چگونه با سیگار کشیدن نوجوانان برخورد کنیم؟

آیا می خواهید از سیگار کشیدن نوجوان خود جلوگیری کنید؟ درک اینکه چرا سیگار می کشند و چگونه با نوجوان خود درباره سیگار صحبت کنین کار آنچنان سختی نیست. سیگار کشیدن نوجوان ممکن است بی دلیل شروع بشه اما میتونه...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
روش برخورد با سیگار کشیدن نوجوانان

آیا می خواهید از سیگار کشیدن نوجوان خود جلوگیری کنید؟ درک اینکه چرا سیگار می کشند و چگونه با نوجوان خود درباره سیگار صحبت کنین کار آنچنان سختی نیست. سیگار کشیدن نوجوان ممکن است بی دلیل شروع بشه اما میتونه مدت طولانی همراهش باشه. در واقع بیشتر افرادی که سیگاری هستند از نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کرده اند. برای اینکه سیگار کشیدن را در نوجوانتان ترک بدید باید از راههایی که در مطلب زیر بیان کردیم استفاده کنین، پس با ما همراه باشین و خوندن این مطلب رو از دست ندین.

خودتان را برای فرزندتان مثال بزنید

سیگار کشیدن نوجوونها بیشتر در خانواده هاییست که والدین آنها هم سیگار میکشند، فرقی نمیکنه که قبلا سیگاری بودید یا الان سیگاری هستین، این امر باعث میشه نوجوان شما به احتمال زیاد سیگاری بشه. اگر سیگاری هستین در خانه، در ماشین یا مقابل چشم فرزندتون سیگار نکشید، چون ممکنه شما را ببینه و همانندسازی کنه. میتونین در کنارش بشینین و بهش بگین که ناراضی هستید و میخواین که سیگار را ترک کنید و چقدر ترک کردنش کار سختیه و برای کنار گذاشتن آن تمام تلاش خودتون را به کار میگیرید تا ترکش کنین.

خودتون را برای فرزندتون مثال بزنید

خودتون را برای فرزندتون مثال بزنید

پیدا کردن دلایل سیگار کشیدن نوجوان

سیگار کشیدن نوجوان ممکنه دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله یک شورش یا یک راه برای مقابله با موضوعی که برای او ناراحت کننده باشه. از نوجوان خود بپرسین که وقتی سیگار میکشه چه احساسی داره و چه چیز سیگار براش جذابیت بیشتری داره؟ در مورد پیامدهای بد سیگار کشیدن برایش بگویید. شاید او به خاطر یک مشکل به سمت سیگار کشیده شده و میخواد با کمک آن به آرامش برسه. سعی کنید با او صحبت و مشکلش را حل کنید. با این کار غیر مستقیم سیگار را از او دور میکنین.

پیدا کردن دلایل سیگار کشیدن نوجوان

پیدا کردن دلایل سیگار کشیدن نوجوان

مقایسه هزینه سیگار با وسایل مورد علاقه نوجوان

برای کشیدن سیگار باید هزینه کنین و هزینه آن سنگین است. شما میتونین با نوجوانتان درباره هزینه سیگار کشیدن صحبت کنین. هزینه هر بسته سیگار را برای مصرف هفتگی، ماهانه و سالانه برای فرزندتون محاسبه کنین. با او صحبت کنین و بهش بگین که میتونه بجای هزینه کردن برای سیگار، لباس یا هر وسیله ای را که علاقمند هست تهیه کنه و از آن بهره ببره. اما اگر پولش را صرف سیگار کنه نه تنها هیچ منفعتی برای او نداره، بلکه ضرر و زیانهای فراوانی به او و سلامت بدنش میتونه برسونه.

مقایسه هزینه سیگار با وسایل مورد علاقه نوجوان

مقایسه هزینه سیگار با وسایل مورد علاقه نوجوان

سیگار پله اول رسیدن به اعتیاد

اکثر نوجوانان معتقدند سیگار کشیدن باعث نمیشه که آنها معتاد شوند و اگر یک سیگاری معمولی باشند میتونن هر زمان که بخواهند سیگار را ترک کنند. نوجوانان با کشیدن سیگار کم هم معتاد میشن. باید به نوجوانان خود گوشزد کنیم که افرادی که معتاد شدن از اول فقط سیگار میکشیدن و کم کم مبتلا به اعتیاد مواد مخدر دیگر شدند. وقتی که شما در دام بیفتین، نمیتونین آن را به راحتی ترک کنین.

سیگار پله اول رسیدن به اعتیاد

سیگار پله اول رسیدن به اعتیاد

عوارض سیگار کشیدن را بگویید

به نوجوان خود یادآوری کنید که سیگار کشیدن عامل کوهی از مشکلات است. شما با سیگار کشیدن باعث تنفس بد خود میشوید و امکان داره به بیماریهای ریوی مبتلا بشین. سیگار کشیدن باعث چین و چروک در صورت و حتی پیری زودرس میشه. سیگار لباس، مو و بدنتان را بدبو و دندان هایتان را زرد میکنه. حتی عامل سرفه های مزمن بوده و همچنین انرژی کمتری برای ورزش کردن و سایر فعالیت های سرگرم کننده در بدن شما باقی میگذاره.

عوارض سیگار کشیدن را بگویید

عوارض سیگار کشیدن را بگویید