طرز تهیه چند نوع دمنوش بابونه

مصرف بی رویه یا غیر علمی بعضی از این گیاهان دارویی هم مثل هر خوراکی دیگه ای میتونه باعث بروز عوارضی ناخواسته بیشه. بنابراین در مصرف گیاهان دارویی هم باید اعتدال رو رعایت کرد. در این نوشته در مورد چند...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
دمنوش بابونه

هرچند گیاهان دارویی منشأ طبیعی دارن و در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض کمتری ازش دیده شده اما مصرف بی رویه یا غیر علمی بعضی از این گیاهان میتونه باعث بروز عوارضی ناخواسته و حتی مسمومیت بشه. مصرف گیاهان دارویی مثل داروهای شیمیایی باید با آگاهی و اطلاع از سازوکار اونها باشه. خصوصا در مورد کودکان و سالمندان مصرف این گیاهان باید با احتیاط بیشتری باشه. همچنین باید توجه کرد که مصرف همزمان بعضی از گیاهان دارویی با هم و یا با بعضی از داروهای شیمیایی سبب بروز تداخل دارویی میشه. بنابراین در مصرف گیاهان دارویی مثل مصرف تمام مواد غذایی باید تنوع و اعتدال رو رعایت کرد.

فواید دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

در این نوشته در مورد چند نوع دمنوش بابونه که با گیاهان دیگه ای که سازگاری خوبی با بابونه دارن ترکیب میشه نکاتی رو میگم.

دمنوش بابونه و دارچین

گل بابونه دارای طبع گرم و خشک و دارچین هم گرم و خشک هست و از این جهت برای صفراوی مزاجها منع مصرف داره و بهتره که از این دمنوش میل نکنن. برای تهیه این دمنوش باید دقت کنید که نسبت بابونه به دارچین 70 به 30 باشه یعنی بابونه بعنوان گیاه پایه 70 درصد و دارچین 30 درصد حجم پیمانه باشه و برای آماده کردن دمنوش بابونه و دارچین کافیه یک قاشق مربا خوری بابونه ی خشک رو در یک لیوان آبجوش بریزید و برای دم کشیدن باید روی شعله غیر مستقیم مثل روی سماور 10دقیقه بذارید تا خواص بابونه به دمنوش اضافه بشه و بعد از صاف کردن میل کنید.

دمنوش بابونه و دارچین

دمنوش بابونه و دارچین

دمنوش بابونه و بهار نارنج

بابونه با طبع گرم و خشک و بهارنارنج با طبع گرم و تر که مصرف این دمنوش رو در تابستان و هوای گرم بهتون توصیه نمیکنم ولی در فصول سرد سال دمنوش خوب و مقوی هست. برای تهیه این دمنوش یک قاشق مرباخوری بابونه شیرازی رو به همراه یک قاشق مرباخوری بهارنارنج و دو لیوان آب در یک قوری بریزید و 20 دقیقه زمان بدید تا دم بکشه و از مزایای بی نظیر این دمنوش بهره ببرید.

بهارنارنج

بهارنارنج

دمنوش بابونه و لیمو

و اما دمنوش ساده بابونه که بسیار آسان و بدون دردسر تهیه میشه و فواید درمانی فوق العاده زیادی داره که میتونید و در مطلب فواید دمنوش بابونه فوایدش رو مطالعه کنید. یک قاشق چای خوری گل خشک بابونه رو تو یه لیوان آب بریزید و روی شعله غیر مستقیم مثلا رو سمار بذارید تا 10 دقیقه دم بکشه و بعد از صاف کردنش میتونید همراه لیمو یا بدون لیمو میل کنید، از فواید مصرف لیمو کنار این دمنوش میشه به خنثی کردن طب گرم و خشک اون اشاره کرد و البته که فواید زیاد دیگه ای هم داره اما در اینجا مجال توضیح نیست.

دمنوش بابونه و لیمو

دمنوش بابونه و لیمو