عفونت قارچی در بسیاری از نقاط جهان عارضه ی پوستی طبیعی و رایجی هست و زمانی برای فرد اتفاق می افته که یک قارچ مهاجم بیش از یک نقطه از بدن رو درگیر کنه و سیستم ایمنی بدن رو شکست بده. قارچ ها میتونن در هوا، خاک، آب و گیاهان زندگی کنن. همچنین قارچ هایی وجود داره که به طور طبیعی در بدن انسان زندگی میکنن. مثل بسیاری از میکروب ها، قارچ های مفید و مضری که در بدن وجود داره. هنگامی که قارچ های مضر به بدن حمله میکنن به سختی میشه درمانش کرد و درباره بهش مبتلا نشد چون میتونن در محیط زنده بمونن و شما که تلاش میکنید بهتر بشید رو دوباره آلوده کنن.

چه کسانی در معرض ابتلا هستن؟

عفونت های قارچی بین انسان ها رایج هست و اگر به سرعت و بطور ریشه ای درمان بشن، بیماری جدی نیست. کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستن، بیشتر در معرض عفونتهای قارچی قرار دارن و همچنین کسی که مصرف مداوم آنتی بیوتیک داشتن نمیتونن بیماری رو متوقف کنن. بیماریهای سرطان و دیابت  هم ممکنه فرد رو در معرض عفونت های قارچی قرار بده.

انواع متداول عفونتهای قارچی:

1.قارچ لای انگشتان پای ورزشکار

قارچی که لا به لای انگشتان پای ورزشکار رشد میکنه نوعی عارضه ی پوستی شایع هست که در محیط های گرم و مرطوب اتفاق میفته. پای ورزشکار محیطی مناسب برای رشد قارچهاست چرا که محیط گرم و مرطوبی مثل جوراب و کفش، تجهیزات ورزشی و جایی مثل رختکن که پر از لباسهای خیس و گرم هست برای رشدش مناسبه. اینکه میگیم قارچ لای انگشتان پای ورزشکار تصور نکنید این عارضه پوستی مختص به اوناس بلکه هرکسی که در معرض گرما و رطوبت قرار داشته باشه میتونه در معرضش قرار بگیره.

قارچ لای انگشتان پای ورزشکار

قارچ لای انگشتان پای ورزشکار

علائم

علائم این قارچ ممکنه بین افراد متفاوت باشه ولی به طور کلی این علائم بروز میکنه:

 • قرمزی یا تاول در محل آسیب دیده
 • پوست آلوده ممکنه نرم باشه یا خشک
 • پوسته پوسته شدن یا ترک خوردن پوست
 • ممکنه دچار ریزش پوست خشک بشن
 • خارش، حساس شدن یا سوزش در ناحیه آلوده

تشخیص، درمان و پیشگیری

قطعا هر نوع خارش پوستی که در پا حس میکنید قارچ پای ورزشکار نیست، برای تشخیص نوع قارچ پزشکان معمولا با نمونه برداری از سطح پوست و بررسی زیر میکروسکوپ نوع قارچ رو تشخیص میدن و با اون تشخیص بهتون دارو میدن. قارچ پای ورزشکار معمولا با پماد ضد قارچی موضعی درمان میشه مگه اینکه عفونت شدید باشه که نیاز به داروهای خوراکی ضد قارچی داشته باشه. برای جلوگیری از پیشرفت قارچ، از پا هم باید مراقبت و نگهداری بشه. برای پیشگیری هم باید بگم که بذارید پا هوا بخوره و البته که تمیز نگه داشتن پا خیلی مهمه!

خارش ناشی از آلوده شدن با قارچ

خارش ناشی از آلوده شدن با قارچ

2.عفونت مخمری واژن

عفونت های مخمری واژن یکی از دلایلش رشد زیاد قارچ کاندیدا آلبیکنز در زنان هست. این رشد زیاد باعث میشه توازن بین باکتری های مفید و مخمرها در مبهل مختل بشه و باعث عفونت بشه. علت بروز عفونت ممکنه مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها، داشتن استرس و اختلالات هورمونی یا عادات غذایی غلط باشه.

علائم

نشانه های عفونت مخمر عبارتند از :

 • خارش و تورم اطراف مهبل
 • سوزش احساس درد در هنگام ادرار یا مقاربت
 • قرمزی و درد در اطراف مهبل
 • ترشحات غیر معمول واژن، مثل ترشحات پنیری

در بعضی موارد ممکن است در طول زمان بثورات ایجاد بشه. عفونت های مخمری باید سریعا درمان بشه، چرا که علائم ممکنه در صورت عدم درمان باقی بمونه.

عفونت واژن

عفونت واژن

تشخیص، درمان و پیشگیری

علائم ظاهری این عفونت باعث تشخیص میشه. با مراجعه به پزشک برای ریشه یابی علت ممکنه از سابقه پزشکی شما در مورد عفونت منتقله از راه جنسی بپرسن یا اینکه اخیرا آنتی بیوتیک مصرف نکردید؟ در ادامه برای بررسی محیط رحم از دیواره رحم نمونه برداری میکنن. برای درمان این عارضه بسته به شدت بیماری از داروهای موجود در داروخانه میتونید استفاده کنید.   برای پیشگیری از عفونت های مخمر با رژیم متعادل و بهداشت مناسب آغاز میشه. لباس زیر جذب بدن نباشه و شلواری استفاده کنید که از الیاف طبیعی ساخته شده رعایت این موارد میتونه شما رو در پیشگیری از بروز عفونت یاری کنه! شستن لباس زیر در آب بسیار گرم و تغییر محصولات زنانه اغلب میتونه به جلوگیری از رشد قارچ کمک کنه.

3.خارش ژوک یا کشاله ران

این قارچ محیط های گرم و مرطوب رو دوست داره و در مناطق مرطوب بدن، مثل کشاله ران، ران های داخلی رشد میکنه. خارش کشاله ران در تابستان یا در مناطق گرم و مرطوب جهان شایع میشه. این عاضه مسری هست و از طریق تماس مستقیم با یک فرد آلوده یا یک شی که قارچ رو حمل میکنده، انتفال پیدا میکنه.

لکه های آلوده شده به قارچ کشاله ران

لکه های آلوده شده به قارچ کشاله ران

علائم

خارش ژوک در بدن همونطور که از اسمش پیداس به صورت خارش و بثورات قرمز بروز پیدا میکنه که اغلب شکل دایره ای دارن، علائم عبارتند از:

 • قرمزی در کشاله ران، باسن یا ران
 • خارش، سوزش در ناحیه آلوده
 • بثورات قرمز با شکل دایره ای و کمی برجسته
 • ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن یا خشک شدن پوست در منطقه آلوده

تشخیص، درمان و پیشگیری

خارش ژوک دارای یک ظاهر بسیار خاص هست و معمولا میشه از روی ظاهرش تشخیص داد، با این حال ممکنه پزشک برای اطمینان از تشخیصش برای شما آزمایش بنویسه و از محل آلوده نمونه برداری کنه. درمان خارش ژوک معمولا با پماد ضد قارچ موضعی و رعایت بهداشت امکان پذیره. برای درمان عفونت قارچی تمیز کردن منطقه آسیب دیده و خشک نگه داشتنش تاثیر زیادی داره. برای پیشگیری از این عارضه پوستی پوشیدن لباسهایی از جنس الیاف طبیعی و راحتی که جذب بدن نیست نقش زیادی در پیشگیری داره البته جلوگیری از تماس پوستی با کسانی که عفونت دارن و پرهیز از تماس مستقیم و بدون رعایت نکات بهداشتی در استفاده از تجهیزات ورزشی و وسایل شخصی دیگران هم میتونه در پیشگیری موثر باشه.

عفونت قارچی ژوک

عفونت قارچی ژوک