برای بچه دار شدن چه برنامه ریزی کرده باشید، چه نه، قطعا ترجیح میدین از بارداری یا عدم بارداری خودتون مطلع باشید. اینطوری میتونید تغذیه و سبک زندگیتون رو هرچه سریعتر با شرایط بارداری تنظیم کنید. با اینکه هیچ دو خانمی وجود ندارند که علائم بارداری شون دقیقا شبیه به هم باشه، اما یه سری علائم جا افتاده هست که نشونه های باردار شدن رو بهمون اعلام میکنه.

لیستی که در ادامه میخونید هیچ ترتیب خاصی نداره و یادتون باشه لازم نیست همه موارد لیست رو تجربه کرده باشید. حتی اگه چند تا از موارد زیر درباره شما صدق میکنه، بهتره یه راست برای تست بارداری اقدام کنید.

علائم بارداری

علائم بارداری

تغییرات در سطح انرژی از علائم بارداری

همانطور که بدن خودش رو برای رشد جنین آماده میکنه، شما احساس خستگی بیشتری نسبت به گذشته خواهید داشت. برای همین احتمال داره که شبها زودتر به خواب برید یا اینکه در طول روز زیاد چرت بزنید.

اما همه چیز به همین حالت باقی نمیمونه. چند هفته دیگه انرژی تون برمیگرده سرجاش. در طول دوران بارداری هورمونهای پروژسترون، استروژن و hCG به طرز قابل ملاحظه ای بالا میرن و سطح این هورمونهاست که حال شما رو در ماه های آتی مشخص میکنه.

مزه فلزی در دهان از علائم هفته های اول بارداری

یکی از نشونه های زودرس بارداری داشتن مزه فلزی و آهنی در دهان هست. علاوه بر این، ممکنه مزه خوراکی ها براتون متفاوت شده باشه و بعضی وقتها سراغ خوراکیهایی برید که معمولا قبلا دوست نداشتین.

لکه بینی و درد ممکنه نشانه بارداری باشه

لکه های خون و درد زیر شکم معمولا وقتی به دوران پریود نزدیک هستید پیدا میشن که عموما خانمها این علائم رو با پریود سبک اشتباه میگیرن. این لکه بینی و درد شکمی به نظر میرسه از قرارگرفتن جنین در رحم نشات میگیره. چیزی نیست که بخواید نگرانش باشید، اما یه نشونه زودرس از بارداری حساب میشه.

درد زیر شکم و لکه بینی

درد زیر شکم و لکه بینی

حساس شدن سینه ها از علائم زودرس بارداری

به عنوان علائم زودرس بارداری، خیلی از خانمها حساس شدن سینه ها رو احساس میکنن. همچنین حس میکنید که سینه ها کمی بزرگتر شده و رنگ دور نوک سینه تیره تر شده است.

شایع ترین علامت بارداری حالت تهوع است

حالت تهوع خیلی زود سراغ خانمهای باردار میاد. برای خیلی از آدمها، اولین نشونه ای که باعث شده به شک بیفتن، حالت تهوع بوده. یه سری خوراکی های خاص مثل ادویه جات، سرخ کردنی ها یا غذاهایی که گیاهان زیادی توشون استفاده شده به نسبت بیشتر باعث حالت تهوع میشن.

حالت تهوع

حالت تهوع

به پریود عقب افتاده توجه داشته باشید

واضح ترین علامتی که برای بارداری یک خانم وجود داره اینه که پریودش در بازه زمانی معمول اتفاق نیفته. اما، این برای همه صدق نمیکنه. بعضی از خانمها هستند که بعد از باردار شدن هم خونریزی دارن. هر چند، این خونریزی با پریود ماهانه قبل از بارداری یکسان نیست، اما میتونه خیلی ها رو درباره وضعیت بارداری یا عدم بارداری گیج بکنه.

حس بویایی قوی تر در اوایل بارداری

این اتفاق خیلی زود میتونه برای یه خانم باردار بیفته و چندان خوشایند نیست، چرا که حس بویایی قوی تر فقط میتونه منجر به حالت تهوع بیشتر بشه. تنها کاری که میشه در این باره کرد اینه که از بوهایی که نسبت بهشون حساس هستید دوری کنید.

حس بویایی قوی تر

حس بویایی قوی تر

تغییرات روده در بارداری

دور و بر زمانی که منتظر پریود شدن هستید، احتمال داره مشکلات یبوست به سراغتون بیاد. هرچند، این مشکلات در طول دوران بارداری شایع هست، اما از همون هفته های اول بارداری خودش رو نشون میده. یادتون باشه، آب به مقدار زیاد و مواد غذایی با فیبر زیاد بخورید تا بتونید با این مشکل کنار بیاید.

احتمالا دچار تغییرات خلق و خوی میشید

افزایش هورمونها نقش بزرگی در تغییرات خلق و خوی یه خانم باردار داره. این اتفاق میتونه از همون اول با دوره های گریه و به دنبالش دوره های هیجان و شادمانی همراه باشه. نگران این مسئله نباشید – همه اش تقصیر هورمونهاست.

تغییرات خلق و خوی

تغییرات خلق و خوی

سرگیجه و غش میتونه از علائم بارداری باشه

نخوردن وعده غذایی در دوران بارداری اصلا کار درستی نیست، اما قبل از اینکه بدونید باردار هستید، اینکار میتونه منجر به سرگیجه یا حتی غش بشه. سعی کنید برای نگه داشتن قند خون، به طور مرتب تغذیه مقوی داشته باشید و هیچوقت هیچ وعده غذایی رو پشت گوش نندازید.

تغییرات اشتها

بعضی از خانمها از همون اول بارداری حس میکنن به غذای بیشتری احتیاج دارن، ولی بعضی ها بی اشتها میشن و غذاهای مختلف حس بدی رو بهشون منتقل میکنه. در این مرحله خیلی به خودتون سخت نگیرید و فقط در نظر داشته باشید که رژیم غذایی متوازنی رو پیش ببرید.

اشتهای بیشتر

اشتهای بیشتر

از دست دادن وزن

بله، عجیب به نظر میرسه. خیلی از خانمهای باردار در هفته های اول بارداری وزن از دست میدهند.

تکرر ادرار در بارداری

ممکنه در این دوران زیاد تر از معمول به دستشویی برید یا حتی لازم باشه نصفه شب وسط خواب از جاتون بلند شید. اینها ازاولین نشونه های بارداری در خانمهاست.

تست بارداری در خانه

تست بارداری در خانه

همونطور که دیدین، نشونه های زیادی وجود داره برای اینکه حدس بزنید باردار هستید یا نه، اما یادتون باشه، آدمها همه یکسان نیستند و باز هم بهترین راه برای تشخیص، دادن آزمایش یا استفاده از تست های یک بار مصرف (قابل تهیه در داروخانه ها) هست.