علائم سرطان که باید جدی بگیرین

همه ما باید نسبت به سلامتی مون حساس باشیم و قبل از ابتلا به هر بیماری ، پیشگیری کنیم. خیلی از بیماریها با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری هستن از جمله بعضی از سرطان ها. سبک زندگی شهری امروز عامل...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
نشانه های سرطان

همه ما باید نسبت به سلامتی مون حساس باشیم و قبل از ابتلا به هر بیماری ، پیشگیری کنیم. خیلی از بیماریها با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری هستن از جمله بعضی از سرطان ها. سبک زندگی شهری امروز عامل خیلی از سرطان هاست. آلودگی هوا، رژیم پرکالری غذایی، انواع واقسام مواد نگهدارنده در خوراکی ها، کم تحرکی، استرس و … روی سلامتی ما تاثیر میذاره. بنابراین باید خیلی مراقب سلامتی مون باشیم و هر نشونه ای خطرناکی دیدیم سریعا به یه پزشک کاربلد مراجعه کنیم. ما اینجا 15 نشونه سرطان رو بررسی کردیم.

1. تغییرات پوستی

یه لکه پوستی که رنگش یا شکلش عوض میشه میتونه نشونه سرطان باشه، لکه ای که شکل و ظاهرش عجیب باشه هم میتونه نشونه سرطان باشه. اگه همچین نشونه هایی رو بدنتون دارید حتما به یه پزشک مراجعه کنید. دکتر ازتون آزمایش میگیره و ممکنه مقداری از پوستتون رو برای نمونه و بررسی برداره.

تغییرات پوستی

تغییرات پوستی

2. سرفه های آزار دهنده ممکنه از علائم سرطان باشه

اگه سیگار نمی کشید احتمال کمی داره که این سرفه ها نشونه سرطان باشه. معمولا به خاطر تنگی نفس و برگشت اسید معده و یا عفونت بوجود میاد. اما اگه این سرفه ها تموم نمیشن و یا همراه با خون هستن (بخصوص اگه سیگاری هستین) حتما به دکتر مراجعه کنید. از ریه شما آزمایش میگیرن و با آزمایش ایکس ری، بررسی میکنن ببینن سرطان ریه دارید یا نه.

سرفه های آزار دهنده

سرفه های آزار دهنده

3. تغییرات سینه

خیلی از تغییرات سینه یا پستان ربطی به سرطان ندارن اما در هر صورت مهمه که به دکترتون اطلاع بدین تا اون ها رو بررسی کنه. هر نوع برآمدگی یا تغییرات نوک پستان، قرمزی یا ضخیم شدن و یا درد در سینه هاتون رو به دکترتون اطلاع بدین. پزشکتون آزمایش میگیره و ممکنه براتون ماموگرافی یا MRI تجویز کنه.

تغییرات در سینه

تغییرات در سینه

4. نفخ کردن

ممکنه این موضوع به خاطر رژیم غذاییتون و یا حتی استرس باشه اما اگه وضعیتتون بهتر نشه و یا حتی اگه احساس خستگی کنید یا وزن کم کنید یا کمرتون درد کنه، بهتره که حتما آزمایش بدین. نفخ دائم در زنان ممکنه نشونه سرطان تخمدان باشه. دکترتون میتونه با یه معاینه لگنی علت رو بررسی کنه.

نفخ کردن

نفخ کردن

5. به سختی ادرار کردن

خیلی از مردا وقتی که سنشون زیاد میشه مشکلات ادراری پیدا می کنن مثلا بیرون روی پیدا می کنن و یا کنترلشون رو از دست میدن. معمولا این ها نشونه های بزرگ شدن پروستات هست، البته میتونن نشونه سرطان پروستات هم باشن. برای معاینه به دکتر مراجعه کنین. احتمالا دکتر هم یه آزمایش PSA براتون تجویز میکنه.

بسختی ادرار کردن

بسختی ادرار کردن

6. تورم غدد لنفاوی

این غدد کوچک و دانه ای شکل در گردن و زیر بغل و جاهای دیگه بدن انسان قرار دارن. وقتی که متورم میشن در واقع دارن با یه عفونت شبیه سرماخوردگی یا یا گلودرد مبازه میکنن. بعضی از سرطان ها شبیه سرطان لنفوم و سرطان لوسمی هم میتونن همچین علامتی داشته باشن. با یه پزشک صحبت کنید تا متوجه علت بشین.

تورم غدد لنفاوی

تورم غدد لنفاوی

7.مشاهده خون هنگام توالت

اگه در توالت موقع دفع، خون ببینین حتما به دکتر مراجعه کنین. علت مدفوع خونی احتمالا رگ های متورم و ملتهب به نام هموروئید هست اما احتمالی هم وجود داره که به خاطر سرطان کولون باشه. خون در ادرار شما میتونه ناشی از عفونت مجاری ادراری باشه اما میتونه سرطان کلیه یا مثانه هم باشه.

مشاهده خون هنگام توالت

مشاهده خون هنگام توالت

8. تغییرات در بیضه ها

اگه شاهد ورم هایی در بیضه های خودتون باشید باید سریعا به یه دکتر مراجعه کنین. یه ورم بدون درد در بیضه شایع ترین نشونه سرطان بیضه هست. البته بعضی اوقات هم فرد ممکنه فقط تو کیسه بیضش احساس سنگینی کنه و یا فکر کنه که بیضش سنگین تر شده. دکترتون یه آزمایش فیزیکی از اون ناحیه میگیره یا از یه اسکن فراصوت استفاده میکنه ببینه تومری وجود داره یا نه.

تغییرات در بیضه ها

تغییرات در بیضه ها

9. مشکل در بلعیدن

سرماخوردگی معمولی یا برگشت اسید و یا حتی بعضی از داروها میتونن بلعیدن غذا رو براتون سخت کنن. اگه با گذشت زمان و یا با داروی ضد اسید معده خوب نشه به پزشک مراجعه کنین. سختی بلعیدن غذا میتونه نشونه سرطان در گلوی شما و یا لوله بین دهان و معده شما به نام مری باشه. پزشک میتونه شما رو معاینه کنه و با استفاده از آزمایشی مثل ایکس ری، وجود سرطان رو بررسی کنه.

مشکل در بلعیدن

مشکل در بلعیدن

10. خونریزی واژنی غیر معمولی علامتی از سرطان

خونریزی که جزء عادت ماهیانه شما نباشه میتونه دلایل زیادی داشته باشه مثل فیبروئیدها و یا حتی پیشگیری از بارداری. اگه این اتفاق در خارج از زمان پریود شما یا بعد از آمیزش جنسی اتفاق میفته حتما به پزشک مراجعه کنین. پزشک هم حتما در صورت توان از ابتلا به سرطان های رحم و واژن جلوگیری میکنه. اگه این اتفاق بعد از یائسگی شما میفته حتما به پزشکتون بگین چون که اصلا نرمال نیست و باید سریعا بررسی بشه.

خونریزی واژنی غیر معمولی

خونریزی واژنی غیر معمولی

11. مشکلات مربوط به دهان

خیلی از تغییرات درون دهان از بوی بد دهان بگیر تا زخم های دهانی جدی نیستن. اما اگه تو دهانتون زخم های سفید و قرمز دارید که بعد گذشت چند هفته خوب نشن (بخصوص اگه سیگاری هستین) حتما به دکتر مراجعه کنین چون که ممکنه نشونه سرطان دهانی باشه. وجود توده روی گونه، درد فک و درد دهان نشونه های دیگه ای هستن که باید مراقب اون ها باشین.

مشکلات مربوط به دهان

مشکلات مربوط به دهان

12. کاهش وزن بی دلیل ممکنه نشانه سرطان باشه

وقتی که شیوه غذا خوردنتون رو عوض میکنین یا ورزش میکنین ممکنه که وزنتون کم بشه. علاوه بر این ها استرس و یا مشکل تیروئید هم میتونه تاثیرگذار باشه. اما در هر صورت طبیعی نیست که بدون ورزش کردن بیشتر از 5 کیلو وزنتون کم بشه. این اتفاق میتونه نشونه اولیه سرطان پانکراس، شکم، مری و یا ریه باشه.

کاهش وزن

کاهش وزن

13. تب همیشگی علامتی از سرطان

تب معمولا چیز بدی نیس بعضی وقتا میتونه نشونه این باشه که بدنتون در حال مبارزه با یه عفونته علاوه بر این میتونه عوارض جانبی یه دارو هم باشه. اما اگه تب شما هیچ وقت از بین نره و هیچ دلیل مشخصی هم نداشته باشه، میتونه نشونه سرطان خون باشه.

تب

تب

14. سوزش معده یا سوءهاضمه

هر فردی بعضی وقتا این احساس رو به خاطر رژیم غذاییش یا استرس داره. اما اگه با تغییر رژیم غذایی این احساس از بین نره می تونین برای انجام چند آزمایش به یه پزشک مراجعه کنین. وجود این حس میتونه نشونه سرطان معده باشه.

سوزش معده یا سوءهاضمه

سوزش معده یا سوءهاضمه

15. خستگی مداوم

خیلی چیزا هستن که شما رو خسته میکنن و خیلیاشون اصلا مهم نیستن. اما خستگی نشونه اولیه بعضی از سرطان ها مثل سرطان خونه. بعضی از سرطان های کولون و معده باعث کمبود خون میشن که شما متوجه اون نمیشین و این باعث میشه که شما خیلی خسته بشین. اگه همیشه خسته این و حتی با استراحت هم سرحال نمیشین حتما به پزشک مراجعه کنین.

خستگی

خستگی