تونل کارپال مسیر عبور رباط و استخوان هاست که در مچ قرار داره و محل قرار گرفتن عصب میانی و تاندون هاست. گاهی ضخیم شدن تاندون های آسیب دیده یا ورم کردن بافت ها باعث تنگ شدن این تونل میشه که عصب میانی رو تحت فشار قرار میده. در این صورت شما بی حسی در مچ و درد و ضعف مچ رو احساس میکنید. اگر جزو کسانی هستید که زود مچتون احساس خستگی و درد میکنه با انجام این راهکارها میتونید درد ها رو کاهش بدید و از ایجاد سندرم و انجام عمل های جراحی جلو گیری کنید.

سندرم تونل کارپال، شایع ترین علت درد مچ دست

علائم این بیماری معمولا به تدریج شروع میشه که با سوزش و خارش یا بی حسی کف دست و انگشتان همراهه. بعضی افراد هنگام خوابیدن مچ دستشون رو خم میکنند یا افرادی که از مچشون زیاد کار میکشند، مثل نوشتن یا تایپ طولانی کارگرهای خطوط مونتاژ، دوزندگی، روغن کاری، بسته بندی مواد و… در خطر ابتلا به این مشکل هستند.

 

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

روغن کرچک برای بهبود دست درد

به راحتی با استفاده از روغن کرچک از ابتلا به سندرم کانال مچ دست پیش گیری کنید. روغن کرچک رو کمی گرم کنید با به آرامی به پشت دست و انگشتتون حدود 10 تا 15 دقیقه ماساژ بدید. روغن کرچک التهاب رو از بین میبره و درد رو کم میکنه.

بعد مچتون رو با پارچه پشمی ببندید تا به مدت یک ساعت گرم بمونه و اجازه بدید استراحت کنه. این کار رو بارها تکرار کنید تا وضعیتتون بهتر بشه.

ماساژ با روغن کرچک

ماساژ با روغن کرچک

ورزش های دست و مچ را انجام دهید

کشش ماهیچه های دست و مچ میتونه درد ها رو کم کنه. با کف دست یک وزنه یک یا دو کیلویی رو بگیرید طوریکه مچتون رو به بالا باشه دفعات این تمرین رو روزانه افزایش بدید. طوریکه به راحتی بتونید روزی 40بار این حرکت رو انجام بدید. این تمرین رو با نگه داشتن مچ به سمت پایین هم تکرار کنید.

کمپرس یخ را فراموش نکنید

چندین تکه یخ مکعبی رو در کیسه قرار بدید و با یک حوله دور آن را ببندید و حدود 10 دقیقه اون رو نگه دارید تا اثر کند. هرساعت یا هر روزی که نیاز بود اینکار رو تکرار کنید.

طب سوزنی یا فشار با دست

علاوه بر انجام طب سوزنی، شما میتونید به اندازه دو و نیم انگشت بالا تر از مچ را فشار دهید. این کار را هر روز تکرار کنید چون باعث کمک به عصب میشه و درد رو آرام میکنه.

ماساژ دست

ماساژ دست

اگر دچار مچ درد استراحت کنید

یک زنگ تفریح کوتاه بین کار میتونه خیلی موثر باشه. حالت نشستن رو برای چند دقیقه عوض کنید و هر 20 یا30 دقیقه،  2 دقیقه استراحت کنید.

به دستتون استراحت بدید

به دستتون استراحت بدید

ویتامین B6 مصرف کنید

ویتامین B6 در برگ سبزیجات و دانه ها قرار داره. این ویتامین رو به مقدار 100 میلی گرم و سه بار در روز باید دریافت کنید. کمبود ویتامین B باعث ضعیف شدن اعصاب میشه.

مواد غذایی دارای ویتامین B6

مواد غذایی دارای ویتامین B6

امگا3 را دربرنامه غذایی تان قرار دهید

روغن های چرب امگا 3 در ماهی، روغن ماهی، گردو  و اسفناج وجود دارد. بهتر است روزی دو یا سه بار به مقدار 500 میلی گرم به برنامه غذاییتان اضافه کنید.

منیزیم بدنتان را افزایش دهید

خستگی و تحت فشار قرار گرفتن ماهیچه ها باعث ایجاد سندرم کانال مچ میشود که مصرف منیزیم به برطرف شدن این گرفتگی ها و تقویت ماهیچه ها کمک میکند.

منیزیم

منیزیم

با زرد چوبه برای دردتان پماد درست کنید

زردچوبه تاثیر شگفت انگیزی در کاهش درد دارد. مقداری زردچوبه را با فلفل سیاه و کمی روغن نارگیل مخلوط کنید تا به صورت خمیر در بیاد و سپس به پشت دستتون ماساژ بدید.

راه دیگه اینه که مقداری زردچوبه رو 10 دقیقه بجوشنید آن را صاف کنید و به همراه عسل و کمی آبلیمو میل کنید.

زردچوبه

زردچوبه