طرز تهیه فسنجون با گوشت قلقلی خوشمزه و ملس

فسنجان از اون دست غذاهاست که همه بهش علاقه دارن و درست میکنن. در این مطلب طرز تهیه یک فسنجان ملس با گوشت قلقلی رو قرار میدم که در اون از آلو و کدو تنبل پوره شده هم استفاده میشه...

 • آماده سازی: 30 دقیقه
 • پخت: 2 ساعت
 • کل: 2 ساعت 30 دقیقه
 • کالری: کالری
 • تعداد سرو: 4 نفر
Avatar
سوسن محمد هاشم آپدیت:
فسنجان با گوشت قلقلی

فسنجان از اون دست غذاهاست که همه بهش علاقه دارن و درست میکنن. در این مطلب طرز تهیه یک فسنجان ملس با گوشت قلقلی رو قرار میدم که در اون از آلو و کدو تنبل پوره شده هم استفاده میشه و طعم بسیار عالی داره. پیشنهاد میکنم این فسنجان سنتی رو که به دلیل وجود آلو و کدو بسیار مغذی هم هست حتما امتحان کنید و در کنر خونواده عزیزتون لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه فسنجان با گوشت قلقلی

 • گوشت چرخ کرده ٢٠٠ گرم
 • پیاز رنده شده برای داخل گوشت یک عدد متوسط
 • پیاز درشت یک عدد
 • گردو پودر شده یک لیوان ونصفی
 • رب انار سه تا چهار قاشق یا به اندازه کافی
 • نمک وفلفل و زردچوبه به میزان لازم

در صورت تمایل

 • کدو حلوایی رنده شده تفت داده شده چهار قاشق غذاخوری
 • آلو خورشتی ٨ عدد به دلخواه کم یا زیاد
مواد لازم برای تهیه فسنجان با گوشت قلقلی

مواد لازم برای تهیه فسنجان با گوشت قلقلی

طرز تهیه فسنجون

گردو را با چرخ گوشت چرخ میکنیم. مقدار گردویی که من استفاده کردم یک لیوان پر گردوی پوست کنده بود که وقتی پودرش کردم یک ونیم لیوان شد البته  من در اینجا با رنده دستی پودر کردم.

تفت دادن پیاز

تفت دادن پیاز

یک پیاز درشت را با رنده درشت رنده میکنیم و درون قابلمه با مقداری روغن تفت میدیم تا طلایی بشه. سپس گردوها و کدو حلوایی رنده شده و تفت داده شده رو به همراه نمک و فلفل و زردچوبه به پیاز در حال تفت اضافه میکنیم و مدام هم میزنیم. مواد مثل حلوا میشه کمی سفت میشه. همینطور به هم زدن ادامه بدید تا کمی گردو ها تفت بخوره. بعد یک کاسه آبگوشت خوری آب را آرام آرام روی مواد ریخته و هم میزنیم تا مواد در آب حل بشن. شعله را زیاد میکنیم تا بجوش بیاد. بعد از اینکه به جوش اومد شعله را کم کم میکننیم. در قابلمه را میگذاریم تا خورشت به روغن بیافته.

کدو و گردو رو اضافه کنید

کدو و گردو رو اضافه کنید

آب رو به گردو و پیاز و کدوی تفت داده شده اضافه میکنیم.

آب رو به گردو و پیاز و کدوی تفت داده شده اضافه میکنیم.

گوشت چرخ کرده را هم با یک پیاز متوسط رنده شده و نمک و فلفل خوب ورز میدیم. از مواد گوشتی به اندازه یک گردو در دست گرد کرده و در مقداری روغن تفت میدیم. فقط در حدی که دور و اطراف گوشت طلایی بشه تفت میدیم.

طرز تهیه گوشت قلقلی برای فسنجان

طرز تهیه گوشت قلقلی برای فسنجان

گوشت قلقلی تفت داده شده

گوشت قلقلی تفت داده شده

بعد از اینکه خورشت کمی جا افتاد کوفته را داخل فسنجان میریزیم و رب انار را هم اضافه میکنیم و میذاریم تا خورشت کاملا جا بیفته و روغن بندازه.

فسنجان ملس با گوشت قلقلی

فسنجان ملس با گوشت قلقلی

نکات فسنجان

 • در آخر آلو خورشی را به فسنجون اضافه میکنیم.
 • این خورشت نباید زیاد آب داشته باشه.
 • اگر خورش را شیرین دوست دارید یک یا دو قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید
 • وقتی خورشت خوب جا افتاد در ظرف کشیده با برنج زعفرانی نوش جان کنید

اصل فسنجان بدون کدو حلوایی است

خورش فسنجان را میشه با گردوی بیشتری درست کرد و به آن کدو حلوایی اضافه نکنید. بسیار هم خوشمزه تر خواهد بود. ولی مثل بچه های من که زود گرمیشان میکنه برای خنک بودن کدو حلوایی دوسه قاشق کدو حلوایی تفت داده شده میریزم که اونم واقعا خوشمزه است امتحان کنید.

به طور کلی تنوع داخل خورشت بسیاره.  مثلا بعضی ها از آرد یا هویج یا سیب درختی استفاده میکنند. ولی من همه را درست کردم و بهترین آنها فقط گردو آسیاب شده با پیاز تفت داده شده عالیه. اما خواستید تنوع بدید مقدار خیلی کم کدو حلوایی پخته شده و تفت داده شده بهترین گزینه میباشد باز سلیقه ایی است.

فسنجان با گوشت قلقلی ملس

فسنجان با گوشت قلقلی ملس

فسنجان با مرغ

فسنجان را با مرغ هم میتوان درست کرد. تمام مراحل را انجام میدیم و فقط به جای گوشت قلقلی داخلش مرغ میریزیم. هر دو نوع خوشمزه است. اگر با مرغ خواستید درست کنید حتما مرغها را خرد کنید. مثلا یک ران را به دو نیم یا سینه مرغ را به دوتا سه تکه کنید و نمک مال کرده در روغن سرخ کنید. در قابلمه ایی جدا گانه با یک عدد پیاز کوچک سرخ شده میگذاریم بپزه و بعد از پختن مرغ، وقتی خورشت فسنجان در حال جا افتادن بود مرغها را آرام داخل ظرف فسنجان بگذارید تا فسنجان به خورد مرغها بره.

برای مشاهده طرز تهیه فسنجان با مرغ روی این لینک کلیک کنید.

فسنجان با چهار مغز

من گاهی هم از چهار مغز استفاده میکنم. مثلا بادام و پسته و گردو و فندوق، همه را آسیاب میکنم و از الک رد میکنم. بعد مراحل فسنجون را ادامه میدم. اینم خیلی خوشمزه است فقط خیلی گرمه. به همین دلیل داخلش از سیب زرد درختی پوست میکنیم و رنده میکنیم و داخلش با مغزها تفت میدیم. فقط اونهایی که زود گرمیشون میشه نباید زیاد مصرف کنند.