اسپاناکوپیتا یک غذای یونانی هست که با اسفناج و پنیر فتا تهیه میشه و کراست اون خمیر فیلو هست. یک غذای خوشمزه و خیلی شیک که برای مهمونی هم عالیه. رمز خوشمزه شدن این غذا اینه که از اسفناج های تازه و کوچیک یا همون بیبی اسفناج استفاده کنید و دوم اینکه حتما از یک پنیر فتا خوشمزه استفاده کنید نه پنیر دیگه ای. بهتون توصیه میکنم در فصل اسفناج این غذای خوشمزه رو تهیه و از درست کردن اون لذت ببرید.

طرز تهیه اسپاناکوپیتا

طرز تهیه اسپاناکوپیتا

مواد لازم برای تهیه اسپاناکوپیتا

 • روغن زیتون 3 قاشق سوپ خوری
 • پیاز بزرگ 1 عدد
 • سیر 6 حبه
 • پوست و آب یک عدد لیموی تازه
 • اسفناج یک کیلو
 • شوید 4 تا 6 ساقه
 • آویشن 2 قاشق چایی خوری
 • پنیر فتا 340 گرم
 • تخم مرغ 7 عدد

مواد لازم برای کراست

 • کره 220 گرم
 • روغن زیتون یک چهارم پیمانه
 • برگ بو 3 تا 6 عدد
 • خمیر فیلو یک بسته 200 گرمی

مراحل تهیه اسپاناکوپیتا

داخل یک ماهیتابه بزرگ روغن ریخته و اون رو روی حرارت زیاد قرار بدید. روغن که داغ شد، پیازهای خورد شده رو داخل ماهیتابه بریزید اونها رو هر چند دقیقه هم بزنید تا پخته شده و نرم بشن. بعد سیر رنده شده رو اضافه کرده و هم بزنید. در آخر هم آبلیموترش و رنده پوست لیمو رو اضافه کرده و حرارت رو کم کنید.

تفت دادن پیاز و اضافه کردن سیر و لیمو

تفت دادن پیاز و اضافه کردن سیر و لیمو

برگهای اسفناج رو به خوبی شسته و کمی خرد کنید، همه رو داخل ماهیتابه بریزید نگران زیاد بودنشون نباشید، اسفناج خیلی زود آب میشه. خوب هم بزنید تا مخلوط پیاز و سیر با اسفناج ها ترکیب بشن. باید در حدود 5 دقیقه تا زمانی که رنگ اسفناج ها سبز تیره بشه و آبشون جمع بشه اونها رو بپزید.

اضافه کردن اسفناج ها

اضافه کردن اسفناج ها

اگه اسفناج ها داخل ماهیتابه شما جا نمیشدن می تونید اونها رو کم کم اضافه کنید. یعنی تا جایی که میشه داخل ماهیتابه اسفناج بریزید، بعد که آب شدن و حجمشون کاهش یافت، باقی اسفناج ها رو بریزید. وقتی که اسفناج ها پختن اونها رو از روی حرارت بردارید.

برداشتن اسفناج ها از روی حرارت

برداشتن اسفناج ها از روی حرارت

شوید تازه خرد شده، آویش و پنیر فتا رو اضافه کرده و به خوبی هم بزنید تا مواد کاملا با هم مخلوط بشن.

اضافه کردن سبزیجات معطر و پنیر

اضافه کردن سبزیجات معطر و پنیر

تخم مرغ ها رو داخل یک کاسه جداگانه شکسته و با همزن دستی اونها رو هم بزنید. وقتی که مخلوط اسفناج ها کمی خنک شد و خیلی داغ نبود، تخم مرغ ها رو بهشون اضافه کنید و هم بزنید. مواد میانی رو کنار بذارید بعد برید سراغ آماده کردن کراست.

اضافه کردن تخم مرغ ها

اضافه کردن تخم مرغ ها

کره، روغن و برگ بو رو داخل یک ماهیتابه کوچک ریخته و روی حرارت متوسط قرار بدید تا کره ذوب بشه. به محض ذوب شدن کره، حرارت رو کم کنید و اجازه بدید 5 دقیقه روی حرارت باشه تا برگ بو عطر خودش رو به کره وروغن بده. بعد از روی حرارت برداشته و کنار بذارید. برگ بو رو از عطاری ها تهیه کنید.

گرم کردن کره و برگ بو

گرم کردن کره و برگ بو

خمیر فیلو یا همون خمیر یوفکا رو از فریزر خارج کرده و اون رو از داخل بسته بندیش بیرون بیارید. روی سطح خمیرها رو با یک دستمال آشپزخانه نم دار بپوشونید که خمیرها خشک نشن.

پوشاندن خمیر فیلو با دستمال مرطوب

پوشاندن خمیر فیلو با دستمال مرطوب

یک ظرف مستطیلی مناسب، با ابعاد تقریبی 22 در 33 انتخاب کرده، لایه اول خمیر رو به صورتی که یک لبه ی اون وسط ظرف قرار بگیره و لبه ی دیگه از ظرف آویزون باشه، قرار بدید. لایه دوم رو هم کنار لایه اول قرار بدید، به صورتی که لبه ی خمیر از طرف دیگه ظرف آویزون بشه. 6 ورق از خمیر رو به همین صورت روی هم قرار بدید، بعد با برس خمیرها رو با مخلوط کره و روغن حسابی چرب کنید. 6 روق بعدی رو هم به همین صورت ولی از دو طرف دیگه ی ظرف قرار بدید، یعنی ما نهایتا باید از هر 4 طرف ظرفمون خمیر فیلو به صورت آویزون شده داشته باشیم. مجددا روی لایه ها رو با کره چرب کنید. حواستون باشه که بعد از هر دفعه برداشتن خمیر روی لایه های دیگه رو با دستمال مرطوب بپوشونید که خشک نشن.

چیدن خمیرهای فیلو در ظرف

چیدن خمیرهای فیلو در ظرف

فیلینگ اسفناج آماده شده رو روی خمیرها بریزید و با قاشق اونها رو روی تمام سطح ظرف پخش کنید.

ریختن مخلوط اسفناج روی خمیرها

ریختن مخلوط اسفناج روی خمیرها

حالا با لبه های خمیری که از ظرف آویزان هستن، روی فیلینگ رو بپوشونید. اول از ضلع های بزرگ تر ظرف شروع کنید و بعد برید سراغ دو ضلع کوچک تر. ممکنه در این مرحله قسمت هایی از خمیر خرد بشه و بشکنه هیچ اشکالی نداره.

پوشاندن مواد با خمیر

پوشاندن مواد با خمیر

حالا یک خمیر فیلو دیگه برداشته و اون رو روی ظرف قرار بدید جوری که همه ی لایه های زیری رو بپوشونه.

قرار دادن یک لایه خمیر روی ظرف

قرار دادن یک لایه خمیر روی ظرف

با احتیاط گوشه های خمیر رو جمع کرده و در گوشه های ظرف فرو کنید.

مرتب کردن گوشه های خمیر لایه آخر

مرتب کردن گوشه های خمیر لایه آخر

روی خمیر رو با برس کاملا چرب کنید. دوباره یک خمیر دیگه روی ظرف قرار داده، گوشه های اون رو جمع کرده و اون رو چرب کنید. این کار رو تکرار کنید تا تعداد لایه های قرار داده شده روی ظرف 8 تا بشن.

چرب کردن خمیر

چرب کردن خمیر

ظرف رو داخل فر قرار داده و اسپاناکوپیتا رو به مدت 40 تا 50 دقیقه و یا تا زمانی که خمیرهای روی اون کاملا برشته و کرانچی بشن، اونها رو بپزید. بعد از پخته شدن از فر خارج کرده، برش بزنید و همون موقع نوش جان کنید.

پختن اسپاناکوپیتا

پختن اسپاناکوپیتا