طرز تهیه مرحله به مرحله رولت خامه ای

بی شک رولت ها جزو پرطرفداری ترین شیرینی ها به حساب میان. ترکیبی از یک لایه اسفنجی و خامه می تونه خیلی وسوسه انگیز باشه. لذت میل کردن این شیرینی خوشمزه قطعاً وقتی اون رو خودمون توی خونه درست کنیم...

 • آماده سازی: 1 ساعت
 • پخت: 15 دقیقه
 • کل: 3 ساعت
 • کالری: کالری
 • تعداد سرو: 10-12 اسلایس
هدی شربتی
هدی شربتی آپدیت:
رولت خامه ای

بی شک رولت ها جزو پرطرفداری ترین شیرینی ها به حساب میان. ترکیبی از یک لایه اسفنجی و خامه می تونه خیلی وسوسه انگیز باشه. لذت میل کردن این شیرینی خوشمزه قطعاً وقتی اون رو خودمون توی خونه درست کنیم چند برابر میشه. با رعایت کردن چند نکته کوچیک همه ما میتونیم لذت درست کردن این شیرینی پرطرفدار رو در منزل تجربه کنیم و لحظه هامون رو شیرین تر کنیم.

مواد لازم برای تهیه رولت خامه ای

 • آرد سفید 120 گرم
 • شکر دانه ریز 120 گرم
 • تخم مرغ 4 عدد
 • عسل 1 قاشق غذاخوری
 • وانیل 1/4قاشق مرباخوری
 • آب جوش 1 قاشق مربا خوری
 • خامه فرم گرفته نیم کیلو
 • میوه مورد علاقه و چیپس شکلات

طرز تهیه رولت خامه ای

قبل از شروع به کارمون اول فر رو روی 220 درجه سانتیگراد تنظیم می کنیم. سینی مخصوص رولت با اندازه های 30 در 40 سانتی متر رو کاغذ روغنی میندازیم، آرد رو سه بار از الک رد می کنیم و بعد با دقت سفیده های تخم مرغ رو از زرده هاش جدا می کنیم. حالا در یک کاسه مناسب یک مقدار زرده را با دور کند همزن میزنیم تا از لختگی در بیاد و بعد همزن رو روی درجه متوسط قرار می دیم و شکر رو کم کم اضافه میکنیم.

اضافه کردن ندریجی شکر به زرده های تخم مرغ زده شده

اضافه کردن ندریجی شکر به زرده های تخم مرغ زده شده

وقتی مخلوط تخم مرغ و شکر کم کم روشن تر شد و حالت کشداری پیدا کرد وانیل رو اضافه می کنیم.

اضافه کردن وانیل به مخلوط تخم مرغ و شکر

اضافه کردن وانیل به مخلوط تخم مرغ و شکر

حدوداً یک دقیقه دیگه به همزدنمون ادامه میدیم و بعد آب جوش رو اضافه می کنیم و بلافاصه دوباره مواد رو هم میزنیم.

اضافه کردن آب جوش به مواد

اضافه کردن آب جوش به مواد

حالا نوبت اضافه کردن یک قاشق عسلی هست که داشتیم. اضافه کردن عسل به این دلیل هست که رنگ رولت ما طلایی بشه. عسل رو اضافه می کنیم و بعد مجدداً مواد رو با هم به خوبی هم میزنیم.

اضافه کردن عسل به مخلوط

اضافه کردن عسل به مخلوط

حالا آرد رو که قبلاً الک کردیم توی سه الی چهار مرحله به مخلوط اضافه می کنیم و با لیسک به آرومی و با جرکت دورانی یا روبانی شکل،آرد رو به خورد مواد می دیم و به خوبی مخلوط می کنیم تا هیچ ارد گلوله شد ای باقی نمونه.

اضافه کردن آرد الک شده به تدریج به مواد

اضافه کردن آرد الک شده به تدریج به مواد

وقتی مواد با هم مخلوط و یکدست شد، مخلوط رو موقتا کنار می ذاریم و میریم سراغ سفیده ها. همونطور که بارها توصیح دادم عمل همزدن سفیده یه مقدار حساسه و پف خوب سفیده به کاملاً تمیز و خشک بودن کاسه و پره های همزن و همچنین خالص بودن سفیده ها بستگی داره. مخصوصاً در تهیه رولت باید این نکات رو به خوبی رعایت کنیم چون در رسپی رولت از بکینگ پودر استفاده نمیشه و پف نهایی کیکمون با وجود خوب پف کردن سفیده خواهد بود. سفیده ها رو داخل یک کاسه نسبتاً عمیق می ریزیم. چون قراره افزایش حجم قابل توجهی داشته باشن.

سفیده های جدا شده از زرده

سفیده های جدا شده از زرده

حالا با دور تند همزن شروع می کنیم به همزدن. سفیده ها کم کم حجم گرفته و کاملاً ابری و سفید میشن و بافت منسجم تری پیدا می کنن. هم ردن رو اونقدر ادامه میدیم تا به مرحله قله نرم برسیم. تو این مرحله اگر کاسه رو برعکس کنیم نباید سفیده ها از ظرف بریزه.

پف کردن و فرم گرفتن سفیده ها تخم مرغ

پف کردن و فرم گرفتن سفیده ها تخم مرغ

تو این مرحله همزن رو خاموش می کنیم و حالا سفیده رو به مخلوط زرده ها اضافه می کنیم.

اضافه کردن سفیده ها به مواد

اضافه کردن سفیده ها به مواد

بعد از اضافه کردن سفیده مجدداً با لیسک و به آرومی مواد رو با هم فولد می کنیم تا پف سفیده نخوابه. سعی می کنیم به آرومی و با حرکت روبانی مواد رو کاملاً با هم یکدست بشن.

فولد شدن سفیده با بقیه مواد

فولد شدن سفیده با بقیه مواد

حالا مخلوط رو داخل سینی می ریزیم و با لیسک مواد رو در تمام قسمت های سینی به صورت یکنواخت پخش می کنیم. این قسمت رو با حوصله انجام می دیم تا بعد از پخت اسفنج آماده شدمون کاملاً یکدست باشه و یک قسمت نازک تر یا ضخیم تر از بقیه قسمت ها نباشه.

ریختن مخلوط در سینی

ریختن مخلوط در سینی

سینی رو خیلی آروم به کف آشپزخونه می زنیم تا حباب های هوا ازش خارج بشه. سپس اون رو داخل فر داغ قرار می دیم و فقط برای مدت 8 تا 12 دقیقه بپزه. بیش تر این این مدت اسفنج رولت رو خشک و غیر انعطاف پذیر میکنه. بعد از این زمان پخت رولت رو از فر خارج میکنیم و یک مقدار که از حرارت افتاد بلافاصه اون رو از سینی خارج می کنیم و روی یک دستمال بزرک نخی قرار می دیم.

قرار دادن رولت پخته شده روی دستمال

قرار دادن رولت پخته شده روی دستمال

حالا رولت رو همراه با دستمال با هم رول می کنیم و حدوداً 25 دقیقه اجازه میدیم تا خنک بشه.بعد از این مدت رولت رو همراه با دستمال به ارومی باز می کنیم و با روی اون رو یک لایه خامه فرم گرفته می مالیم و اگر دوست داشتیم با مقداری میوه خرد شده و چیپس شکلاتی روی فیلینگ میریزیم.

باز کردن رولت و پوشاندن با خامه و میوه مورد علاقه

باز کردن رولت و پوشاندن با خامه و میوه مورد علاقه

حالا مجدداً با کمک کاغذ روغنی با دقت رولت رو رول می کنیم. مواظب باشین تا موقع رول کردن اسفنج پاره نشه.

رول کردن نهایی رولت با کمک کاغذ روغنی

رول کردن نهایی رولت با کمک کاغذ روغنی

حالا رولت رو به سینی سرو منتقل می کنیم و با بقیه خامه فرم گرفته دور تا دور رولت رو پوشش می دیم و با پالت اضافه های خامه رو می گیریم و تا جائیکه می تونیم سطحش رو صاف می کنیم.

پوشش دادن دورتا دور رولت با خامه

پوشش دادن دورتا دور رولت با خامه

رولت رو داخل یخچال برای حداقل 3-4 ساعت قرار می دیم و بعد در صورت تمایل با خامه فرم گرفته و یا گاناش یا شکلات خرد شده یا مغز آجیل خرد شده و یا هر چیز مورد علاقمون تزیین و سرو می کنیم.

رولت خامه ای

رولت خامه ای

رولت خامه ای

رولت خامه ای