مسما مرغ و بادمجان از اون دسته از عذاهای محبوبی هست که بین اغلب ما طرفدار داره. مخصوصاً برای افرادی که بادمجان رو دوست دارند و به گونه های مختلف اون رو در تهیه غذاهاشون جای می دن. ممکنه دستورهای متفاوتی برای تهیه یک غذا وجود داشته باشه اما مواد اولیه مشترک در تهیه این غذاها باعث میشه با اندکی تغییرات، طعم و مزه همگی اون با هم مشترک بشه. امروز با هم طرز تهیه مسما بادمجان رو به شیوه جدیدی که در اون بادمجان رو به صورت رول در غذا می بینیم تهیه می کنیم. گاهی تغییرات کوچیک تو غذا نمود بزرگی در میز یا سفره داره و بیننده رو مجذوب خودش می کنه.

مسما مرغ و بادمجان

مسما مرغ و بادمجان

مواد لازم برای تهیه مسما مرغ و بادمجان

  • مزغ 500 گرم
  • پیاز متوسط 1 عدد
  • آب 2/5 پیمانه
  • رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری
  • بادمجان 400 گرم
  • غوره 3/4 پیمانه
  • گوجه فرنگی متوسط 2 عدد
  • نمک، فلفل، زردچوبه، پودرسیر به میزان لازم

مراحل تهیه مسما مرغ و بادمجان

طبق معمول من قبل از شروع به تهیه، مرغ هام رو مزه دار کردم. سپس کمی روغن رو توی تابه ریختم و اون ها با حرارت ملایم سرخ کردم تا دو طرفش کاملاً طلایی بشه. این کار علاوه بر خوشرنگ تر کردن مرغ، باعث میشه تا مرغ هامون حین پخت متلاشی نشه و چهره زیباتری در پایان پخت داشته باشه.

سرخ کردن مرغ ها همرا با روغن

سرخ کردن مرغ ها همرا با روغن

بعد از اینکه سرخ کردن مرغ ها به اتمام رسید اون ها رو از داخل روغن خارج می کنیم و پیاز هایی که خلالی خرد کردیم رو به همون روغن اضافه می کنیم.

تفت دادن پیاز های خلالی شده

تفت دادن پیاز های خلالی شده

وقتی پیازها تغییر رنگ دادند و عسلی شدند، رب گوجه فرنگی رو اضافه می کنیم و همراه با پیاز و روغن اون رو تفت می دیم تا بوی خامیش گرفته بشه و رنگ باز کنه. کمی زردچوبه و پودر سیر و نمک و فلفل رو اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم.

اضافه کردن رب گوجه فرنگی به پیاز های عسلی شده

اضافه کردن رب گوجه فرنگی به پیاز های عسلی شده

حالا آب رو اضافه می کنیم. اگر از استاک مرغ استفاده کنیم نتیجه خیلی مطلوب تر میشه. پس اگر آب مرغ اضافی داشتین اون رو نگهداری و تو این مرحله استفاده کنین. آب رو اضافه می کنیم و اجازه می دیم تا سس به جوش بیاد.

اضافه کردن آب یا استاک مرغ به رب گوجه فرنگی

اضافه کردن آب یا استاک مرغ به رب گوجه فرنگی

وقتی سس به جوش اومد، مرغ رو اضافه می کنیم و درب تابه یا قابلمه رو روش قرار می دیم و اجازه می دیم تا مرغ به آرومی همراه با سس بپزه.

اصافه کردن مرغ ها به سس در حال جوش

اصافه کردن مرغ ها به سس در حال جوش

تو این زمان، بادمجان ها رو می شوریم و به صورت نواری برش می دیم. من برای اینکه بادمجان ها هنگام پخت متلاشی نشه و همچنین چهره قشنگ تری داشته باشه، اون ها رو با پوست برش زدم. سپس مفداری نمک روی اون ها می پاشیم و حدوداً نیم ساعت صبر می کنیم تا تلخی بادمجان ها گرفته بشه. سپس اون ها رو می شوریم و خشک می کنیم و همراه با مقداری روغن سرخ می کنیم. بعد از اینکه خنک شدن، نوار های بادمجان رو روی سطحی قرار می دیم و اون ها رول می کنیمو در اخر با یک خلال دندون اون را فیکس می کنیم تا موقع پخت به همون صورت باقی بمونن.

رو کردن بادمجان های سرخ شده

رو کردن بادمجان های سرخ شده

در 15 دقیقه پایانی مرغ، بادمجان رو به مرغ اضافه می کنیم.

اضافه کردم بادمجان ها به مرغ در اواخر پخت

اضافه کردم بادمجان ها به مرغ در اواخر پخت

سپس غوره ها رو اضافه می کنیم. اگر غوره در دسترس نداشتین از آبغوره استفاده می کنیم.

اضافه کردن غوره به خورش

اضافه کردن غوره به خورش

و نهایتاً گوجه فرنگی هایی که خرد کردیم یا به صورت حلقه درآوردیم رو اضافه می کنیم. حتی می تونیم از گوجه فرنگی های گیلاسی استفاده کنیم.

اضافه کردن گوجه فرنگی

اضافه کردن گوجه فرنگی

در پایان پخت و وقتی که غذا اصطلاحاً جا افتاد، خلال ها رو از بادمجان ها خارج می کنیم. میزان نمک رو می چشیم و خوراک رو در ظرف مورد نظر می کشیم و همراه با چلو سرو می کنیم.

مسما مرغ و بادمجان

مسما مرغ و بادمجان

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر