از شیرینی های خیلی خیلی خیلی خوشمزه ای که همه دوست دارن و برای عید هم معمولا توی همه خونه ها پیدا میشه شیرینی نخودچی یا همون نان نخودچی هست که از شیرینی های اصیل و قدیمی ایرانیه. این شیرینی از اون دست شیرینی هاست که قلق های خاصی داره و اگه درست اجرا بشه نتیجه خیلی خوشمزه و زیبایی میده. در این مطلب تجربه خودم از شیرینی نخودچی رو مینویسم.

شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی

  • آرد نخودچی ۲۰۰ گرم
  • پودر قند ۱۰۰ گرم
  • روغن جامد ۱۰۰ گرم (من از روغن حیوانی کرمانشاهی استفاده کردم)
  • هل ساییده و الک شده 1 قاشق چایخوری
  • زرده تخم مرغ یا زعفران غلیظ برای تزیین
مواد اولیه شیرینی نخودچی

مواد اولیه شیرینی نخودچی

روش تهیه شیرینی نخودچی

ابتدا روغن رو با همزن میزنیم تا کمی رنگش روشن و یکدست بشه. یعد پودر قند رو اضافه کنید و روغن و پودر قند رو با همزن اونقدر بزنید تا کرم رنگ بشه.

هم زدن روغن

هم زدن روغن

اضافه کردن پودر قند

اضافه کردن پودر قند

هم زدن پودر قند و روغن

هم زدن پودر قند و روغن

بعد هم هل آسیاب شده و آرد نخودچی رو اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یکدستی بدست بیاد. خیلی مهمه که خمیر رو اونقدر ورز ندید که به روغن بیوفته ولی برای اینکه خمیری یکدست داشته باشید میتونید خیلی کم ورز بدید تا خمیر درست بشه.

اضافه کردن آرد نخودچی

اضافه کردن آرد نخودچی

خمیر آماده شیرینی نخودچی

خمیر آماده شیرینی نخودچی

این خمیر احتیاج داره که چند ساعتی استراحت کنه. حدود 10 ساعت بهش استراحت بدید.

بعد هم بین دو پلاستیک فریزر خمیر رو به ارتفاع 1 سانتی متر پهن کنید و قالب بزنید. روی سینی کاغذ روغنی بذارید و شیرینی های قالب زده رو روی کاغذ روغنی قرار بدید. بعد هم در دمای 160 درجه در فر از قبل گرم شده بذارید تا حدود 10-15 دقیقه بپزه. شیرینی ها زمانی آماده اس که کمی زیرشون تغییر رنگ بده.

قالب زدن شیرینی نخودچی

قالب زدن شیرینی نخودچی

آماده رفتن در فر

آماده رفتن در فر

وقتی هم که از فر خارج کردید بذارید تا کاملا خنک بشه و بعد از سینی خارج کنید.

شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی

نکات تهیه شیرینی نخودچی

  • این شیرینی در فر تغییر حجم نمیده و به همون شکل که قالب زده میشه باقی میمونه. پس اگر شیرینی تون پهن شد و یا فرمش رو از دست داد مقدار مواد اولیه رو درست استفاده نکردید.
  • این شیرینی تا زمانی که داغه بسیار شکننده اس و همچنین ممکنه جای انگشتتون روی شیرینی ها بمونه. پس تا خنک شدن شیرینی ها صبوری کنید و بهشون دست نزنید.
  • در خیلی از دستور ها این شیرینی  زرده تخم مرغ داره که من امتحان کردم و به نظرم خیلی جالب نشد. این دستور که تخم مرغ نداره خیلی خوشمزه تر و ترد تره و در واقع خیلی سریع پودر میشه.
  • توی بعضی از دستور ها هم دیدم که چند قاشق از آرد نخودچی برمیدارن و به جاش آرد سفید میریزن که فکر میکنم نتیجه خیلی خوبی میده و به زودی امتحان میکنم.
شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی

طرز تهیه شیرینی نخودچی

طرز تهیه شیرینی نخودچی

4.2/5 - (43 امتیاز)