خورشت قرمه سبزی جز یکی دو تا خورشت اول بین لیست غذاهای مورد علاقه اکثر ما ایرانیاست. دستور کلی پخت این خورشت همه جای ایران یکیه ولی گاهی تو جزئیات پختش تفاوت هایی هم هست. مثلا قرمه سبزی رو اکثرا با لوبیا قرمز میپزن اما گاهی به جای لوبیا قرمز، چشم بلبلی یا چیتی هم استفاده میشه که در این مطلب طرز تهیه قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی رو براتون میذارم.

خورشت قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

خورشت قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

مواد لازم برای تهیه خورشت قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

  • ۲۵۰ گرم سبزی قرمه (تره، گشنیز و جعفری به یک اندازه و شنبلیه ۱/۳ مقدار آنها)
  • ۲۰۰ گرم گوشت خورشتی بدون استخوان یا ۵۰۰ گرم گوشت خورشتی با استخوان
  • ۳ عدد لیمو عمانی
  • ۱/۴ لیوان لوبیا قرمز
  • ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری پیاز داغ
  • آبغوره به مقدار لازم
  • نمک، فلفل و زرجوبه به مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

مواد لازم برای تهیه قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

مراحل تهیه خورشت قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

ابتدا گوشت خورشتی رو به اندازه دلخواه خورد کرده و با پیاز سرخ شده و کمی روغن روی حرارت ملایم کمی تفت میدیم تا تغییر رنگ بده. برای خورشت قرمه سبزی بهتره از گوشت گوسفندی یا ترکیبی از گوشت گوساله و گوسفندی استفاده کنین، چون گوشت گوسفندی طعم خورش رو خیلی بهتر میکنه.

تفت دادن گوشت

تفت دادن گوشت

بعد از تغییر رنگ گوشت زرچوبه و فلفل رو اضافه کرده و باز کمی مواد رو با هم تفت میدیم. یادتون باشه تا نمک رو تا زمان پخت کامل گوشت اضافه نکنین.

تغییر رنگ گوشت

تغییر رنگ گوشت

حالا لوبیا چشم بلبلی رو هم به گوشت اضافه میکنیم. احتیاجی به خیس کردن لوبیا نیست چون تا گوشت بپزه لوبیا هم کاملا میپزه.

اضافه کردن لوبیا

اضافه کردن لوبیا

بعد سه لیوان آب جوش به موادمون اضافه کرده و در قابلمه رو میذاریم و شعله رو کم میکنیم تا گوشت و لوبیا با حرارت ملایم بپزن.

اضافه کردن آب

اضافه کردن آب

تا گوشت نیم پز بشه سبزی که ریز خورد شده رو با روغن سرخ میکنیم. در صورتی که از سبزی یخ زده استفاده میکنین نذارین تا یخش باز بشه و بعد سرخ کنین چون در اینصورت سبزی خشک میشه همونطور که یخ زده اس داخل ماهیتابه بذارین تا با حرارت ماهیتابه کم کم آب بشه و سرخ بشه. یکی از مهمترین نکته ها برای قرمه سبزی خوش رنگ و خوش مزه خوب سرخ شدن سبزیه. بنابراین سعی کنین سبزی رو با حرارت ملایم و کاملا سرخ کنین ولی دقت کنین تا نسوزه و تلخ نشه. مقدار روغنی که برای سرخ کردن سبزی به کار میبرین بستگی به چربی گوشتتون داره در صورتی که گوشتتون خیلی چرب باشه روغن سبزی رو کمتر بریزین.

سرخ شدن سبزی

سرخ شدن سبزی

بعد از اینکه سبزی خوب و یکنواخت سرخ شد و گوشت هم نیم پز شد سبزی رو به خورشت اضافه میکنیم. لیمو عمانی هارو هم همینطور.

اضافه کردن لیمو

اضافه کردن لیمو

بعد از حدود دو ساعت خورشت تقریبا جا افتاده و گوشت ها کاملا پختن. حالا نمک و آبغوره رو اضافه میکنیم و به خورشت حدود یک ساعت دیگه وقت میدیم تا کاملا قوام بیاد و  جا بیوفته تا مزه ها به خورد هم برن. راز یه قرمه سبزی خوشمزه در آروم پختنشه پس صبر و حوصله داشته باشین حتی پیشنهاد میکنم که قرمه سبزی رو از شب قبل بپزین و بعد برای ناهار فردا دوباره گرمش کنین چون تو یخچال موندنش خیلی خوشمزه ترش میکنه. هر چقدرم که تنگ آب تر بشه لذیذ تره.

جا افتادن خورشت

جا افتادن خورشت

حالا قرمه سبزی خوشمزه ما ٖآماده سرو کردنه … نوش جان

قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

4.3/5 - (47 امتیاز)