علائم و روش درمان ورم معده

ورم معده نوعی التهاب، سوزش و ساییدگی در بافت معده است که می تواند بطور ناگهانی یا به تدریج ایجاد شود. این بیماری ممکن است دلایل متعددی داشته باشد اما معمولا عوامل عفونی و مشکلات خود ایمنی از مهمترین علل...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
علل ورم معده و درمان آن

ورم معده نوعی التهاب، سوزش و ساییدگی در بافت معده است که می تواند بطور ناگهانی یا به تدریج ایجاد شود. این بیماری ممکن است دلایل متعددی داشته باشد اما معمولا عوامل عفونی و مشکلات خود ایمنی از مهمترین علل این بیماری بشمار می آیند. در ادامه با مهمترین علل و روشهای درمان ورم معده بیشتر آشنا میشیم.

چه عواملی باعث ایجاد ورم معده می شود؟

ورم معده می تواند بر اثر مصرف برخی داروها، فشارهای جسمی، شرایط خاص پزشکی و جراحی، مصرف مواد شیمیایی و عفونت ایجاد شود. از شایع ترین علل ورم معده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف برخی داروها مانند آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، داروهای تجویزی استروئیدی مانند پردنیزون، قرص های مکمل پتاسیم، قرص آهن و داروهای ضدسرطانی شیمی درمانی یکی از علل ایجاد ورم معده است.
  • افرادی که به شدت بیمار و مجروح هستند یا مورد آندوسکوپی و یا حذف بخشی از معده قرار میگیرند. همچنین بیماران سرطانی و بیماری های خودایمنی پس از درمان و افراد دارای استفراغ مزمن در معرض خطر ورم معده هستند.
  • عفونت و بیماری هایی مثل سل، سیفلیس، عفونت های ویروسی و قارچی، انگل و کرم ها از علل ایجاد ورم معده هستند.
  • از دیگر علل شایع ورم معده میتوان به استرس و فشار، مصرف الکل و سیگار و رفلکس صفرا اشاره کرد.
سیگار کشیدن از علل ورم معده

سیگار کشیدن از علل ورم معده

علائم ابتلا به ورم معده

ورم معده گاهی اوقات نشانه یا علامت خاصی ندارد و در بسیاری از موارد در افراد مختلف متفاوت است. اما از شایع ترین علائم و نشانه های ورم معده میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  • استفراغ، تهوع و درد مکرر معده و بوی بد دهان (در برخی موارد بالا آوردن خون یا مواد قهوه مانند)
  • نفخ یا درد شکم
  • سوء هاضمه و سکسکه
  • احساس سوزش یا گرسنگی در معده مابین وعده های غذایی یا در شب
  • بی اشتهایی، دفع مدفوع سیاه یا سفید
  • احساس درد در قفسه سینه، معده و ضعف و بی حالی
حالت تهوع و استفراغ از علائم ورم معده

حالت تهوع و استفراغ از علائم ورم معده

ورم معده را چگونه درمان کنیم؟

مواد غذایی داغ، تند و ادویه دار، غذاهای اسیدی مثل گوجه فرنگی و بعضی میوه ها، غذای سرخ شده و پر چرب و حاوی الکل، شکلات و کافئین مانند چای این بیماری را بیشتر تحریک میکند بنابراین برای درمان ورم معده ابتدا باید رژیم غذایی سالم و بدون عوامل محرک داشته باشید. از خوردن نوشیدنی های گازدار، داروهای مُسکن ضد درد که منجر به ورم معده می شود اجتناب کنید. درمان های دارویی و پزشکی مناسب برای ورم معده شامل مصرف داروهایی برای کاهش اسید معده و آنتی بیوتیک های ضد ورم معده خواهد بود.

خوردن غذای تند و ادویه دار ممنوع

خوردن غذای تند و ادویه دار ممنوع

رژیم غذایی مناسب برای درمان ورم معده

استفاده از بعضی مواد غذایی در درمان و تسکین ورم معده مؤثره. این مواد غذایی شامل خوراکی هایی با فیبر بالا مانند سیب، بلغور جو دو سر، کلم بروکلی، هویج و لوبیا هستند. همچنین حذف چربی و استفاده از مواد گوشتی کم چرب مانند ماهی، مرغ و سینه بوقلمون بسیار مفید خواهد بود.

گوشت کم چرب مفید برای مبتلایان ورم معده

گوشت کم چرب مفید برای مبتلایان ورم معده