سالاد مخصوص کاهش وزن

معمولا برای افرادی که قصد کاهش وزن با رژیم های غذایی رو دارند سالاد یک غذای اصلی و مهم محسوب میشه. چون هم فیبر کافی به بدن میرسونه و هم حجم خالی معده رو پر میکنه تا احساس سیری ایجاد...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
نکات مهم در تهیه سالادها برای رژیم های لاغری

معمولا برای افرادی که قصد کاهش وزن با رژیم های غذایی رو دارند سالاد یک غذای اصلی و مهم محسوب میشه. چون هم فیبر کافی به بدن میرسونه و هم حجم خالی معده رو پر میکنه تا احساس سیری ایجاد شه. اشتباه رایجی که اکثر ماها مرتکبش میشیم اینه که فکر میکنیم در تهیه سالاد فقط باید از سبزیجات و صیفیجات استفاده کنیم تا یک سالاد سالم و مناسب رژیم غذایی داشته باشیم. در صورتی که این کار کاملا اشتباهه و اگر چاشنی و پروتئین ها رو از سالاد حذف کنیم سالاد ناقصی خواهیم داشت که با خوردنش نه تنها سیر نمیشیم بلکه فورا دچار گرسنگی شدید میشیم. در ادامه ی مطلب به عناصر مفیدی که باید در تهیه ی یک سالاد مورد استفاده قرار بگیره تا منجر به کاهش مناسب وزن بشه می پردازم.

از سس و چاشنی های مبتنی بر روغن استفاده کنید

بسیاری از مواد مغذی مثل ویتامین های K,A,D,E از ویتامین هایی محسوب می شوند که محلول در چربی هستند. بدین معنا که بدن بدون وجود چربی های مفید قادر به جذب این ویتامین ها نیست. بنابراین استفاده از سس بدون چربی کاملا بی فایده و غیرقابل انعطاف محسوب میشه.

روغن زیتون چربی مفید برای کاهش وزن

روغن زیتون چربی مفید برای کاهش وزن

بر اساس نتایج تحقیقات علمی میزان کاروتنوئیدها (ترکیبات مشابه ویتامین A) در خون افرادی که از روغن های مفید مثل روغن زیتون استفاده می کردند بیشتر بوده است. علاوه بر این اسیدهای چرب غیر اشباع به کاهش چربی های شکم کمک میکنه. بنابراین با استفاده از اونها سالاد کاملا مفیدی خواهید داشت.

سالاد مخلوطی از سبزیجات مختلف و متنوع تهیه کنید

در تهیه سالاد برای رژیم غذایی مورد نظرتون بهتره تا ظرفی ار انواع سبزیجات و صیفیجات از جمله کاهو، کلم، اسفناج، جعفری، ریحان و … استفاده کنید تا هم میزان آنتی اکسیدان دریافتی بدن رو بالا ببرید و هم مخلوطی از طعم و عطر داشته باشید.

سبزیجات معطر و سرشار از آنتی اکسیدان

سبزیجات معطر و سرشار از آنتی اکسیدان

استفاده از پنیر بعنوان منبع غنی کلسیم

استفاده از پنیر کم چرب در سالادها باعث حفظ وزن مطلوب و سالم، چربی سوزی و کاهش میزان گرسنگی میشه. چون این منبع غنی از کلسیم به کاهش میزان چربی ها کمک می کنه. میتونید از انواع پنیرها ی کم چرب مثل پارمزان و چدار و … استفاده کنید.

استفاده از پنیرهای کم چرب بعنوان منبع غنی کلسیم

استفاده از پنیرهای کم چرب بعنوان منبع غنی کلسیم

پروتئین ها رو حذف نکنید

هرگز پروتئین ها رو از رژیم غذایی حذف نکنین. مقداری گوشت کباب شده ی ماهی و مرغ یا اضافه کردن مقداری حبوبات مثل لوبیا به سالاد باعث کاهش میزان چربی در بدن میشه و بنابراین شما احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

مرغ یا ماهی رو کباب یا بخارپز کرده و در کنار سالاد میل کنین

مرغ یا ماهی رو کباب یا بخارپز کرده و در کنار سالاد میل کنین

ترکیب سبزیجات و میوه جات مختلف برای جذب فیبر بیشتر

طبق نتایج تحقیقات، بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی زمانی که باهم ترکیب بشن قدرت بیشتری دارند. بنابراین سالادتون رو با سبزیجات مختلف مثل هویج، خیار، فلفل رنگیهای مختلف، کلم بروکلی، نخود فرنگی و میوه هایی مثل توت فرنگی، تمشک، گلابی و پرتقال تهیه کنین تا بتونید مقدار بیشتری فیبر جذب کنید. با اینکار به کاهش سطح چربی های مضر بدن هم کمک می کنید.

استفاده همزمان از میوه ها و سبزیجات برای دریافت فیبر بیشتر

استفاده همزمان از میوه ها و سبزیجات برای دریافت فیبر بیشتر

بجای نان سفید از برنج قهوه ای، آجیل و دانه ها استفاده کنید

بهتره تا مصرف نان سفید رو کمتر کنید چون هم ارزش غذایی کمی داره و هم قند خون رو به شدت افزایش میده. در عوض سعی کنید تا از آجیلات، دانه ها و مغزها و سبزیجات مختلف استفاده کنید و اگر به میزان بیشتری کربوهیدرات احتیاج داشتید میتونید از برنج قهوه ای و دانه ها استفاده کنید چون هم باعث کاهش چربی میشه و هم مواد کامل غذایی رو برای بدن به همراه داره.

اضافه کردن برنج قهوه ای به سالاد بجای مصرف نان

اضافه کردن برنج قهوه ای به سالاد بجای مصرف نان