بابا غنوج یا بابا گانوش که به متبل هم معروف هستش یکی از پیش غذاهای معروف در خاورمیانه است که مواد اصلی تشکیل دهتده اش بادمجون کبابی و ارده هستش از اونجایی که بادمجون کبابی واقعا لذیذه و ما ایرانی ها هم زیاد ازش استفاده میکنیم و باب طبعمونه این پیش غذا میتونه با سلیقمون جور باشه … در این مطلب طرز تهیه این پیش غذا خوشمزه و مفید رو براتون میذارم تا در صورتی که دوست داشتین درستش کنین.

بابا غنوج

بابا غنوج

مواد لازم برای تهیه بابا غنوج

  • ۳ عدد بادمجان کبابی
  • ۱ عدد گوجه فرنگی
  • ۱ الی ۲ حبه سیر
  • ۱ الی ۲ عدد لیموترش
  • ۱ قاشق غذاخوری ارده بدون شکر
  • ۵ قاشق غذاخوری روغن زیتون
  • ۱ مشت جعفری تازه
  • فلفل قرمز به مقدار لازم
  • نمک به مقدار لازم
مواد لازم برای تهیه بابا غنوج

مواد لازم برای تهیه بابا غنوج

مراحل تهیه بابا غنوج

ابتدا بادمجون ها رو کبابی میکنیم. برای کباب کردن بادمجون ها میتونیم از منقل، گاز یا فر استفاده کنیم. البته در صورتی که از گاز یا منقل استفاده کنیم عطر بادمجون ها خیلی بهتر میشه و کاملا دودی و خوش عطر میشن. در همه این روش ها ابتدا سطح بادمجون هارو با چنگال چند تا سوراخ میکنیم برای کباب کردن رو منقل یا گاز بادمجون هارو باپوست روی حرارت میذاریم و چند وقت یه بار زیررو میکنیم تا همه طرفش کبابی و دودی بشه و کاملا بپزه و (بهتره برای روی گاز از شعله پخش کن استفاده کنیم). وقتی بادمجون ها کبابی شدن میذاریم تا سرد بشن و بعد به راحتی میتونیم با کمک دستمون پوستشون رو بکنیم. در صورتی که بادمجون هارو داخل فر کبابی میکنیم بهتره داخل فر روی طوری بذاریمشون تا آب بادمجون های پخته ازشون بچکه و بادمجونا آبکی و شل نشن و گاهی زیر رو کنیم برای پوست کندن هم میذاریم تا سرد بشن و بعد پوست میکنیم.

کبابی کردن بادمجان

کبابی کردن بادمجان

حالا بادمجون کبابی، جعفری و سیر رو داخل غذاساز ریخته و چند پالس میزنیم تا خوب با هم مخلوط شده و جعفری و سیر هم کاملا خورد بشن.

ریختن مواد در غذاساز

ریختن مواد در غذاساز

همین طور که میبنین بادمجون، جعفری و سیر کاملا با هم مخلوط و یکدست شدن.

مخلوط شدن مواد

مخلوط شدن مواد

حالا داخل یه کاسه ارده که حتما باید بدون شکر باشه، لیموترش، روغن زیتون، نمک، فلفل رو با هم خوب مخلوط میکنیم مقدار ارده، روغن زیتون و لیموترش کاملا سلیقه ایه و میتونیم کمتر یا بیشترشون کنیم.

مخلوط کردن ارده و لیموترش

مخلوط کردن ارده و لیموترش

حالا مخلوط بادمجون رو هم داخل کاسه ریخته و مواد رو خوب با هم مخلوط میکنیم.

اضافه کردن بادمجان

اضافه کردن بادمجان

در نهایت بابا غنوجمون رو میچشیم تا در صورت نیاز بهش لیمو، روغن، ارده یا نمک و فلفل رو اضافه کنیم.

آماده شدن باباغنوج

آماده شدن باباغنوج

حالا فقط قسمت فیله گوجه فرنگی رو ریز خورد کرده و برای تزیین باباغنوج ازش استفاده میکنیم. دقت کنین که از دونه ها و قسمت شل گوجه رو استفاده نکنین.

خورد کردن فیله گوجه فرنگی

خورد کردن فیله گوجه فرنگی

بابا غنوج رو میتونیم به تنهایی یا با نان پیتا سرو کنیم … نوش جان

بابا غنوج

بابا غنوج