ورزش و رژیم غذایی سالم معمولا راه هایی مطمئن و کار ساز در بهبود سلامت هستند. اما متاسفانه همیشه صحبت از ایجاد تغییرات آسان تر از عمل کردن به آن است. تغییر سبک زندگی برای افزایش سلامت کار ساده ای نیست و احتیاج به پایه گذاری عادات تازه ای دارد که مطمئنا با سبک زندگی پیشین ما تفاوت زیادی خواهد داشت، بنابراین بهتر است برای شروع از تغییراتی آغاز کنیم که ساده و قابل اجرا بوده و با فعالیت های روزانه ما هماهنگی بیشتری داشته باشند.

در این مطلب 5 عادت ساده ارائه شده که بدون ایجاد تغییرات بزرگ و ناپایدار در برنامه روزانه باعث افزایش سلامت و تندرستی می شوند.

1.نوشیدن چای سبز

طی تحقیقات مختلفی که محققان انجام داده اند، مشخص شده که چای سبز تاثیرات مثبت بسیاری بر روی سلامت افراد دارد. نوشیدن چای سبز باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده که همین امر به کاهش وزن در دراز مدت کمک می کند. علاوه بر این از پیشروی دیابت نوع 2 کاسته، از آلزایمر جلوگیری کرده و ریسک ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهد. برای بهره بردن از منافع بیان شده و بسیاری از فواید دیگر چای سبز تنها کافیست روزی 1 الی 2 فنجان از این نوشیدنی دلپذیر میل کنیم.

نوشیدن چای سبز

نوشیدن چای سبز

2.جایگزین کردن چیپس، پفک و اسنک ها با میوه تازه

اسنک ها همیشه در دسترس ما هستند. خوش طعمند و اشتها برانگیز. اما متاسفانه بیشتر آنها مملو از شکر، نمک، روغن و مواد نگه دارنده هستند که برای سلامتی مضرند. ولی می توان به جای آنها از مواد غذایی سالم و مفید استفاده کرد مثل میوه های تازه مربوط به هر فصل. برای دلپذیر تر کردن طعم میوه ها میتوان آنها را به صورت سالاد میل کرد که علاوه بر خوشمزه بودن ظاهر دلپذیرتری نیز دارند. با شروع جایگزین کردن میوه ها به جای اسنک ها علاوه بر دریافت کالری کمتر در طی روز از فواید سرشار آنها نیز بهره خواهیم برد، پس از همین امروز شروع کنیم و مصرف میوه روزانه را بیشتر کنیم.

جایگزین کردن چیپس، پفک و اسنک ها با میوه تازه

جایگزین کردن چیپس، پفک و اسنک ها با میوه تازه

3.اضافه کردن سبزیجات به وعده های غذایی

سبزیجات از مواد مغذی، ویتامین ها، فیبر و … سرشار هستند. مصرف آنها فواید بسیاری داشته و باعث تندرستی و سلامت بیشتر خواهد شد. از طرفی اضافه کردن سبزیجات به وعده های غذایی آسان و بی دردسر است. برای دلپذیر تر کردن طعم سبزیجات کافیست از انواع سس ها، ادویه ها و چاشنی ها، همراه آنها استفاده کنیم، در این صورت از خوردن سبزیجات چه به صورت خام و چه پخته لذت بیشتری خواهیم برد و از فواید بی پایان آنها بهره مند می شویم.

اضافه کردن سبزیجات به وعده های غذایی

اضافه کردن سبزیجات به وعده های غذایی

4.پرهیز از نشستن طولانی مدت و لم دادن

چه در خانه و چه محل کار، لم دادن کار راحتی ایست بدون این که حتی متوجه مدت زمانی باشیم که به این صورت نشسته ایم. متاسفانه هنگامی که برای مدت طولانی نشسته باقی می مانیم، بدنمان ترشح هرمونی مهم به نام لیپو پروتئین لیپاز را قطع می کند که این هرمون نقش مهمی در چربی سوزی به عهده دارد. با ایستادن و انجام فعالیت های کوچک مثل چند حرکت کششی، در بین رسیدگی به کارهای خانه یا محل کار که به صورت نشسته انجام می شوند. میتوانیم باعث ترشح دوباره این هورمون شویم تا روند طبیعی ترشح این هرمون حفظ شود و تندرست باقی بمانیم.

پرهیز از نشستن طولانی مدت

پرهیز از نشستن طولانی مدت

5.آبرسانی به بدن

همان طور که می دانید بیش از 70 درصد از وزن بدن را آب تشکیل داده است. بنابراین بسیار منطقی به نظر می رسد که نوشیدن آب کافی باعث بهبود عملکرد بدن شود. متاسفانه اکثر افراد کمتر از روزی 8 لیوان که بدن به آن نیاز دارد، آب می نوشند. کم آبی باعث مشکلات فراوانی مثل کاهش عملکرد سلولی، کاهش ایمنی بدن و آسیب به پوست و مو خواهد شد ولی خوشبختانه اصلاح این عادت بسیار ساده است تنها کافیست با گذاشتن یک پارچ یا بطری آب در نزدیکی خود، نوشیدن آن را به خود یاداوری کنیم.

همان طور که ملاحظه کردید روند بهبود سبک زندگی خیلی هم سخت نیست و میتوانیم برای شروع این عادات ساده و در دسترس را در برنامه روزانه خود بگنجانیم.

آبرسانی به بدن

آبرسانی به بدن

۴

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر