طرز تهیه شیرینی لطیفه مرحله به مرحله

شیرینی لطیفه از اون دسته از شیرینی هاست که بر خلاف ظاهرش، طرز تهیه راحتی داره. یک شیرینی فوق العاده و منحصر به فرد که با وجود لایه ترد رویه، مغز نرمی داره و وقتی با خامه همراه بشه، به...

 • آماده سازی: 30 دقیقه
 • پخت: 15 دقیقه
 • کل: 45 دقیقه
 • کالری: کالری
 • تعداد سرو: 10-12 عدد شیرینی دو طرفه
هدی شربتی
هدی شربتی آپدیت:
شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه از اون دسته از شیرینی هاست که بر خلاف ظاهرش، طرز تهیه راحتی داره. یک شیرینی فوق العاده و منحصر به فرد که با وجود لایه ترد رویه، مغز نرمی داره و وقتی با خامه همراه بشه، به یکی از جذاب ترین شیرینی ها که توی ایران خیلی طرفدار داره تبدیل میشه. با این تفاسیر امروز قراره با هم طرز تهیه این شیرینی خیلی خوشمزه رو با هم ببینیم.در ادامه همراه ما باشین.

شیرینی لطیفه 2

شیرینی لطیفه

مواد لازم برای تهیه شیرینی لطیفه

 • آرد نول(همه کاره) 80 گرم
 • نشاسته ذرت 20 گرم
 • تخم مرغ 3 عدد
 • کرم تارتار 1/2 قاشق چایخوری
 • شکر 1/2 پیمانه
 • بکینگ پودر 1/2 قاشق چایخوری
 • وانیل 1/4 قاشق چایخوری
 • خامه فرم گرفته 1 پیمانه
 • خلال یا پودر پسته برای تزئین

مراحل تهیه شیرینی لطیفه

ابتدا فر رو روی روشن می کنیم و روی 160 درجه سانتیگراد تنظیم می کنیم. سینی فر رو کاغذ روغنی می اندازیم و بعد آرد سفید رو با نشاسته ذرت و به همچنین بکینگ پودر مخلوط و ویسک می کنیم و بعد دو تا سه بار از الک رد می کنیم.

مخلوط کردن بکینگ پودر با ارد ونمک

مخلوط کردن بکینگ پودر با ارد ونمک

مرحله بعدی، جدا کردن سفیده ها از زرده هاست. بهتره تخم مرغ ها رو از قبل در محیط آشپزخونه قرار بدیم تا با محیط هم دما بشن. سفیده ها رو با دقت از زرده ها جدا می کنیم و در دو ظرف جداگانه می ریزیم. دقت می کنیم تا ظرفی که قراره سفیده ها داخل اون قرار بگیرن و همزده بشن، کاملاْ خشک و تمیز باشه.

جدا کردن زرده ها از سفیده

جدا کردن زرده ها از سفیده

سپس کار رو با همزدن سفیده ها ادامه میدیم، سفیده ها رو با همزن برقی می زنیم تا کمی حجم بگیره و حباب های هوا رو به وفور داخلش ببینیم. حالا کرم تار تار رو به سفیده ها اضافه میکنیم و باز به همزدنمون ادامه میدیم.

اضافه کردن کرم (پودر) تارتار به سفیده های زده شده

اضافه کردن کرم (پودر) تارتار به سفیده های زده شده

بعد نیمی از شکری رو که داشتیم کم کم به سفیده اضافه می کنیم و همونطور به زدن ادامه میدیم تا سفیده کم کم کاملاً سفید رنگ، حجیم و کشدار بشه. تو این مرحله سفیده حالت فرم گرفته پیدا می کنه به صورتی که اگر ظرف رو برعکس کنیم، سفیده ها از ظرف نمی ریزن.

اضافه کردن تدریجی شکر به سفیده های نخم مرغ

اضافه کردن تدریجی نیمی از شکر به سفیده های تخم مرغ

در مرحله بعد مابقی شکر رو به زرده ها اضفه می کنیم و با دور متوسط همزن اونقدر هم میرنیم تا رنگ زرده ها روشن بشه و یک مخلوط کشدار به دست بیاد.

مخلوط کردن بقیه شکر با زرده های جدا شده

مخلوط کردن بقیه شکر با زرده های جدا شده

حالا سفیده ها رو به زرده ها اضافه می کنیم و به آرومی، دو تا سه دور سفیده و زرده رو به صورت دورانی یا روبانی با هم مخلوط می کنیم.

اضافه کردن سفیده فرم گرفته به مخلوط زرده و شکر

اضافه کردن سفیده فرم گرفته به مخلوط زرده و شکر

سپس مخلوط آرد رو به سفیده و زرده اضافه می کنیم و با به همون صورت و بدون اینکه با هم زدن زیاد، پف مواد رو بخوابونیم، آرد رو به خورد مواد می دیم تا یک مخلوط یکدست به دست بیاریم.

اضافه کردن مخلوط اآردی به سفیده و زرده

اضافه کردن مخلوط اآردی به سفیده و زرده

مخلوط آماده است تا داخل قیف ریخته بشه و با یک ماسوره گرد ساده متوسط یا حتی با بریدن سر قیف، به صورت دایره های متحدالشکل و با اندازههای یکسان روی سینی فر که قبلاً کاغذ انداختیم، ریخته بشه.

یکدست شدن مخلوط

یکدست شدن مخلوط

بعد از اینکه به وسیله قیف و با فاصله از مایه شیرینی روی سینی ریختیم، مقداری پودر قند رو روی دایره ها الک می کنیم و بعد سینی رو داخل فر، در طبقه وسط قرار می دیم.

پاشیدن پودر قند روی خمیر لطیفه

پاشیدن پودر قند روی مایه لطیفه

10 تا 12 دقیقه اجازه پخت به شیرینی می دیم و بعد از این مدت، سینی رو از فر خارج می کنیم و صبر می کنیم تا  نان ها خنک بشن. سپس خامه فرم گرفته رو داخل یک قیف می ریزیم و روی یک طرف از نان ها خامه میزنیم و بعد نان دیگه رو روی نان اول قرار می دیم و با مقداری خلال یا پودر پسته تزئین می کنیم.

شیرنی لطیفه 1

شیرنی لطیفه

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *