سرکه سیب فواید بیشماری برای بدن دارد. کاهش وزن و کاهش کلسترول تنها بخشی از فواید این اکسیر است، کسانی که به دنبال حفظ سلامتی خود هستند این اکسیر را بی نهایت دوست دارند و در بسیاری از غذاها استفاده می کنند. به هر حال بسیاری از طرفداران سرکه سیب درباره ی عوارض آن صحبت نمی کنند. در این مطلب قصد داریم به تمام جنبه های خوب و بد سرکه ی سیب بپردازیم تا با آگاهی بیشتر از آن استفاده کنید.

سرکه سیب چگونه ساخته می شود؟

سرکه سیب یک مایع ترش و مخمر شده است که از سیب تهیه می شود. ابتدا سیبها را به برشهای کوچک  تقسیم می کنیم و با مخمر ترکیب می کنیم و به همراه آب درون ظرفی قرار می دهیم تا بعد از گذشت 25 الی 30 روز به سرکه تبدیل شود. بعد از این مدت می توان آن را چشید و در صورت مناسب بودن مزه ی آن مورد استفاده قرار داد.

فواید استفاده از سرکه سیب

همانطور که قبلا گفته شده، سرکه سیب دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است. در ادامه چندین مزایای سرکه سیب را همراه یکدیگر مرور خواهیم کرد.

1.کاهش قند خون

یکی از بهترین مزایای این سرکه توانایی کاهش دادن سطح قند خون است. همچنین با علائم بیماری دیابت مبارزه می کند و عملکرد انسولین را در افرادی که از آن استفاده می کنند بهبود می بخشد.

کاهش قند خون

کاهش قند خون

2.به کاهش وزن کمک می کند

این نوع سرکه علاوه بر کاهش قند خون با کاهش وزن نیز ارتباط دارد. برخی مطالعات نشان داده است که مصرف سرکه سیب با غذاهای غنی از کربوهیدرات موجب کاهش مصرف کالری می شود. از آنجایی که سرکه سیب می تواند باعث احساس سیری در شما شود، ‌افرادی آن را قبل از غذا می خورند تا باعث شود کالری کمتری مصرف نمایند. در نتیجه مصرف سرکه سیب باعث کاهش وزن هم می شود.

به کاهش وزن کمک می کند

به کاهش وزن کمک می کند

3.حذف باکتری های دستگاه گوارش

درست است که این سرکه حاوی باکتری هست، اما می تواند باکتری های مضر برای بدن را از بین ببرد. می توانید از این اکسیر برای ضدعفونی میوه ها و سبزیجات استفاده کنید و همچنین می توانید از آن برای درمان بیماریهای مزمن مانند عفونت گوش، شپش و قارچ ناخن بهره ببرید.

4.کلسترول را کاهش می دهد

یکی دیگر از فواید سرکه این است که کلسترول را کاهش می دهد. با وجود آنکه در بیشتر موارد تحقیقات بر روی حیوانات انجام شده است، اما با این حال، می تواند باعث کاهش کلسترول شود و همچنین عوامل خطر آفرین دیگر مانند بیماریهای قلبی را نیز کاهش دهد.

کلسترول را کاهش می دهد

کلسترول را کاهش می دهد

عوارض جانبی استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب علاوه بر فوایدی که برای سلامتی دارد دارای مضراتی نیز است. اکثر عوارض سرکه سیب می تواند در استفاده های زیاد دیده شود، زیرا مصرف بیش از حد اکسیر می تواند نتایج خطرناکی را به همراه داشته باشد. عوارض این سرکه را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

1.مشکلات گوارشی به همراه دارد

سرکه سیب می تواند به کاهش مصرف کالری کمک کند. با این حال سوء هاضمه می تواند ناشی از مصرف زیاد این ماده باشد. در یک مطالعه، کسانی که 25 گرم یا بیشتر سرکه سیب مصرف نمودند، حالت تهوع را تجربه می کردند. این افراد عقیده داشتند که طعم سرکه باعث تهوع می شود نه خود سرکه.

مشکلات گوارشی به همراه دارد

مشکلات گوارشی به همراه دارد

2.سطح پتاسیم را پایین می آورد

این سرکه علاوه بر ایجاد حالت تهوع، می تواند باعث کاهش پتاسیم و حتی باعث صدمه به استخوانها شود. یک خانم به مدت شش سال به طور منظم روزانه 8 اونس (حدودا 220 گرم) سرکه سیب  مصرف کرد. او بعد از گذشت این مدت با سطح پایین پتاسیم مواجه شد و پزشکان تشخیص دادند که او دچار پوکی استخوان شده است. پزشکان در مورد او این علائم را با مصرف زیاد سرکه مرتبط دانسته اند، که در نهایت باعث شده بود که استخوانهای او از مواد معدنی خالی شوند.

سطح پتاسیم را پایین می آورد

سطح پتاسیم را پایین می آورد

3.آسیب به مینای دندان

سرکه و سایر نوشیدنی های اسیدی ممکن است باعث آسیب مینای دندان شوند. اسید استیک موجود در سرکه، بر خلاف نوشابه و شربت به مینای دندان آسیب می رساند. در یک مطالعه، سرکه با سطوح pH از 2.7 تا 3.95 منجر به از دست دادن یک تا 20 درصد از مواد معدنی در دندان ها می شود. این آزمایش در یک آزمایشگاه انجام نشد بلکه در داخل دهان صورت گرفت. هنگامی که بصورت خوراکی مصرف می شود بزاق می تواند به اسیدیته موجود در سرکه سیب کمک کند. گفته شده است که مصرف مقدار زیاد سرکه سیب می تواند مشکلات زیادی را برای دندانها ایجاد نماید.

آسیب سرکه به مینای دندان

آسیب سرکه به مینای دندان