در سال های اخیر یکی از بزرگتین خطرها، ابتلای بانوان به سرطان پستان و چگونگی درمان این سرطان می باشد. بعد از مطالعه ی این مطلب نشانه های سرطان پستان، در کدام مرحله از این سرطان نجات پیدا میکنید، چه چیزی عامل پخش شدن سرطان پستان است و راه جلوگیری آن چیست، چه کسانی در خطر این سرطان هستند، اهمیت تشخیص زودهنگام، از چه سنی باید ماموگرافی را شروع کنیم، اگر این سرطان در خانواده باشد خطر ابتلای شما چقدر است، درمان سرطان پستان چگونه است…؟ پاسخ همه ی این سوالات را خواهید یافت.

روبان صورتی، نماد سرطان پستان

روبان صورتی، نماد سرطان پستان

سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان ناشی از رشد خارج از قاعده ی سلول های غیر طبیعی در پستان است. در تمام دنیا این بیماری شایعترین سرطان در بانوان و یکی از قابل درمان ترین آنها است.  سلول‌های سالم در محدوده قوانین مشخصی رشد می کنند و رشد آنها نیز بعد از رسیدن به تکامل سلولی متوقف می‌شود ولی سلول‌های سرطانی خیلی سریعتر رشد می کنند و تا اندازه ای این رشد را ادامه می دهند که باعث تخریب سلولهای سالم شوند. برخلاف سلول‌های سالم، سلولهای سرطانی نمی توانند رشد خود را قطع کنند. این رشد و تکثیر غیرعادی نتیجه تغییرات یا جهش‌هایی در ماده ژنتیکی داخل آنها است. این وضعیت می تواند از والدین به ارث برسد یا اینکه در اثر مواجهه زیاد و طولانی مواد جهش زا ایجاد شود البته عوامل دیگری نیز در ایجاد این بی نظمی در رشد سلولی تاثیر دارند.

سرطان پستان و علائم آن

سرطان پستان و علائم آن

علائم سرطان پستان چیست و کی باید از این نشانه ها بترسید؟

با کنترل مرتب و چک کردن می توانید از ترس ابتلا به سرطان پستان آزاد شوید و در صورت ابتلا، با مداخله ی فوری و کارساز آن را از زندگی تان حذف کنید. با این حال، در سینه و یا زیر بغل تان اگر توده ای را لمس کردید، و یا ترشح خونی یا آبکی که خودبخود از مجرای سینه خارج شود، اگر رنگ سینه همراه با خارش تغییر یابد، و یا انقباض هایی در نوک سینه حس کنید از نشانه های ظاهر شدن این بیماری هستند.

چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا هستند؟

خانم های بالای 50 سال بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند، اما در سنین 15 – 16 سال هم بصورت بیماری نادر ممکن است وجود داشته باشد، بنابراین باید حواس تان باشد که اگر نشانه ای دیدید فورا به دکتر مراجعه کنید.

خانم ها چگونه خودشان را کنترل و چک کنند؟

از نظر متخصصان سن مناسب برای کنترل سینه ها از بیست سالگی است. هر چیزی که به نظرتان می آید الزاما نشانه ی سرطان نیست. اما هر از گاهی خوب است خودتان سینه ها را چک کنید. بهترین زمان برای این کنترل، روز 5-6 عادت ماهانه است.

 کنترل ماهانه سینه برای تشخیص فوری سرطان پستان

کنترل ماهانه سینه برای تشخیص فوری سرطان پستان

راه های طبیعی مقابله با سرطان پستان چیست؟

کلم بروکلی، گل کلم و کلم مفید ترین و طبیعی ترین راه های مقابله و در واقع پیشگیری از سرطان پستان هستند. کلم بروکلی، کلم و سبزیجات گل کلم مواد گیاهی هستند که با آسیب دیدن سلول های DNA مبارزه می کند و توانایی بازسازی سلول ها را دارند. تاثیر پذر کتان را نیز در مقابل سرطان پستان را نباید نادیده گرفت. مصرف روزانه 10 گرم بذر کتان شما را یک قدم از سرطان پستان دور می کند.

تشخیص فوری چه اهمیتی دارد؟ سرطان پستان چگونه درمان می شود؟

تشخیص فوری این سرطان عامل مهمی در درمان آن است. هر قدر زودتر شروع به درمان کنید، مراحل درمان راحت تر خواهد بود. اگر به اندازه ی کافی زود برای درمان اقدام شود، ممکن است بدون نیاز به جراحی با سرطان مقابله کرد. بعد از جراحی نیز، شیمی درمانی و پرتودرمانی اعمال می شود.

دوستان خوبم، این مطلب مختصری بود درباره ی این بیماری. شما می توانید با مطالعه و آگاهی بیشتر در مقابله و مهمتر از آن پیشگیری از این بیماری آماده باشید. به یاد داشته باشید که آگاهی چراغی است برای مقابله با تمام ضعف ها.

به این مطلب امتیاز بده