شاید شما هم از اون دست افراد هستید که دوست دارید همیشه توی گلدون خونه گل طبیعی نگهداری کنید. اگه به گلهای طبیعی علاقمندین و دوست دارین مدت زمان زیادی بتونید آنها را زنده نگه دارید، امروز با چند راهکار ساده آشنا میشیم که کمک میکنه تا گلهای طبیعی شاخه بریده رو برای زمان بیشتری سالم نگهداریم.

1. اضافه کردن نوشابه به آب گلدان

قند موجود در نوشابه عمر گل را طولانی تر میکنه. اضافه کردن 1/4 فنجان نوشابه به آب گلدانی که آن را با گلهای طبیعی شاخه ای پرکردین، موجب طراوت و شادابی شکوفه ها میشه. اگه گلدونی که دارید روشن و بلوری باشه و دوست ندارین رنگ آب تغییر کنه بهتره از نوشابه های روشن استفاده کنین.

شادابی گل با تغذیه از قند نوشابه

شادابی گل با تغذیه از قند نوشابه

2. استفاده از اسپری مو

اسپری تثبیت کننده مو یا تافت همانطور که مدل مو را حفظ میکنه، کمک میکنه تا گلهای شاخه بریده مدت زمان بیشتری تازه بنظر برسن. برای اینکار 30 سانت از گلدون فاصله بگیرین و زیر برگ و گلبرگهارو اسپری بپاشین یا اینکه هر شاخه گل رو وارونه نگهدارین و شروع به اسپری زدن کنید.

تازه نگهداشتن گل با اسپری مو

تازه نگهداشتن گل با اسپری مو

3. سرکه سیب برای شادابی گل طبیعی

همه دوست دارن تا گل طبیعی شاخه ای رو برای مدت طولانی تری زنده و شاداب نگهدارن. یکی از راهکارها اینه که 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 2 قاشق غذاخوری شکر مخلوط کنیم و سپس آن را با آب گلدون ترکیب کنیم و درنهایت گلها را داخل گلدان قرار بدیم. بهتره هر چند روز آب گلداون را هم عوض کنید.

با سرکه سیب و شکر مدت بیشتری گلهارو تازه نگهدارین

با سرکه سیب و شکر مدت بیشتری گلهارو تازه نگهدارین

4. آسپرین

قبل از گذاشتن گلهای شاخه بریده در گلدان مقداری قرص آسپرین را خورد کنید و به آب گلدون اضافه کنید و سعی کنید هر چند روز آب گلدون را عوض کنید. استفاده از آسپرین یکی از روشهای مطمئن و درست برای سالم نگهداشتن گلهای شاخه بریده مثل رز و دیگر گلهاست.

آسپرین

آسپرین

5.اضافه کردن چند قطره از سفید کننده به آب گلدان

اضافه کردن 1/4 قاشق چایخوری از مایع سفید کننده به یک لیتر آب گلدون عمر گلهای طبیعی شاخه بریده رو بیشتر میکنه. همچنین ترکیب سه قطره سفید کننده و یک قاشق چایخوری شکر به یک لیتر اب گلدون مانع از کدر شدن آب موجود در گلدان و مهار رشد باکتری ها خواهد شد.

شفافیت آب گلدان و شادابی گلها

شفافیت آب گلدان و شادابی گلها

6. تازه نگه داشتن گل طبیعی با سکه مسی

انواع گلهای شاخه بریده ی یک دسته گل زمان بیشتری شاداب میمانند اگر یک سکه مسی و یک حبه قند به آب گلدانشان اضافه کنیم. مس موجود در سکه های مسی خاصیت اسیدی داره که مانع از رشد باکتری در آب گلدون میشه.

چیدن سکه مسی در گلدان

چیدن سکه مسی در گلدان

7. شکر

برای تازه نگهداشتن گل طبیعی شاخه بریده 3 قاشق غذاخوری شکر به همراه 2 قاشق غذا خوری سرکه سفید یا اب لیمو در یک لیتر آب اضافه کنید. این محلول را در گلدان بریزید و گل هارو طوری در گلدون بچینید که حداقل 8 تا 10 سانتیمتر از ساقه ی گل در این محلول قرار بگیره. شکر ماده مغذی خوبی برای گلهای شاخه بریدست و از طرفی سرکه رشد باکتری ها را مهار میکنه.

ترکیب شکر و آب لیمو برای طراوت گل

ترکیب شکر و آب لیمو برای طراوت گل

علاوه بر موارد بالا، برای تازه نگهداشتن گلها برای مدت طولانی تر بهتره تا اونها رو از میوه جات و لوازم الکتریکی مثل تلوزیون دور نگهدارین و آنها را در هوای خنک نگهدارین تا دیرتر پژمرده بشن.