ضعف کارکردهای جسمی و ذهنی عمدتا در دوره سالمندی رخ خواهد داد، مهم اینست که زودتر از موقع نیاید یا مسائل جانبی به ایجاد و تشدیدش کمک نکنند. شما اطرافیان نقشی در جلوگیری از بروز طبیعی این روند ندارید اما با تمهیداتی ساده چون اینها میتوانید به تقویت سلامت ذهنی سالمندتان بپردازید.موارد دیگری به ذهن شما هم رسید خوشحال میشویم مطرح کنید.

تغذیه ی اصولی برای حفظ سلامت ذهنی سالمندان

با رژیم غذایی مرکب از مواد اولیه تازه و طبیعی در کنار مکملهای ویتامینی،به سلامت جسمی و ذهنی سالمند کمک کنید.مثلا منابع خوراکی حاوی ویتامین “ب” برای سلامت کارکرد ذهنی مفیدند.حتما از راهنمایی پزشک یا مشاور برای تهیه برنامه تغذیه ای مناسب سالمندتان بهره گرفته و از تجویز خوسرانه خوراکیها و ویتامینهای دارویی بپرهیزید.

تغذیه سالمند

تغذیه سالمند

تمرین هایی برای تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر

فعالیتهای ذهنی اساسی ترین شکل ورزش مغز را میسر میسازند. کارهای ساده ی فکری عالی اند. برایش نشریات جدول بخرید تا جدولهای متعدد و متنوع برای حل کردن داشته باشد. بر نشریات جدول نسبت به تک جدولهای روزنامه ها تاکید میکنم چون کاملا حرفه ای و با بیشترین پوشش دهی توان پاسخگویی طراحی شده اند.

شطرنج و تاثیر آن بر سلامت ذهنی سالمند

شطرنج و تاثیر آن بر سلامت ذهنی سالمند

پازل و شطرنج؛ یا حتی جداسازی کلافهای سردرگم یک سبد کاموا همه میتوانند کار فکری پر سودی باشند. بنا به علاقه،جنسیت، و توان سالمندتان. میتوانید در ایجاد الفت با گزینه های سازگارتر یاری اش دهید. سالمندان کم سواد یا بی سواد را هم مد نظر داشته باشید. اگر به فعالیت فکریِ عملی بی علاقه اند، شفاهی تر تعامل کنید. گاهی بخواهید خاطره یا حکایت بگویند.

تقویت حافظه سالمندان

تقویت حافظه سالمندان

مدیریت دغدغه های ذهنی سالمند

نه اینکه جای او فکر کنید و تصمیم بگیرید! به حق استقلال رای و تصمیم گیری اش احترام بگذارید . اما دغدغه های او را بدانید و برای هر یک که میتوانید تدبیری بیاندیشید. آیا لکه ای که بر سطحی سفید افتاده را با این پیش زمینه ی ذهنی که پاک نمیشود میگذارید همانطور بماند؟! قطعا تا آنجا که میتوانید تلاش میکنید و اوضاع به حالت طبیعی قبل شبیه تر میشود. پس لطفا با این تصور که دغدغه های ذهنی سالمندتان را نمیتوانید رتق و فتق کنید چون همسن نیستید و یا دلایل دیگر، رهایش نکنید.

دوستش بدارید

دوستش بدارید

یکی از نمودهای مدیریت صحیح میتواند حُسن تعبیر و برخورد باشد. تا بعنوان مثال آنچه غالبا پرحرفی سالمندان خوانده میشود را اینگونه تعبیر کند که حافظه ی آنها برای موضوع مورد بحث، به اندازه ی چند ده سال اطلاعات و دانستنی دارد. بعد از هربار تعریف خاطره یا تجربه ای اگر واکنش اطرافیان کم حوصلگی باشد سالمند به مرور سکوت اختیار کرده و در خود فرو خواهد رفت. میتوانید با گوش دادن و در صورت لزوم،ارائه ی پیشنهادی جالب به مدیریت این موقعیت بپردازید تا هر دو راضی باشید.

فعالیت های مفید برای سالمندان

فعالیت های مفید برای سالمندان

اگر گاهی، از آن دنیا و وقت رفتن حرف زد او را به صدور موج منفی متهم نکنید. در کنار گرفته و بوسه ای بر چهره و دستانش بزنید ؛ “خدانکنه”ای بگوئید و عمر طولانی و با عزتش را آرزو کنید. ثابت کنید نعمت و رحمت است نه زحمت. شما دارید بر طبق وظیفه ی انسانی خود، کاری الهی انجام میدهید. بگذارید بداند خدمتتان از سر اجبار نیست.

با او به گردش بروید

این هم جزو دغدغه های سالمندی ست اما به خاطر خاصیت عجیبش مایلم جدا به آن بپردازم. هوای شهر و محله اش را کرده اما نمیخواهد شما را به زحمت همراهی بیاندازد. چطور است پیشنهاد دهید شما را با مکانهای خاطره انگیزش آشنا کند چرا که برایتان جذابیت دارد از محمل خاطرات و تجارب او بازدید کنید؟ معتقدم او ذاتا میتواند یک راهنمای گردشگری محلی در نوع خود باشد.اما لازم است هوای امنیت جسمی اش را داشته باشید. ببینید چه مشتاق شما را با چم و خم منطقه آشنا میکند! در بازگشت شاید خسته باشد اما خرسندترین عضو خانه، اوست. چرا که هم به تجدید خاطرات پرداخته و محتملا بستگان و یاران قدیم خود را دیده ؛ و هم بابت دادن اطلاعات به شما حس “مفید بودن” که برای نشاط ذهنی معجزه میکند، در او قوت گرفته است.

یک روز گردش

یک روز گردش

3/5 - (2 امتیاز)