با طرز تهیه یک نان فوق العاده آسون و خوش بافت در خدمتتون هستیم. نانی که من با توجه به فصل و فراوونی توت فرنگی با مربای توت فرنگی درستش کردم اما در هر زمان دیگه با توجه به فراوانی میوه فصل و یا هر مربای مورد علاقتون می تونین به راحتی اون رو تهیه کنین و لذت نهیه نان توی خونه و مواد مطمئن رو بچشین و اون رو در وعده صبحانه یا عصرانه به همه اعضای خونواده هدیه بدین. در ادامه با طرز تهیه نان پواچا که اصالت ترکیه ای داره و انواع بسیار متنوعی از اون تهیه میشه با ما همراه باشین.

نان پواچای مربایی

نان پواچای مربایی

مواد لازم برا ی تهیه نان پواچا با مغز توت فرنگی

  • آب ولرم نصف پیمانه
  • شیر ولرم نصف پیمانه
  • روغن مایع نصف لیوان
  • خمیر مایه فوری 7 گرم یا 1 قاشق سوپخوری
  • نمک 1 قاشق مربا خوری
  • شکر 1 قاشق غذاخوری
  • بهبود دهنده 10 گرم
  • آرد نان فانتزی حدوداً 5 پیمانه
  • مربا توت فرنگی به میزان لازم
  • یک زرده تخم مرغ و مقداری کنجد و سیاه دانه برای رومال نان

طرز تهیه نان پواچای توت فرنگی مرحله به مرحله

قبل از شروع به کار، آرد رو خیلی خیلی بهتر هست مخصوص نان فانتزی باشه و اون از از مغازه های نان فانتزی تهیه کنیم رو همراه با بهبود دهنده مخلوط می کنیم. بهبود دهنده ماده ای هست که به عمل کرد صحیح مایه خمیر کمک می کنه و ما با کمک اون خمیر و نهایتاً نان خوش بافت تری خواهیم داشت. مخلوط آرد رو دو تا سه بار از الک رد می کنیم و فعلاً کنار میذاریم. برای شروع آب ولرم یعنی آبی که نه خیلی داغ باشه و نه خیلی سرد و حدوداً 40 درجه سانتیگراد دما داشته باشه رو داخل یک کاسه عمیق و بزرگ میریزیم.

ریختن آب ولرم در ظرف

ریختن آب ولرم در ظرف

سپس شیر رو هم که به همون صورت با دمایی مثل دمای40 درجه به آب اضافه می کنیم.

اضافه کردن شیر ولرم

اضافه کردن شیر ولرم

و بعد نوبت اضافه کردن روغن مایع میرسه. روغن رو اضافه می کنیم و با شیر و آب مخلوط می کنیم.

افزودن روغن مایع به مخلوط آب و شیر

افزودن روغن مایع به مخلوط آب و شیر

و بعد شکر رو اضافه می کنیم و با بقیه مواد مخلوط می کنیم.

اضافه کردن شکر

اضافه کردن شکر

اضافه کردن نمک

اضافه کردن نمک

حالا نمکی رو که داشتیم اضافه می کنیم. سپس خمیر مایه فوری رو اضافه می کنیم و با باقی مواد فقط در حدی که با هم مخلوط بشن، هم میزنیم. اگر روی قاشق خمیر مایه به جا مونده بود اون ها رو به مایع اضافه کنید.

اضافه کردن مایه خمیر فوری

اضافه کردن مایه خمیر فوری

و بالاخره نوبت اضافه کردن آرد می رسه. به صورتی که نصف پیمانه از آرد رو کنار میزاریم و بعد آرد رو کم کم اضافه می کنیم و مواد رو با هم مخلوط می کنیم. نهایتاً اگر خمیر هنوز به آرد احتیاج داشت و قابل ورز دادن نبود باز هم از آردی که در ابتدا کنار گذاشته بودیم به اون اضافه میکنیم.

اضافه کردن تدریجی آرد

اضافه کردن تدریجی آرد

با مخلوط کردن آرد با بقیه مواد؛ کم کم خمیر باید منسجم و قابل ورز دادن بشه. وقتی خمیر وسط ظرف جمع شد خمیر رو با دست روی تخته کاری که مقداری آرد پاشی کردیم قرار می دیم و شروع به ورز دادن می کنیم به صورتی که خمیر نرم لطیف بشه و حالت پلاستیک مانند پیدا کنه و یا اینکه خمیر رو حدوداً 100 مرتبه روی تخته کار می کوبیم. بعد از ورز دادن، خمیر رو داخل کاسه ای با مقداری روغن چربش کردیم قرار میدیم، روش رو می پوشونیم و داخل قسمتی از آشپزخونه که تاریک و گرم تر هست مثل داخل کابینت یا مایکروفر خاموش قرار میدیم تا حجمش دو برابر بشه. برای ور آمدن خمیر حدوداً 1/30 دقیقه زمان میدیم.

خمیر پس از ورز دادن

خمیر پس از ورز دادن

بعد از اینکه خمیر استراحت کاملش رو انجام داد و حجم گرفت، پف اضافه رو با فشار انگشت هامون داخل خمیر می گیریم و بعد خمیر رو 14 قسمت مساوی تقسیم می کنیم و هر کدام رو با کمک دستهامون به صورت توپ در میاریم و کنار می ذاریم.

چانه گرفتن از خمیر

چانه گرفتن از خمیر

حالا هر کدام از چانه ها رو روی تخته کار که آرد پاشی کردیم باز می کنیم و یک قاشق مربا خوری از مربای توت فرنگی رو در مرکز خمیر میریزیم و بعد خمیر رو از کناره ها به سمت داخل جمع می کنیم و با حرکت کف دست اون رو دوباره به شکل یک توپ فرم مبدیم و داخل قالب یا ظرف مورد نظر از به صورتی که قسمت جمع شده خمیر زیر قرار بگیره، مچینیم. تمامی خمیر را به همین صورت آماده می کنیم و کنار هم و بدون فاصله داخل قالب می چینیم. بعد از اینکه تمام قالب پر شد روی اون رو با یک دستمال نخی می پوشونیم و مجدداً برای 20 دقیقه بار دوم استراحت میدیم.

ریختن مقداری مربا در وسط خمیر

ریختن مقداری مربا در وسط خمیر

بعد از استراحت دوم هم خمیر دوباره مقداری حجم پیدا می کنه. حالا با کمک برس زرده تخم مرغی که برای رومال نان داشتیم رو با چنگال می زنیم و اگر دوست داشتیم رنگ روی نان رو به قرمزی بره، یک قاشق مرباخوری زعفران دم کرده هم اضافه می کنیم و بعد با کمک یک برس آشپزی روی خمیر رو رومال می کنیم.

کنار هم چیدین چانه ها در قالب و رمال کردن

کنار هم چیدین چانه ها در قالب و رومال کردن

و بعد مقداری کنجد یا سیاه دانه یا مخلوطی از هر دو رو روی رومال نان می پاشیم. اگر دوست نداشتین میتونین این مرحله رو حذف کنین و تنها با رومال نان رو داخل فر بفرستین.

پاچیدن کنجد و سیاه دانه

پاچیدن کنجد و سیاه دانه

حالا قالب رو داخل فری که حتماً حتماً از 10-15 دقیقه قبل روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کردیم و یک ظرف آب هم داخلش قرار دادیم تا محیط داخل فر رو مرطوب نگه داره تا روی نان خشک نشه، قرار می دیم و برای 35-40 دقیقه زمان میدیم تا نان بپزه و روی اون طلایی و خوش رنگ بشه.

نان پواچای توت فرنگی

نان پواچای توت فرنگی

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر