امروز قرار هست تا با یک دسر فرانسوی دیگه به نام شارلوت بیشتر آشنا بشیم. ساختار این دسر از لایه ای از کیک اسفنجی یا بیسکوئیت های انگشتی که به لیدی فینگر معروف هستند و یا لایه ای از برش های رولت به همراه فیلینگ میانی که از یک کرم کاستاردی همراه با میوه یا مربا هست، تشکیل شده. البته این دسر به صورت شکلاتی و با موس شکلاتی به عنوان مایع میانی هم تهیه میشه. گرچه همیشه با توجه به دستور اصلی می تونیم با توجه به سلیقه و خلاقیت خودمون در اون تغییراتی ایجاد کنیم، میشه این دسر رو هم با توجه به نظر خودمون با تغییرات کوچک به ذائقه شخصی مون نزدیک تر کنیم. در ادامه با طرز تهیه یک نوع شارلوت به نام شارلوت رویال در خدمت شما خواهیم بود.

 دسر شارلوت رویال

دسر شارلوت رویال

مواد لازم برای تهیه دسر شارلوت رویال

  • رولت با طعم دلخواه به میزان لازم
  • کرم باواریا طبق دستور 2 و نیم پیمانه
  • موز 2 عدد
  • دراژه شکلاتی، شکلات چیپسی 3/4 پیمانه
  • گاناش برای تزئین به میزان لازم
  • ترافل برای تزئین به میزان لازم

مراحل تهیه دسر شارلوت رویال

همونطور که در مواد لازم ذکر شده برای تهیه این دسر به رولت نیاز داریم که برای منظور می تونیم هم خودمون توی خونه اون رو درست کنیم و هم به صورت آماده می تونیم اون رو تهیه کنیم. من از رولت با مغز شکلاتی استفاده کردم. این دسر رو با طعم دلخواتون تهیه کنین و بعد از آماده کردن رولت رو از عرض به اندازه تقریباً  1 تا 1 و نیم سانتی متر برش می زنیم. تعداد رولت های برش زده شده بستگی به اندازه ظرفی داره که می خوایم توی اون دسر رو درست کنیم.

بریدن رولت ها به اندازه یکسان

بریدن رولت ها به اندازه یکسان

حالا نوبت به اسلایس کردن موز ها میرسه. من از موز استفاده کردم ولی شما با توجه به علاقه خودتون می تونین از میوه هایی مثل توت فرنگی، آناناس، انواع بری ها و حتی سیب استفاده کنین. میوه مورد نظرمون رو هم خرد و آماده می کنیم.

اسلایس کردن موز ها

اسلایس کردن موز ها

همچنین برای اینکه به دسر یک تست کرانچی هم داشته باشه من از دراژه استفاده کردم. قطعاً میتونیم از هر نوع دراژه و یا شکلات چبیسی یا شکلاتی که خودمون اون رو خیلی ریز خرد کردیم استفاده کنیم. اگر دلتون خواست تا شارلوت میوه ای استفاده کنین می تونین حتی از ژله که با همون طعم تهیه کردین و بعد از آماده شدن اون رو به صورت مکعبی خرد کردین استفاده کنین.

دراژه یا ترافل شکلاتی

دراژه یا ترافل شکلاتی

در مواد لازم برای فیلینگ این دسر، کرم باواریا داریم که یک نوع کرم معروف هست که خودش به تنهایی در کنار میوه یک دسر به حساب میاد. طرز تهیه این کرم رو به صورت کامل می تونین اینجا ببینین. این کرم رو از قبل تهیه می کنیم.

کرم باواریا

کرم باواریا

حالا کرم باواریا رو داخل یک کاسه میریزیم و بعد موز های خرد شده روبه همراه دراژه های شکلاتی بهش اضافه می کنیم و با کمک یک لیسک، مواد رو با هم فولد می کنیم.

اضافه کردن درازه ها و موز های اسلایس شده به کرم باواریا

اضافه کردن درازه ها و موز های اسلایس شده به کرم باواریا

یک کاسه نسبتاً عمیق رو انتخاب می کنیم و داخلش رو با کیسه فریزر و یا سلفن می پوشونیم به صورتی که لبه های اون از کاسه بیرون باقی بمونه و بعد رولت های برش زده شده رو از کف کاسه به صورتی که کنار همدیگه قرار بگیرن، میچینیم. تمام سطح داخلی کاسه رو با رولت می پوشونیم.

چیدن اسلایس های رولت کنار یکدیگر و پوشاندن داخل ظرف

چیدن اسلایس های رولت کنار یکدیگر و پوشاندن داخل ظرف

حالا از مخلوط کرم باواریا و موز و دراژه داخل ظرف رو پر می کنیم.

ریختن کرم باواریا روی رولت های چیده شده

ریختن کرم باواریا روی رولت های چیده شده

سپس با بقیه رولت های برش زده شده روی کرم باواریا رو می پوشونیم و بعد روی رولت ها با لبه های کیسه فریزر و یا سلفن میپوشونیم و بعد برای حدوداً 4 ساعت دسر رو داخل یخچال قرار می دیم.

پوشاندن روی دسر با رولت

پوشاندن روی دسر با رولت

بعد از زمان داده شده دسر رو از یخچال خارج می کنیم و بعد لبه های کیسه فریزر یا محافظ غذا رو بلند می کنیم و بعد شارلوت رو توی ظرف مورد نظرمون بر میگردونیم.

شارلوت آماده بعد از استراحت در یخچال

شارلوت آماده بعد از استراحت در یخچال

دسر شارلوت رویال حاضر و به همین صورت می تونیم سرو کنیم ولی من تصمیم گرفتم یک پوشش شکلاتی هم به اون بدم برای همین، گاناش تهیه کردم و روی دسر ریختم و بعد با ترافل اون رو تزئین کردم.

ریختن گاناش روی شارلوت و تزئین دسر

ریختن گاناش روی شارلوت و تزئین دسر

حالا شاراوت رویال زیبامون آماده پذیرایی از عزیزامون هست و می تونیم اون رو سرو کنیم. امیدوارم از تهیه این دسر لذت کافی رو برده باشین.

دسر شارلوت رویال

دسر شارلوت رویال