بمونه؟ ببینید. از مهارتهایی که بهتره فرزندتون یاد بگیره اینه که بتونه جلوی پرت شدن هواسشو بگیره و سعی کنه روی نکات اصلی تمرکز کنه.

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال

8.حفظ آرامش و پرهیز از استرس

ممکنه فرزندتون بارها و بارها از استرس قبل امتحانش براتون گفته باشه و اینکه چقد روی امتحانش اثر بد داشته! با این حال شما میتونید کارهایی رو انجام بدید که استرس قبل امتحان سراغ فرزندتون نیاد، اول اینکه همه ی تلاشتون رو بکنید که به موقع به امتحان برسه و آرامشش بهم نخوره. دوم اینکه به اندازه کافی درس خونده باشه تا تو صحبتهای قبل امتحان با دوستاش احساس نکنه مطالعه اش کم بوده، این راهکارها میتونه بهتون کمک کنه. اگه میخواید در این باره بیشتر بدونید به این لینک مراجعه کنیدتا با راهکارهای کاهش استرس آشنا بشید.

9.مطالعه دقیق

یکی از کارهایی که دانش آموزان در مواقعی که میخوان برای امتحان بخونن انجام میدن اینه که یک فصل رو به راحتی نادیده میگیرن و نمیخونن و به نکات مهم اون فصل بسنده میکنن! به فرزندتون کمک کنید تا دقیقتر درس بخونه از نمودارها و جدول ها گرفته تا سطر به سطر هر صفحه رو بررسی کنه. برای اینکه تو خاطرش بمونه از هر صفحه ای که مطالعه میکنه کلمات کلیدی دربیاره.

مطالعه دقیق

مطالعه دقیق

10.هدف گذاری کنید

شاید به نظر خیلی عاقلانه نباشه که از دوران دانش آموزی به فکر انتخاب دانشگاه باشید! اما زمان سریعتر از اونچیزی که تصور میکنید میگذره و خیلی زود باید برایدانشگاه تصمیم بگیرید پس چه بهتر که از دوران دانش آموزی از لحاظ درسی خودتون رو برای دانشگاه آماده کنید قبل از اینکه دیر بشه آینده بهتری رو برای خودتون رقم بزنید.