چند سالیست دیابتی بین کودکان و نوجوانان رایج شده که از نوع یک هست و به دیابت جوانان هم معروفه. در دیابت نوع یک پانکراس انسولین تولید نمیکنه، همونطور که میدونید انسولین یک هورمونه که به گلوکز و یا قند موجود در خون کمک میکنه تا شکسته بشه و انرژیش به سلولهای منتقل بشه، و اگه انسولین کم باشه قند خون بشدت بالا میره و در نهایت با ادارا دفع میشه و منبع اصلی انرژی بدن از بین میره. در ادامه مطلب میتونید بیشتر در این باره بخونید.

دیابت نوع دو در نوجوانان

در حال حاضر نوجوانان به دیابت نوع 2 هم مبتلا میشن. دیابت نوع 2 به نام دیابت بارداری شناخته میشه، اما در حال حاضر بیشتر بین کودکی و نوجوانی به علت چاقی بیشتر شده. در این نوع از دیابت هم بدن به خوبی انسولین نمیسازه و قند خون در فرد بالا میره. کودکان خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در صورت اضافه وزن یا چاقی و سابقه خانوادگی دیابت ممکنه سراعشون بیاد. دیابت نوع دو در این دو گروه سنی با ورزش، کاهش وزن و تغذیه مناسب قابل کنترله شما میتونید با انجام آزمایش A1C نحوه ی کنترل دیابت رو تشخیص بدید.

نکاتی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در نوجوانی

  • وزن نرمال سن شون رو در نظر بگیرید و با توجه به اون رژیم مناسب براشون قرار بدید.
  • به لحاظ فعالیت بدنی همیشه فعال نگهش دارین و اجازه ندید کم تحرک و چاق بشه.
  • غذاهای سالم براش تهیه کنید و از غذاهای چرب و فست فودی تا جایی که امکان داره مصرف نکنید.
  • زمان کمتری اجازه بدید برای تلوزیون، کامپیوتر و بازیهای رایانه ای بذارن.

    کاهش خطر ابتلا به دیابت در نوجوان

    کاهش خطر ابتلا به دیابت در نوجوان

آسیبهای بیمای دیابت

دیابت یک بیماری جدی مزمنه و بایدبهش توجه ویژه بشه، در غیر این صورت میتونه مشکلات جدی ایجاد کنه. که در موارد منجربه به از دست دادن اعضای بدن مثل چشم، دندان ها، لثه ها، رگ های خونی، اعصاب و کلیه بشه، و اگه درمان نشه میتونه باعث سکته مغزی، بیماری قلبی و در نهایت مرگ بشه. این مشکلات برای همهی گروه های سنی هست، برای کنترل این بیماری تنها راهی که وجود داره تنظیم قند خون هست.

علائم دیابت نوجوانان

علائم دیابت شامل کاهش وزن، افزایش ادرار و تشنگی، خستگی و گرسنگی مداوم و اگر نوجوان به موقع درمان نشه، میتونه به کما بره که زندگیشو در معرض خطر قرار میده. علائم دیابت نوع 2 شبیه به دیابت نوع 1 هست و نوجوان احساس خستگی، تهوع و تشنگی میکنه و زخم ها به آرامی خوب میشه او اغلب عفونت میکنه، تاری دید روز به روز بیشتر میشه.

علائم دیابت

علائم دیابت

نقش والدین در کنترل دیابت

والدین در بروز و کنترل این بیماری نقش مهمی دارن. اونها باید به طور مداوم فرزندشون رو برای سبک زندگی بهتر و رژیم غذایی هدایت کنن. تقریبا همه ی والدین اینکه نوجوانشون سیگار یا الکل و امثال اینها استفاده کنه نگران میشن، واکنش نشون میدن و برای ترک عادت نوجوان تلاش میکنن اما باید به این مورد هم دقت کنید که چاقی و کم تحرکی و پرخوری و استفاده از غذاهای فست فودی هم همین اندازه و شاید بیشتر ضرر داشته باشه و باعث بشه آینده فرزندتون به نحو دیگه ای رقم بخوره و به مراتب آسیب بیشتری به فرزندتون وارد بشه.

به این مطلب امتیاز بده