نکاتی برای سلامت دهان و دندان فرزندانمون

والدین همیشه توجه زیادی به رفاه و راحتی بچه هاشون دارند؛ به اون ها سر موقع غذاهای مغذی می دند، مراقب سلامتی شون هستند مثلا وقتی که بچه ها از بیرون میان مطمئن می شن که حتما دست هاشون رو...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
چطور از سلامت دهان و دندان فرزندانمون مطمئن بشیم؟

والدین همیشه توجه زیادی به رفاه و راحتی بچه هاشون دارند؛ به اون ها سر موقع غذاهای مغذی می دند، مراقب سلامتی شون هستند مثلا وقتی که بچه ها از بیرون میان مطمئن می شن که حتما دست هاشون رو بشورند، لباس مناسب در اختیارشون میذارند. با این حال یک مورد هست که به نظر می رسه در حقش اجحاف شده و اون هم بهداشت دهان و دندان هست که نیازمند توجه بیشتریه.

یکی از مشکلاتی که می شه گفت والدین در مورد بهداشت دندان با اون مواجه هستند اینه که اغلب بچه ها بعد از مسواک زدن تازه یادشون می افته که گرسنه اند و همیشه ایجاد عادت های مناسب برای بهداشت دهان و دندان در بچه ها یه چالش بزرگ برای پدر و مادرها محسوب میشه. در اینجا راه هایی برای ایجاد عادت های بهداشت دهان و دندان در کودکان ذکر شده که می تونه براتون کاربردی باشه.

افزودن رژیم غذایی سالم به برنامه غذایی تون

تحقیقات دانشگاه دوک آمریکا نشون می ده؛ یکی از دلایل اصلی به خطر افتادن سلامت دندان در کودکان، غذاهای فست فودی و تنقلات بیش از اندازه ست. مطابق این مطالعات، کودکانی که والدین شون عادت های سالم غذایی رو دنبال می کنند کمتر دچار بیماری های دهان و دندان می شند. بر اساس آکادمی دندان پزشکی کودکان آمریکا، مواد غذایی مانند آب نبات، نوشابه های گاز دار، مواد غذایی کربوهیدرات دار و مواد غذایی آماده می تونه اسید تولید کنه که مدت ها در دهان کودکان می مونه. انتخاب برنامه غذایی سالم بهترین راه برای اطمینان از سلامت دهان و دندان کودکان است.

افزودن رژیم غذایی سالم به برنامه غذایی تون

افزودن رژیم غذایی سالم به برنامه غذایی تون

خواب کافی و کاهش استرس

گاهی اوقات استرس در کودکان منجر به مشکلات دندانی از جمله براکسیسم می شi، به عبارت دیگه همون دندان قروچه خودمون ( ساییدن و فشردن دندان ها روی هم ). تحقیات این مسئله رو تایید می کنه که بچه هایی که دچار دندون قروچه هستند احتمال بیشتری داره که از مدرسه فراری باشند. علت استرس اون ها می تونه مدرسه، همسالان و یا شرایط اجتماعی باشه که درگیرش هستند. بهترین راه برای از بین بردن این علائم القا برنامه زمانی خواب مناسب و پایدار و کمک به اون ها ست که بتونند بهتر بخوابند. قصه گویی، گفتگوی اطمینان بخش و ماساژ آرامش بخش قبل از خواب، کمک های خوبی برای خواب با کیفیت بچه ها ست.

خواب کافی و کاهش استرس

خواب کافی و کاهش استرس

حواستون به آب خوردن بچه ها باشه

از دست دادن آب بدن می تونه شروع بدی برای سلامت دندون های بچه ها باشه. تجمع جرم ها و اختلالات معده منجر به زخم های دهانی میشه که به خوبی با شستن و مسواک زدن از اون جلوگیری میشه. از دست دادن آب بدن هم به عنوان یک علت عمده خراب شدن دندون های آسیابه. نوشیدن آب برای جلوگیری از کرم خوردگی دندون ها خیلی موثره پس تا می تونید آب خوردن رو به بچه هاتون یادآوری کنید.

حواستون به آب خوردن بچه ها باشه

حواستون به آب خوردن بچه ها باشه

به شکل گیری عادت های بچه ها توجه کنید

بررسی ها نشون میده که عادت ها در بچه ها تا قبل از 9 سالگی شکل می گیره. به راحتی عادت هایی مثل بیرون آوردن زبان یا نفس کشیدن با دهان باز در بچه ها شکل می گیره که این ها تاثیرات مستقیمی روی نحوه ی شکل گیری فک و دندان ها و سایر مسائل مربوط به سلامت دندان ها دارند. پس اگه این حرکات رو در بچه هاتون دیدید، ازش جلوگیری کنید و نذارید اینگونه عادت ها درشون شکل بگیره. یا به اون ها یادآوری کنید که این حرکات رو انجام ندند و یا اینکه با استراتژی های خاصی حواسشون رو پرت کنید و به اون ها برای غلبه بر این عادت ها کمک کنید.

به شکل گیری عادت های بچه ها توجه کنید

به شکل گیری عادت های بچه ها توجه کنید

مراجعه منظم به دندان پزشکی

برای مراجعه به دندان پزشکی باید برنامه منظمی داشته باشید و معمولا هر شش ماه یکبار باید فرزندتون رو نزد دندان پزشک ببرید. این کار باعث می شه از پوسیدگی دندان های شیری بچه ها جلوگیری بشه. هر چند دندان های شیری در نهایت می افتند اما وجود دندان های شیری سالم نقش مهمی در جویدن غذا، درست صحبت کردن بچه ها و درآمدن دندان های دائمی در جای مناسب دارند. در نتیجه از رفتن به دندان پزشک اجتناب نکنید.

مراجعه منظم به دندان پزشکی

مراجعه منظم به دندان پزشکی

مسواک زدن رو سرگرمی بچه ها قرار بدید

مسواک زدن رو برای اون ها تبدیل به یک فعالیت سرگرم کننده بکنید. با استفاده از مسواک های عروسکی، داستان سرایی در حین مسواک زدن یا مسواک زدن با همدیگه می تونید اون ها رو سرگرم کنید. وقتی که بچه ها مسواک زدن رو به چشم یک تفریح و نه یک کار اجباری ببینند راحت تر اون رو می پذیرند و برای انجام اون اشتیاق خواهند داشت.

مسواک زدن رو سرگرمی بچه ها قرار بدید

مسواک زدن رو سرگرمی بچه ها قرار بدید