فکر کنم اکثرمون از لذیذ بودن غذاهای شمالی شنیده باشیم و در صورتی که تستشون کرده باشیم صد در صد این گفته رو تصدیق میکنیم. در مطلب امروز میخوام براتون طرز تهیه یه خورشت فوق العاده لذیذ گیلانی رو بگم به اسم گمج کباب. مواد تشکیل دهنده گمج کباب تقریبا شبیه کباب ترش گیلانی هستش اما با کمی آب داخل ظرف های سفالی مخصوص که گمج نام دارن پخته میشه. این مطلب رو ببینین تا هم با گمج آشنا بشین و هم طرز تهیه گمج کباب رو یاد بگیرین.

گمج کباب

گمج کباب

مواد لازم برای تهیه گمج کباب گیلانی

  • ۲۵۰ گرم گوشت فیله گوساله در سایز کبابی خرد شده
  • ۱ پیمانه سرخالی گردو آسیاب شده
  • ۱ پیمانه سبزی خورد شده شامل: تره، گشنیز، جعفری و چوچاق (‌یک سبزی معطر شمالی)
  • ۳ الی ۴ قاشق سوپخوری آب انار ترش
  • ۳ الی ۴ قاشق سوپخوری رب انار
  • ۱ عدد پیاز
  • نمک، فلفل و زرچوبه به مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه گمج کباب

مواد لازم برای تهیه گمج کباب

مراحل تهیه گمج کباب گیلانی

گمج ظرف سفالی مخصوص شمال کشوره و برای پخت خورشت های محلی شمالی مثل فسنجان، گمج کباب، باقالی قاتوق و … استفاده میشه. این ظرف در قدیم کاربرد زیادی داشت و هنوز هم مردم گیلان این ظرف را چه برای مصارف آشپزی یا تزیینی استفاده میکنن. غذا در گمج سفالی به آرامی و با خاصیت بهتری پخته میشه و طعم فوق العاده ای پیدا میکنه.

گمج

گمج

خوب برای تهیه این خورشت خوشمزه ابتدا پیاز رو رنده یا خورد کرده و با کمی روغن تفت میدیم و وقتی سبک شد بهش کمی زرچوبه و فلفل اضافه میکنیم و اجازه میدیم تا پیاز کمی طلایی بشه. بهتره برای پخت این خورشت از گمج استفاده کنین اما در صورتی که گمج نداشتین میتونین از قابلمه های معمولی هم استفاده کنین.

اضافه کردن زرچوبه و فلفل

اضافه کردن زرچوبه و فلفل

حالا گوشت هایی که سایز کبابی بریدیم رو به پیاز اضافه میکنیم و تفتشون میدیم تا تغییر رنگ بدن.

تفت دادن گوشت

تفت دادن گوشت

بعد سبزی رو اضافه میکنیم و با گوشت تفتش میدیم تا سبزی هم سبک شده و کمی بپزه و بوش هم بلند بشه. استفاده از چوچاق این خورشت رو خیلی خوشمزه میکنه اما در صورتی که چوچاق موجود نداشتین میتونین حذفش کنین.

تفت دادن سبزی

تفت دادن سبزی

حالا گردو آسیاب شده رو هم اضافه گرده و با بقیه مواد مخلوطش میکنیم.

اضافه کردن گردو

اضافه کردن گردو

بعد نوبت رب انار و آب اناره پس اونهارو هم به خورشت اضافه کرده و در حد هم زدن مواد رو با هم تفت میدیم. میتونین از رب انار ملس یا ترش استفاده کنین و در صورتی که آب انار هم موجود نداشتین، میتونین حذفش کنین و فقط رب انار بریزین اما کمی بیشتر از قبل.

در واقع برای اینکه این خورشت مزه اصیل خودش رو داشته باشه لازمه که از چوچاق و آب انار ترش هم استفاده بشه اما این دو خیلی جاها پیدا نمیشن پس اگه خواستین این غذا رو حتما بچشین میتونین این دو رو حذف کنین.

اضافه کردن آب انار و رب انار

اضافه کردن آب انار و رب انار

حالا حدود یک لیوان آب به مواد اضافه کنین و اجازه بدین خورشت با دمای خیلی ملایم به آرومی بپزه. آب این خورشت باید خیلی کم و فقط در حد پختن گوشت اضافه بشه چون گمج کباب خیلی تنگ آب شده و غلیظ سرو میشه.

اضافه کردن آب

اضافه کردن آب

خورشت کم کم تیره تر میشه و به روغن میوفته و گوشت هم کم کم میپزه در این مرحله میتونین مزه خورشت رو چک کنین و در صورتی که دوست داشتین چاشنی هاش (رب انار و آب انار) رو افزایش بدین. نمک هم یادتون نره.

روغن انداختن خورشت

روغن انداختن خورشت

حالا اجازه بدین تا خورشت کاملا تنگ آب بشه و جا بیوفته.

جا افتادن خورشت

جا افتادن خورشت

این هم از گمج کباب لذیذ ما … نوش جان

گمج کباب

گمج کباب

4.2/5 - (68 امتیاز)