طرز تهیه کرم باواریا مرحله به مرحله

شاید خیلی از شما اسم کرم باواریا رو شنیده باشین. در واقع این کرم نوعی دسر محسوب میشه ولی با این حال در تهیه بسیاری از دسرهای دیگه هم استفاده میشه و در واقع تکمیل کننده اونها هست. کرم باواریا...

 • آماده سازی: 10 دقیقه
 • پخت: 20 دقیقه
 • کل: 30 دقیقه
 • کالری: کالری
 • تعداد سرو: 2 پیمانه
هدی شربتی
هدی شربتی آپدیت:
کرم باواریا

شاید خیلی از شما اسم کرم باواریا رو شنیده باشین. در واقع این کرم نوعی دسر محسوب میشه ولی با این حال در تهیه بسیاری از دسرهای دیگه هم استفاده میشه و در واقع تکمیل کننده اونها هست. کرم باواریا (Bavarois) که ظاهراً یک آشپز فرانسوی اون رو برای اولین بار تهیه کرده کرمی هست که در اون از زرده تخم مرغ و شیر و شکر  و عامل منسجم کننده ای مثل ژلاتین و … استفاده میشه که در نهایت با خامه فرم گرفته مخلوط میشه. اگر علاقه مند هستین تا اطلاعات دقیق تری در مورد تهیه این کرم یا دسر به دست بیارین در ادامه این مطلب همراه ما باشین.

کرم باواریا

کرم باواریا

مواد لازم برای تهیه کرم باواریا

 • شیر 1 پیمانه
 • زرده تخم مرغ 4 عدد
 • شکر 2/3 پیمانه
 • وانیل یا هر اسانس دلخواه 1/8 قاشق چایخوری
 • پودر ژلاتین 3 قاشق سوپ خوری
 • آب 1/3 پیمانه
 • خامه فرم گرفته 1 و 1/2 پیمانه

مراحل تهیه کرم باواریا

برای درست کردن کرم باواریا، ابتدا پودر ژلاتین رو روی آب سر می ریزیم و 3-4 دقیقه صیر می کنیم تا حالت ژلاتینی به خودش بگیره. سپس ظرف حاوی ژلاتین و آب رو به روش بنماری و یا داخل مایکروفر قرار میدیم تا ژلاتین توی آب حل بشه و ما یک مایع غلیظ و شفاف بدست بیاریم. ژلاتین حل شده رو فعلاً کنار میذاریم تا از حرارت بیفته.

اضافه کردن پودر ژلاتین به آب سرد

اضافه کردن پودر ژلاتین به آب سرد

مرحله بعدی آماده کردن مایع کاستاردی هست به این صورت که شکر رو به زرده های تخم مرغ اضافه می کنیم و بعد با سرعت متوسط همزن شروع به هم زذنشون میکنیم. برای 4 تا 5 دقیقه به هم زذن ادامه میدیم تا کم کم مخلوط حجم بگیره و روشن بشه.

افزودن شکر به زرده های تخم مرغ

افزودن شکر به زرده های تخم مرغ

و بعد وانیل رو اضافه می کنیم و چند ثانیه ای مجدد هم می زنیم. به جای وانیل توی این مرحله می تونیم از اسانس های دلخواهمون استفاده کنیم. مخلوط زرده و شکر رو هم کنار قرار میدیم.

اضافه کردن وانیل به مخلوط زرده های تخم مرغ و شکر

اضافه کردن وانیل به مخلوط زرده های تخم مرغ و شکر

سپس یک قابلمه کوچک که بهتره لبه دار هم باشه روی حرارت ملایم قرار میدیم و شیر رو داخل قابلمه میریزیم. صبر میکنیم تا کمی ولرم بشه ولی نه خیلی داغ. اگر شیر خیلی داغ باشه با ریختن مایه خیلی سریع زرده ها به داغی واکنش نشون میدن و در واقع زرده ها داخل شیر می پزن و کلاً کار خراب میشه.

ریختن شیر سرد داخل شیر جوش

ریختن شیر سرد داخل شیر جوش

حالا مخلوط زرده و شکر رو به شیر اضافه می کنیم و شروع میکنیم به همزدن.

اضافه کردن مخلوط زرده و شکر به شیر ولرم

اضافه کردن مخلوط زرده و شکر به شیر ولرم

هم زدنمون رو همینطور ادامه میدیم تا مایع کاستاردی کم کم غلیظ بشه و قوام بگیره به صورتی که وقتی قاشق تمیز رو داخلش فر می کنیم یا پشت قاشق رو به مایع آغشته می کنیم، کاستارد به صورت یک پوشش روی قاشق رو بگیره.

هم زدن مداوم کرم روی حرارت ملایم

هم زدن مداوم کرم روی حرارت ملایم

وقتی مایع کاستاردی غلظت گرفت اون رو از روی حرارت بر میداریم و اجازه میدیم تا از حرارت بیفته، سپس ژلاتین حل شده که قبلاً درست کرده بودیم رو اضافه میکنیم و با هم مخلوطشون می کنیم.

اضافه کردن ژلاتین سرد شده به کرم قوام پیدا کرده

اضافه کردن ژلاتین سرد شده به کرم قوام پیدا کرده

حالا مخلوط رو کنار میذاریم تا توی دمای محیط سرد بشه و تو این فاصله خامه فرم گرفته رو آماده می کنیم. در مورد آماده کردن خامه فرم گرفته قبلاً چند بار توضیح داده بودیم. بعد از خنک شدن مایع کاستاردی اون رو به خامه فرم گرفته اضافه می کنیم و خیلی خوب با هم فولد می کنیم.

اضافه کردن کرم به خامه فرم گرفته

اضافه کردن کرم به خامه فرم گرفته

فولد کردن رو بهتره با لیسک یا همزن دستی انجام بدیم و سعی کنیم که خامه و کاستارد خیلی خوب با هم مخلوط بشن یا یک کرم یکدست و یکنواخت به دست بیاد.

مخلوط کردن کرم کاستارد و خامه فرم گرفته

مخلوط کردن کرم کاستارد و خامه فرم گرفته

به این صورت کرم باواریا آماده میشه و میتونیم اون رو توی قالب بریزیم و داخل یخچال قرار بدیم تا خودش رو بگیره و بعد با میوه های دلخواهمون سرو کنیم و یا اینکه در تهیه دسر ها ازش استفاده کنیم.

برای تهیه باواریای شکلاتی میتونیم از پودر کاکائو و یا شکلات بار یا تخته ای استفاده کنیم.

کرم باواریا

کرم باواریا