بیماری اوریون یک بیماری مسری و ویروسیست که بیشتر در فصل بهار و در سنین کودکی رخ میدهد. این بیماری به صورت تورم و التهاب در غدد بزاقی خود را نمایان می سازد که نیاز به مراقبت زیادی دارد. بیماری اوریون معمولا با تب، سردرد، درد های عضلانی و کاهش اشتها همراه است. اگر با این مشکل روبرو شده اید میتوانید این مقاله را دنبال کنید و با این بیماری به راحتی کنار بیایید.

اوریون چگونه گسترش می یابد؟

ویروس بیماری اوریون از طریق صحبت با فرد مبتلا، به وسیله ی سرفه یا عطسه و پخش کردن ذرات ریز حاوی عوامل بروز این عفونت در هوا گسترش می یابد. قطرات معلق در هوا ممکن است از طریق تنفس به افرادی که در آن نزدیکی هستند انتقال یابد. همچنین این عفونت میتواند از طریق تماس با دستها، لباسها و سایر وسایل فرد مبتلا که به ترشحات دهان و بینی آغشته است گسترش یابد. علاوه بر اینها راه دیگر گسترش این بیماری تماس مستقیم و نزدیک با فرد بیمار است که احتمال انتقال این بیماری را به شدت افزایش می دهد.

اوریون چگونه گسترش می یابد
اوریون چگونه گسترش می یابد

علائم و نشانه های بیماری اوریون را بشناسید

علائم آن بر روی صورت فرد مبتلا به اوریون علی الخصوص در کودکان و نوجوانان نمایان میشود، هر چند که این علائم در بزرگسالان شدیدتر است. حدود 30٪ از افرادی که دچار اوریون میشوند دارای هیچ علامتی نیستند و یا تنها علائم خفیفی دارند.

این علائم عبارتند از:

 • تورم غدد در هر دو طرف چهره و در امتداد فک که تنها در زیر یک یا هر دو گوش پدیدار میشود.
 • تب
 • سردرد
 • التهاب بیضه ها (ارچیت یا اورکیت) در 20٪ از مردان بالغ رخ میدهد.
 • التهاب تخمدان (آماس تخم دان، oophoritis)که در حدود 5٪ از زنان بالغ اتفاق می افتد.

علیرغم تفکری که نسبت به این عوارض وجود دارد، عفونت ناشی از آن نادر است. یکی دیگر از عوارض نادر التهاب مغز (آنسفالیت) است. مننژیت (التهاب پوشش مغز و نخاع) در اوریون شایع تر است و ممکن است با کاهش شنوایی همراه باشد.

علائم و نشانه ها
علائم و نشانه ها

تشخیص بیماری اوریون

هنگامی که تشخیص این بیماری با علائم و نشانه های بالینی آن با شک و تردید همراه باشد، میتوانید با انجام تست هایی در آزمایشگاه توسط بزاق جمع آوری شده از دهان و بوکال (پوشش داخل دهان) یا آزمایش خون (سرولوژی) تشخیص داده شود.

دوره نهفتگی

زمان بین آلوده شدن به این ویروس و رشد علائم در بدن فرد، به طور کلی 14 تا 25 روز است، اما معمولا 18 روز میانگین این زمان خواهد بود.

دوره ی مسری (زمانی است که فرد دیگران را آلوده به این نوع ویروس می کند)

این زمان 6 روز قبل از تورم غدد و 5 روز پس از شروع تورم است. عفونت های بدون علامت هم میتوانند باعث گسترش و سرایت آن شود. افراد غیر ایمنی که در معرض آن قرار دارند باید از 12 تا 25 روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت تحت نظر باشند تا اطمینان حاصل شود که هیچ علائمی ندارند.

درمان بیماری اوریون

درمان علائم ویروس اوریون شامل مصرف کردن مقدار زیادی مایعات است. داروی پاراستامول که یک ضد درد محسوب می شود ممکن است برای کاهش تب و درد تجویز گردد. هیچ درمان خاص ضد ویروسی وجود ندارد. آسپرین نباید به کودکان زیر 12 سال داده شود مگر اینکه توسط پزشک توصیه شده باشد.

درمان بیماری اوریون
درمان بیماری اوریون

توصیه های بهداشتی که فرد مبتلا به اوریون باید رعایت کند

 • بعد از شروع تورم تا 5 روز کودک مبتلا به اوریون، را به مهدکودک، پیش دبستانی و یا محل کار خود نبرید.
 • دستمال و اشیاء دیگر که برای پاک کردن بینی استفاده می شود باید دور انداخته شود.
 • بهترین راه جلوگیری از اوریون و سرخک، واکسن ترکیبی سرخک و اوریون یا واکسن ترکیبی سرخک، سرخجه و واکسن ترکیبی سرخک و آبله مرغان است.
 • تقریبا 100٪ از افرادی که از واکسن اوریون استفاده کرده اند در مقابل این عفونت در امان بوده اند.
 • افرادی که واکسن این عفونت را استفاده کرده اند عفونت را متوقف نخواهند کرد، بلکه در برابر اثرات بعدی محافظ خواهند شد.
 • تماس نزدیک با فردی که به این ویروس آلوده هستند، منجر به قرار گرفتن در معرض خطری بیشتری برای مبتلا شدن به این بیماری خواهد شد.
پیشگیری
امتیازت به این مطلب چنده؟
برای خودت یا دوستات بفرست:
Default image
سمیرا هاشمیان

اگر نظری داری بنویس

دلبند

فروشگاه اینترنتی دلبند

ارسال سریع و تنوع بالای نیازهای نوزاد و کودک