معمولا مخلوط کن (یا بلندر) جزئی از وسایل پرکاربرد آشپزخانه به شمار می رود که عمل مخلوط کردن را بسیار آسان می کند. اما شاید تمیز کردن و شستن آن بخاطر داشتن تیغه های تیز به راحتی کار کردن با آن نیست و بسیاری از افراد به دلیل دردسرهایی که تمیز کردن مخلوط کن دارد، از این وسیله کمتر در وعده های روزمره غذایی خود استفاده کنند. در این مطلب یک ترفند بسیار ساده برای تمیز کردن و شستن مخلوط کن آوردم که می توانید در کمتر از 30 ثانیه، مخلوط کن را تمیز کنید. در ادامه با من همراه باشید.

وسایل مورد نیاز برای شستن مخلوط کن

  • آب گرم
  • مایع ظرفشویی

 در ابتدا پارچ مخلوط کن را از پایه جدا کرده و تا نیمه از آب گرم پر کنید.

ریختن آب گرم در مخلوط کن

ریختن آب گرم در مخلوط کن

سپس چند قطره مایع ظرفشویی درون آن بریزید. چنان چه مخلوط کن شما بوی نامطبوعی می داد، می توانید در این مرحله چندین قطره لیمو یا سرکه نیز به آن اضافه کنید.

اضافه کردن چند قطره مایع ظرفشویی به آب درون مخلوط کن

اضافه کردن چند قطره مایع ظرفشویی به آب درون مخلوط کن

مجددا مخزن مخلوط کن که حاوی آب گرم و مایع ظرفشویی است را روی دستگاه قرار داده و درب آن را گذاشته و با یک حوله نگه دارید. سپس مخلوط کن را روشن کرده و حدود 10 ثانیه صبر کنید تا کاملا کف کرده و تمیز شود.

روشن کردن مخلوط کن و کف کردن مایع درون آن

روشن کردن مخلوط کن و کف کردن مایع درون آن

مخزن را از پایه جدا کرده و در ظرفشویی خالی کنید.

خالی کردن کف و محلول در ظرفشویی

خالی کردن کف و محلول در ظرفشویی

مخزن را با آب گرم شسته تا تمامی کف های از بین برود. اجازه دهید پارچ مخلوط کن کاملا خشک شود و مجددا آن را روی پایه بگذارید. همچنین توجه داشته باشید که پایه مخلوط کن که شامل موتور آن می باشد را در صورت کثیف شدن هرگز با آب نشویید. بلکه با استفاده از یک پارچه تمیز و مرطوب روی آن کشیده و آن را تمیز کنید. به علاوه برای تمیز کردن لابه لای دکمه های آن می توانید از یک گوش پاک کن مرطوب استفاده کنید.

شستن مخلوط کن با آب گرم

شستن مخلوط کن با آب گرم

نکته آخر اینکه توجه داشته باشید که این روش سریع و آسان، نباید جایگزین تمیز کردن عمیق گاه به گاه مخلوط کن شود. سعی کنید حداقل ماهی یک یا دوبار تمامی قسمت های مخلوط کن از جمله مخزن، تیغه، حلقه های لاستیکی و محفظه بیرونی را به خوبی تمیز کنید.