طرز تهیه نان خامه ای مرحله به مرحله

یکی از محبوب ترین شیرینی ها بین ما ایرونی ها نون خامه ای هست. شیرینی که کمتر کسی می تونه بهش دست رد بزنه! با رعایت چندتا نکته کوچک می تونیم نان خامه ای های بی نقصی در منزل تهیه...

 • آماده سازی: 30 دقیقه
 • پخت: 45 دقیقه
 • کل: 1 ساعت 15 دقیقه
 • کالری: کالری
 • تعداد سرو: ۱۰-۱۵ عدد
هدی شربتی
هدی شربتی آپدیت:
نان خامه ای 2

یکی از محبوب ترین شیرینی ها بین ما ایرونی ها نون خامه ای هست. شیرینی که کمتر کسی می تونه بهش دست رد بزنه! با رعایت چندتا نکته کوچک می تونیم نان خامه ای های بی نقصی در منزل تهیه کنیم و برای مهمانی هامون ازش استفاده کنیم. همچنین که با داشتن این دستور به دلیل اینکه در این خمیر شکر وجود نداره، می تونه برای موارد دیگه مثل تهیه خیلی از فینگر فود ها استفاده بشه. در ادامه با طرز تهیه این نان در خدمتتون هستم.

نان خامه ای

نان خامه ای (اِکلر)

مواد لازم برای تهیه نان اِکلر یا خامه ای

 • آب و یا شیر 1 و 1/4 پیمانه
 • آرد 120 گرم
 • کره 60 کرم
 • تخم مرغ 4 عدد
 • بکینگ پودر 1/4 قاشق مرباخوری
 • وانیل 1/4 قاشق چایخوری
 • نمک 1 پنس
 • خامه فرم گرفته برای پر کردن نان ها 1/5 پیمانه

مراحل تهیه نان خامه ای

قبل از اینکه کار رو شروع کنیم، مواد رو در محیط آشپزخونه قرار می دیم تا با دمای محیط، هم دما بشن. فر رو روشن می کنیم و روی 220 درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم. کف سینی فر رو کاغذ روغنی میندازیم و برای شروع ابتدا بکینگ پودر و نمک رو با آرد مخلوط می کنیم و یکی دو بار از الک رد می کنیم.

مخلوط کردن بکینگ پودر با ارد ونمک

مخلوط کردن بکینگ پودر با ارد ونمک

سپس کره و آب رو در یک تابه یا شیر جوش نچسب می رریزیم روی شعله ملایم قرار می دیم. به جای آب می تونیم از شیر هم استفاده کنیم ولی استفاده از شیر، عمر نگهداری نان رو کوتاه تر می کنه.

مخلوط کره و آب روی حرارت

مخلوط کره و آب روی حرارت

منتظر می مونیم تا آب کم کم به جوش بیاد و از کناره ظرف، حباب های کوچکی در حال جوشیدن ظاهر بشن و کره کاملاً ذوب بشه. بعد همه آرد رو به یکباره به آب و کره اضافه میکنیم و خیلی سریع با قاشق چوبی با هم مخلوط می کنیم.

اضافه کردن یکباره ارد به کره و آب در حال جوش

اضافه کردن یکباره ارد به کره و آب در حال جوش

خمیر رو کاملا به هم میزنیم تا یک مخلوط یکدست به دست بیاد. به همین صورت حدوداً 3 دقیقه روی حرارت ملایم خمیر رو هم میزنیم. به این مرحله از کار اصطلاحا داغ زدن خمیر میگن. در واقع اِکلر از دسته خمیر های دو پختی هست که یکبار روی حرارت مستقیم و یکبار داخل فر پخته میشن. بعد از اینگه زمان گذشت و خمیر وسط تابه قرار گرفت، خمیر رو به یک ظرف دیگه منتقل می کنیم و 5-6 دقیقه صبر می کنیم تا از حرارت بیفته.

اضافه کردن یکی یکی تخم مرغ ها

اضافه کردن یکی یکی تخم مرغ ها

حالا تخم مرغ ها رو یکی یکی اضافه می کنیم و هر بار خیلی خوب با خمیر مخلوط می کنیم، این کار رو رو هم با دور کند همزن و هم با قاشق می تونیم انجام بدیم. فقط مهم اینه که تخم مرغ ها خیلی خوب با خمیر همزده بشن تا در پایان یک خمیر لطیف و یکدست داشته باشیم. برای عطر بهتر وانیل رو هم در پایان اضافه و مخلوط می کنیم.

ریختن خمیر داخل قیف برای ماسوره زدن

ریختن خمیر داخل قیف برای ماسوره زدن

خمیر اِکلر رو داخل قیف با ماسوره ساده یا شکوفه می ریزیم و به کمک انها روی سینی فر که کاغذ روغنی انداخته بودیم، به صورت گرد ماسوره می زنیم. این فرم سنتی این نان هست ولی ما به صورت خمیر های افقی و یا مارپیچ هم میتونیم این کار رو انجام بردیم که سایز این نان در اختیار خودمون باشه.

ماسوره زدن خمیر ااِکلر

ماسوره زدن خمیر اِکلر

نکته مهم برای پخت اکلر

یکی از نکات مهم در پجت اِکلر، حرارت بالای فر هست. یعنی وقتی سینی رو داخل فر قرار می دیم حرارت فر باید 220 تا 230 درجه سانتیگراد باشه. این دما باعث میشه تا هوای داخل خمیر رو خالی می کنه و پف خمیر به صورت چشمگیر افزایش پیدا میکنه. حدوداً 30 دقیقه اجازه می دیم تا پف نان کامل بشه و بعد دمای فر رو به 180 درجه سانتیگراد می رسونیم . 10 تا 15 دقیقه دیگر به پخت ادامه میدیم.

پر کردن نان ها با خامه

پر کردن نان ها با خامه

بعد از این زمان، سینی رو از فر خارج می کنیم و اجازه میدیم تا نان ها کاملا خنک بشن. بعد به وسیله یک چاقوی اره ای یا نانها رواز وسط به دو نیم تقسیم می کنیم و یا انتهای نون رو سوراخ می کنیم و با خامه فرم گرفته و یا هر فیلینگ دیگه مثل کرم پاتیسیر و یا گاناش  پر میکنیم. برای فینگر فود هم با انواع سالاد یا سس های گوشتی قادر به پر کردنش هستیم. من روی نان ها رو با شکلات بن ماری شده و کمی چیپس شکلات تزیین کردم.

نان خامه ای 1

نان خامه ای (اِکلر)