راستش در مورد غذای خوشمزه و محبوب اکبر جوجه داستان های زیادی رو شنیدم که معروفترین اون ها مربوط هست به یک اکبرآقا و خانمش که سال های دور قهوه خانه ای که در مسیر منتهی به شمال کشور داشتن و از قضا تو اون قهوه خونه غذای خوشمزه و خونگی رو برای راننده های ماشین های سنگین سرو میکردن که آوازه اش به گوش خیلی ها میرسه. بعدها و با رونق گرفتن کار قهوه خانه اکبر آقا، کم کم اون رو تبدیل به رستوران می کنه و جوجه هایی خوش مزه و مخصوصی که حسابی معروف شدند تبدیل میشن به اکبر جوجه! حالا این غذای خوشمزه یکی از اجزاء مهم رستواران هایی شمالی و مخصوصاً بین راهی جاده شمال شده که اگر یه جای خوب و با کیفیت امتحانش کرده باشین حتماً از مشتری های پر و پا قرصش میشین. امروز قرار هست طرز تهیه اکبر جوجه معروف رو با هم تجربه کنیم.

اکبر جوجه

اکبر جوجه

مواد لازم برای اکبر جوجه

 • جوجه 1 ماهه 1 عدد
 • پیاز متوسط 1 عدد
 • کره 150 گرم
 • روغن به میزان لازم
 • نمک، زردچوبه، فلفل سیاه، زردچوبه به میزان لازم
 • آبلیمو ترش به میزان لازم
 • زعفران به میزان لازم

مراحل تهیه اکبر جوجه

یکی از مواردی که در تهیه اکبر جوجه خیلی خیلی مهم هست استفاده از جوجه کامل ولی کم سن و سال مرغ هست. در فروشگاه های عرضه محصولات گوشتی و پروتئینی حتماً میتونین جوجه های یک ماهه رو پیدا کنین که اصلاً به همین نام اکبر جوجه هم معروف هستند. اگر هم در دسترس نبود میتونیم از ران کامل مرغ استفاده کنیم. به هر حال جوجه یا مرغ رو بعد از تهیه اون بعد از شستشو باید مزه دار کنیم به این ترتیب اون رو همراه با نمک و فلفل سیاه و دو قاشق آبلیمو ترش که بهتره تازه هم باشه مزه دار کنیم یعنی، بیرون و داخل جوجه رو کاملاً با این سس آغشته می کنیم و بعد روش رو با محافظ غذا می پوشونیم و یک شب تا صبح داخل یخچال بهش اجازه استراحت میدیم.

مزه دار کردن جوجه با نمک، فلفل و آبلیمو

مزه دار کردن جوجه با نمک، فلفل و آبلیمو

حالا بعد از استراحت کامل جوجه، 1/2 پیمانه آب رو داخل قابلمه میریزیم و بعد حدوداً 2 پیمانه پر روغن رو داخل قابلمه میریزیم. ممکنه تعجب بکنین! ولی در واقع اکبر جوجه ما قرار هست در روغن پخته و سرخ بشه. جوجه رو داخل قابلمه قرار میدیم، جوجه خودش کم کم آب میندازه و همراه با روغن حسابی پخته و خوش رنگ میشه. روغن باید در حدی باشه که روی مرغ رو بپوشونه. من برای اینکه از پخت کامل جوجه مطمئن بشم و موقع سرو هم راحت تر باشه، مرغ رو به دو قسمت تقسیم کردم.

ریختن روغن داخل قابلمه

ریختن روغن داخل قابلمه

حالا کره رو هم اضافه می کنیم و اجازه میدیم تا کره توی روغن کم کم ذوب بشه.

قرار دادن جوجه ها داخل روغن و اضافه کردن کره

قرار دادن جوجه ها داخل روغن و اضافه کردن کره

حالا پیازی رو که داشتیم حلقه حلقه می کنیم و به روغن و کره در حال جوشیدن اضافه می کنیم. حتماً درب قالمه رو باید روش قرار بدیم و حرارتمون هم ملایم باید باشه. زمان پخت و طلایی شدن اکبر جوجه مون با توجه به اندازه جوجه یا مرغ بین 1 تا 1 ساعت و نیم خواهد بود.

اضافه کردن پیاز حلقه ای شده به جوجه در جال سرخ شدن

اضافه کردن پیاز حلقه ای شده به جوجه در حال سرخ شدن

حالا برای چاشنی و رنگ غذا، 1 قاشق چایخوری زعفران رو همراه با کمی آب جوش دم می کنیم و بعد نمک، زردچوبه، کمی فلفل اضافه میکنیم. من کمی پودر تخم گشنیز هم برای عطرش اضافه کردم شما اگر دوست ندارین اضافه نکنین.

افزودن نمک و ادویه به زعفران دم کرده

افزودن نمک و ادویه به زعفران دم کرده

حالا نوبت اضافه کردن آبلیمو ترش هست. 2 تا 3 قاشق آبلیمو ترش رو هم اضافه می کنیم و با هم مخلوطشون می کنیم.

اضافه کردن آبلیمو ترش به مخلوط زعفران و نمک و ادویه

اضافه کردن آبلیمو ترش به مخلوط زعفران و نمک و ادویه

سپس در زمان پخت و سرخ شدن جوجه، این سس زعفرانی رو بهش اضافه می کنیم.

اضافه کردن مخلوط زعفرانی به جوجه های در حال سرخ شدن

اضافه کردن مخلوط زعفرانی به جوجه های در حال سرخ شدن

حتماً در زمان پخت، چند باز جوجه ها رو زیر رو کنین تا هر دو طرف به خوبی طلایی و خوش رنگ بشه و نسوزه!

سرخ کردن دو طرف جوجه ها

سرخ کردن دو طرف جوجه ها

بعد از اینکه زمان داده شده به اتمام رسید و مرغ ها کاملاً پخته و خوش رنگ و برشته شدن، آماده سرو کردن هستن. در زمان پخت اکبر جوجه چلو رو هم باید آماده کنیم.

آماده سرو شدن اکبرجوجه

آماده سرو شدن اکبرجوجه

سس انار اکبر جوجه

همونطور که میدونین اکبر جوجه همراه با یک سس معروف سرو میشه که در واقع سس انار هست. معمولاً این سس از رب انار ملس تهیه میشه اگر ربتون سفت بود و خواستین رقیقش کنین میتونین با کمی کره تفتش بدین و بعد به عنوان سس کنار این غذا سرو کنین. ان شاءالله این غذا رو تهیه کنین و از میل کردنش همراه با خانواده لذت برین.

اکبر جوجه 1

اکبر جوجه

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • rana:

  دستور پختتون عالی بود خیلی ممنووووووووووون من از روی دستور پخت شما پختم دقیقا شده بود مث اکبر جوجه ای که تو تور اصفهان خورده بودم بی نظیر بود

 • نسرین:

  سلام ممنون عالی بود. دست و پنجه ات طلا.

 • بابک:

  ممنون همیشه شاد باشید

 • فیروزه:

  به نظر من که اصلا خوردن این‌ همه روغن و کره درست نیست .. البته شما که دستورتون بی نظیر بود ولی کلا غذای پر‌روغنی بود .‌دوست نداشتم

 • کیمیا:

  سلام میشه اون استراحت را به مرغ نداد اخه وقت برای این کار نداشته باشی

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر