هر چند برای هنرمندا و خوش ذوقا هیچ وقت خلق یک اثر هنری تکراری و خسته کننده نمیشه اما همیشه تنوع و ساخت دست سازه های جدید با ایده ی نو لذت بخشتره. اگه طرفدار هنر شمع سازی هستین و دنبال ایده جدیدی میگردین تا هنرنمایی کنین بهتره تا پایان این مطلب با من همراه باشید چون امروز با روش ساخت شمع کاسه ای مرمری شکلی آشنا میشیم که یک ایده زیبا و متنوع در دنیای شمع سازیه و ساختش هم کار زیادی نداره.

وسایل مورد نیاز برای ساخت شمع کاسه ای مرمری شکل

  • پارافین یا شمع سفید
  • فتیله شمع
  • خمیر فیمو در رنگهای سیاه، سفید و دو سه رنگ دیگر
  • ظرفی برای ذوب کردن پارافین
  • وردنه یا هرچیزی مثل آن هرچند کوچکتر
  • یک کاسه چینی مقاوم
  • چاقو یا قلم تیز یا تیغ به دلخواه
وسایل مورد نیاز ساخت شمع کاسه ای مرمری با خمیر فیمو

وسایل مورد نیاز ساخت شمع کاسه ای مرمری با خمیر فیمو

مراحل ساخت شمع کاسه ای مرمری

برای ساخت این شمع کاسه ای ابتدا باید کاسه مرمری شکلمون رو با خمیر فیمو درست کنیم. بنابراین با توجه به اینکه دلتون میخواد این کاسه مرمری با ترکیب چه رنگهایی ساخته بشه تعدادی از خمیرهای فیمو رو با دست خوب ورز میدیم و با هم مخلوط میکنیم. بعد بوسیله وردنه یا هرچیز استوانه ای اون رو خوب پهن و باز میکنیم و تمام سطح داخلی کاسه چینی رو با اون میپوشانیم و اضافاتش رو با چاقوی تیز جدا کرده و لبه ها رو صاف میکنیم.

پهن کردن خمیر فیمو در کاسه

پهن کردن خمیر فیمو در کاسه

حالا باید این کاسه رو به مدت 20 دقیقه در فر با دمای 275 درجه فارنهایت که برابر با 135 درجه سانتیگراد است قرار بدیم تا به یک کاسه مرمری شکل دربیاد. بعد از پخت و حالت گرفتن خمیر به شکل کاسه اون رو از فر بیرون میاریم و بعد از خنک شدن اون رو از کاسه چینی جدا میکنیم. شما میتونین در این مرحله اگه دوست داشتین لبه های کاسه را با ماژیک طلایی رنگ بزنید.

کاسه مرمری پخته شده و فرم گرفته

کاسه مرمری پخته شده و فرم گرفته

حالا باید این کاسه ها رو به شمع تبدیل کنیم. بنابراین با کمک مداد فیتیله ها رو در کاسه مرمری فیکس میکنیم و پارافین یا شمع سفید بلا استفادمون رو به روش بن ماری ذوب کرده و اون رو داخل این کاسه ها میریزیم و پس از سرد شدن مداد رو از فیتیله جدا میکنیم و اضافه ی فیتیله رو میچینیم.

فیکس کردن فتیله برای ریختن پارافین ذوب شده

فیکس کردن فتیله برای ریختن پارافین ذوب شده

سرد شدن پارافین و جدا کردن مداد

سرد شدن پارافین و جدا کردن مداد

به همین سادگی تونستیم شمع های کاسه ای جذابی با خمیر فیمو و پارافین درست کنیم. همچنین میشه این شمع های زیبا رو با اضافه کردن مقداری رنگ یا مداد شمعی ذوب شده به پارافین به شکل رنگی هم آماده کرد. از این شمع کاسه ای مرمری براحتی و بدون نیاز به جاشمعی برای تزیین دکوراسیون میشه استفاده کنید.

شمع کاسه ای زیبا و مرمری شکل

شمع کاسه ای زیبا و مرمری شکل

4.3/5 - (6 امتیاز)