با شروع فصل گرما و گرم شدن نسبی هوا دوباره مشکل بوی بد بدن سراغ خیلی ها میاد و باعث ناراحتی و آزارشون مخصوصا در فضاهای اجتماعی میشه و تلاش هرچه بیشتر برای از بین بردن بو و استفاده از انواع عطر و اتکلن هیچ فایده ای نداره. در این مطلب به این موضوع پرداخته و روش ها و پرهیزهایی رو که باعث کم شدن این مساله و رفع نسبی اون میشه بیان میکنیم.

هوای گرم

هوای گرم

عرق کردن

عرق کردن از معمولی ترین روشهایی هست که بدن انسان به وسیله اون دمای طبیعیش رو کنترل میکنه. بدن دارای دو نوع غده عرق هست که در قسمتهای مختلف بدن پخش هستند. خود این غدد بویی ندارند. عرق ناشی از این غدد ترکیبی از آب، کربوهیدرات، پروتئین و لیپید و یا نمک و پتاسیم و اوره و موادی از این دست هست. وقتی باکتری هایی که روی پوست بدن زندگی میکنند، این مواد رو تجزیه میکنن بوی مخصوصی تولید میشه که گاهی ناخوشآیند و تند هست. این امکان وجود داره که عرق بعضی از این غدد ها بوی برخی مواد غذایی مثل سیر و پیاز رو منتقل کنند و به بوی بد بدن ختم بشه.

کنترل بوی عرق

کنترل بوی عرق

چرا زیاد عرق میکنیم

عواملی هستند که در تولید عرق موثرند. مثل فعالیت جسمی، آب و هوای گرم و مرطوب، اضطراب و فشار روانی و هیجان. بسیاری از خانوم ها مخصوصا در دوران یائسگی شبها ممکنه عرق کنند. به منظور جایگزینی مایعات از دست رفته بدن انواع میوه ها و آشامیدنی های و نوشابه های فاقد کافئین مفید هستند.

بوی بد عرق را کنترل کنیم

فلفل قرمز و غذاهای پرادویه میتونه باعث عرق ریزی بیشتر بشه. مواد غذایی مثل تخم مرغ، ماهی، جگر و حبوبات و مخصوصا سیر و پیاز بوی بد عرق رو تشدید میکنه و توصیه میشه زمانهایی که عرق ریزی بیشتری دارید از این مواد مصرف نکنید.

موادی مثل گوشت گوساله بدون چربی، ماست، غلات سبوس دار برای تامین روی و سبزیهای سبز پررنگ و مغز ها رو زیاد بخورید. همچنین آب و نوشابه های بدون کافئین در زمان عرق ریزی زیاد میتونه موثر باشه.

هوای گرم و بوی عرق

هوای گرم و بوی عرق

کنترل بوی عرق به صورت طبیعی

حمام گرفتن مداوم و هر روزه و استفاده از عطر های طبیعی بلافاصله بعد از حمام و قبل از عرق کردن میتونه در کم شدن بوی بدن بوثر باشه. پودر زاج هم یکی از درمانهای طبیعی برای از بین بردن بوی بدن هست. به این صورت که بعد از حمام و خشک کردن بدن مقداری از پودر زاج رو به قسمتهایی که زیاد عرق میکنه مثل زیر بغل بمالید.

عرق کردن

عرق کردن

منبع: مجله طیف

۹

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر