چیز کیک این کیک پنیری خوشمزه رو همگی باهاش آشنا هستیم. مدل های مختلف و حتی یکنفره این دسر پنیری و پرطرفدار رو قبل تر با هم تجربه کردیم و اینبار قرار هست تا یک مدل شکلاتیش رو یاد بگیریم. البته باید بگم نیمه شکلاتی چون این در واقع به صورت دو رنگ و ابر و بادی تهیه میشه.

این چیز کیک به صورت یخچالی و سرد تهیه میشه که این روش راحت تر از انواع پخت داخل فر هست. چیز کیک ها از اون دسته از دسر ها و شیرینی هایی هستند که میتونن گزینه خیلی خوبی برای مهمونی هامون باشن چون نیازی به خارج کردن از قالب و یا تزئین خاصی ندارن و خوشون به تنهایی خاص و شیک هستن. اگر دوست دارین با طرز تهیه این چیزکیک بیشتر آشنا بشین در ادامه این مطلب با ما همراه باشین.

چیزکیک ماربل نوتلا

چیزکیک ماربل نوتلا

مواد لازم برای تهیه چیز کیک ماربلد نوتلا

  • بیسکوئیت دیجستیو یا ساقه طلایی 200 گرم
  • کره اب شده 90 گرم
  • پنیر لبنه یا ماسکاپورنه 220 گرم
  • خامه صبحانه 200 گرم
  • شکر 3/4 پیمانه
  • وانیل 1/4 قاشق چایخوری
  • پودر زلاتین 2 قاشق غذاخوری
  • شیر ولرم 1/2 پیمانه
  • نوتلا یا شکلات صبحانه 3/4 قاشق غذا خوری

مراحل تهیه چیز کیک ماربلد نوتلا

برای تهیه چیزکیک ها ما به یک لایه زیرین که به صورت خمیر بیسکوئیتی هست نیاز داریم که بهش میگیم کراست، برای تهیه کراست این چیزکیک ابتدا باید بیسکوئیتهامون رو به صورت کاملاً پودری در بیاریم. برای این کار میتونیم هم از دستگاه غذاساز کمک بگیریم و هم با استفاده از یک بیفتک کوب یا گوشت کوب بیسکوئیت ها رو کاملاً پودر کنیم. سپس اون رو داخل یک کاسه میرزیم و بعد کره آب شده رو بهش اضافه میکنیم و خیلی خوب با هم مخلوطشون می کنیم.

اضافه کردن کره ذوب شده به بیسکوئیت پودر شده

اضافه کردن کره ذوب شده به بیسکوئیت پودر شده

حالا مخلوط رو داخل قالب می ریزیم. برای تهیه چیز کیک ها خیلی راحت خواهیم بود اگر از قالب های کمربندی استفاده کنیم.

ریختن مخلوط پودر بیسکوئیت و کره داخل قالب مورد نظر

ریختن مخلوط پودر بیسکوئیت و کره داخل قالب مورد نظر

حالا مخلوط رو کف قالب کاملاً پرس می کنیم. اینکار رو با کمک یه قاشق و یا لیوانی که سطح زیرش صاف باشه می تونیم انجام بدیم. به این صورت کراست رو فیکس می کنیم و بعد برای 30-20 دقیقه داخل یخچال قرار میدیم تا خودش رو بگیره.

فیکس کردن کراست کف قالب

فیکس کردن کراست کف قالب

در زمانی که کراست رو داخل یخچال قرار دادیم باید فیلینگ یا مخلوط میانی چیزکیکمون رو حاضر کنیم. به این صورت که ابتدا پودر ژلاتین رو روی شیر می پاشیم ولی به هم نمی زنیم. وقتی حالت اسفنجی پیدا کرد، یا به روش بن ماری(بخار آب) و یا با کمک مایکروفر اون رو حل می کنیم.

پاشیدن پودر ژلاتین روی شیر ولرم

پاشیدن پودر ژلاتین روی شیر ولرم

اگر از مایکروفر استفاده کردین باید 30 ثانیه 30 ثانیه، زمان بدین و هر بار مخلوط رو کمی هم بزنین تا زمانی که دونه های ژلاتین کاملاً داخل شیر حل بشه. بعد از اینکه ژلاتین حل شد، اجازه میدیم تا خنک بشه.

محلول ژلاتین و شیر

محلول ژلاتین و شیر

حالا پنیر خامه ای مون رو داخل یک ظرف مناسب می ریزیم و وانیل رو بهش اضافه می کنیم با هم زن شروع به مخلوط کردنش می کنیم تا حالت یکدستی پیدا کنه.

اضافه کردن وانیل به پنیر خامه ای نرم شده

اضافه کردن وانیل به پنیر خامه ای نرم شده

حالا خامه رو به پنیر خامه ای و وانیل اضافه میکنیم و مجدداً با هم زن مخلوطشون می کنیم تا با هم میکس بشن.

افزودن خامه به مخلوط پنیری

افزودن خامه به مخلوط پنیری

مرحله بعدی اضافه کردن شکر هست، شکر رو هم با کمک همزن با خامه و پنیر خامه ای خیلی خوب مخلوط می کنیم، اگر در دسترستون هست از شکر نرم و دونه ریز استفاده کنین. بعد از اضافه کردن شکر و هم زدن با بقیه مخلوط، مزه کنین و ببینین آیا شیرینیش براتون رضایت بخش هست یا نه، اگر به نظرتون شیرینی بیشتری دوست داشتین قاشق قاشق، شکر اضافه کنین تا به مزه دلخواهتون برسین.

اضافه کردن شکر به مخلوط خامه و پنیر

اضافه کردن شکر به مخلوط خامه و پنیرخامه ای

در پایان، مخلوط ژلاتین و شیر رو اضافه می کنیم و با هم و با بقیه مواد، مخلوط می کنیم. از مخلوط آماده شده، دو قاشق غذا خوری بر میداریم و در یک کاسه جداگانه می ریزیم.

افزودن محلول ژلاتین و شیر خنک شده

افزودن محلول ژلاتین و شیر خنک شده

فیلینگ سفید رنگمون رو روی کراستی که از یخچال خارجش کردیم می ریزیم.

ریختن فیلینگ سفید رنگ روی کراست

ریختن فیلینگ سفید رنگ روی کراست

حالا نوتلا یا هر شکلات صبحانه ای که داشتیم رو به اون دو قاشقی که کنار گذاشته بودیم اضافه می کنیم و خیلی خوب با هم مخلوط می کنیم.

اضافه کردن نوتلا به مابقی فیلینگ

اضافه کردن نوتلا به مابقی فیلینگ

بعد از مخلوط شکلانی بر می داریم و به صورت نا منظم با قاشق روی فیلینگ سفید و وانیلی مون می ریزیم.

زیختن مایه نوتلایی به صورت نا منظم روی فیلینگ سفید رنگ

زیختن مایه نوتلایی به صورت نا منظم روی فیلینگ سفید رنگ

با کمک یک سیخ یا خلال چوبی یا حتی با نوک چاقو، مخلوط فیلینگ شکلاتی رو به صورت نا منظم با فیلینگ وانیلی مخلوط می کنیم ولی نه به اندازه ای که کاملاً یک رنگ بشن. همین که حالت ابر و بادی به خودش بگیره کافیه.

مخلوط کردن دو رنگ با نوک خلال یا نوک چاقو

مخلوط کردن دو رنگ با نوک خلال یا نوک چاقو

حالا دوباره قالب رو برای حدوداً 8 ساعت یا یک شب تا صبح داخل یخچال قرار می دیم تا چیز کیک کاملاً جا بیفته و مزه ها با هم ادغام بشن. بعد از این مدت، با کمک یک چاقوی تیز و ترجیحاً نازک دور تا دور چیز کیک رو از قالب جدا می کنیم و بعد به آرومی کمر بند قالب رو باز می کنیم. چیز کی رو داخل سرو مورد نظرمون قرار می دیم و سپس سرو می کنیم. برای تزئین هم می تونیم از خامه شکلاتی فرم گرفته استفاده کنیم و یا حتی با ترافل یا چیپس شکلاتی! برای برش زدن چیز کیک هم اگر چاقو رو کمی گرم کنیم برش هامون خیلی شیک و تمیز تر خواهند بود. امیدوارم از تهیه این دسر خوشمزه، لذت برده باشین :)

چیز کیک ماربل نوتلا

چیز کیک ماربل نوتلا

 

چیز کیک ماربل نوتلا

چیز کیک ماربل نوتلا

4.1/5 - (14 امتیاز)